Dodany: 21.12.2020 13:05|Autor: Uleczkaa38

Gromek-Illg Joanna

Wspaniała i zaskakująca i biografia Wisławy Szymborskiej

Typ recenzji: Oficjalna PWN

Recenzent: Urszula Janiszyn

Wisława Szymborska - to bez wątpienia jedna z najbardziej wyrazistych, charyzmatycznych, ale też i nieodgadnionych postaci polskiej literatury. Wybitna poetka, wspaniała przyjaciółka oraz niezwykła postać polskiej popkultury, która zawsze postępowała inaczej, niż większość. O tym, jaką osobą była naprawdę, opowiada znakomita książka Joanny Gromek-Illg pt. "Szymborska. Znaki szczególne", która ukazała się nakładem wydawnictwa Znak.

Ta biograficzna pozycja stanowi ciekawy portret polskiej noblistki, tworzony w oparciu o poetycką twórczość Wisławy Szymborskiej, jej prywatną korespondencję, pozostawione zapiski, jak też wspomnienia tych, którzy znali ją najlepiej. Książka jest swoistą podróżą przez życie poetki, która rozpoczyna się w jej rodzinnym domu, następnie prowadzi przez czas edukacji i pierwszych pisarskich prób, by wreszcie skierować naszą uwagą na okres jej wielkich literackich dokonań, których zwieńczeniem było zdobycie Nagrody Nobla w 1996 roku.

Opowieść przyjmuje bardzo osobistą, by nie rzec: intymną, postać. Joanna Gromek-Illg odsłania przed nami bowiem nie tylko znane fakty z zawodowego życia tytułowej bohaterki, ale też dociera do jej osobistych i prywatnych perypetii, związanych m.in. z mężczyznami, których pokochała prawdziwą, choć nie zawsze najłatwiejszą, miłością - m.in. Adama Włodka (męża) oraz Kornela Filipowicza. To także ciekawe spojrzenie na rodzinne relacje poetki, jej wojenne perypetie, czy też trud zachowania naturalnej pogody życia w czasie komunistycznego ucisku. I z pewnością znajdziemy tu wiele informacji i faktów, o których wcześniej nie wiedzieliśmy.

Co ciekawe, relacja o życiu Wisławy Szymborskiej łączy się tu jednocześnie z przeglądem i analizą jej poetyckiej twórczości w układzie chronologicznym, gdzie kolejne wiersze odpowiadają ważnym zmianom w życiu poetki, co wydaje się niezwykle interesującą koncepcją. To właśnie tu poznajemy wesołe i humorystyczne dzieła Wisławy Szymborskiej, które odpowiadały najszczęśliwszym chwilom jej życia, jak też i te bardziej gorzkie, refleksyjne i melancholijne utwory, które powstały w najtrudniejszych okresach. To piękny, nieszablonowy i niezwykle poruszający przegląd poetyckiej twórczości tej wybitniej autorki, którego nie uświadczymy nigdzie indziej.

Relację tę wypełnia także pokaźny zestaw fotografii, które obrazują życie i twórczość Wisławy Szymborskiej. Znajdziemy tu oficjalne zdjęcia, które przedstawiają m.in. spotkania z czytelnikami, chwile odbierania najważniejszych nagród, czy też publiczne wystąpienia. Natomiast o wiele bardziej interesujące wydają się być fotografie z prywatnych zbiorów, które ukazują młodość, czas zabawy i zwykłe, rodzinne czy koleżeńskie życie naszej wybitnej poetki i w jakiejś mierze odsłaniają przed nami jej prywatną, niekoniecznie dotąd znaną, twarz. Poza tym nie sposób nie docenić całościowego, niezwykle efektownego wydania tej książki.

Książkę tę polecam przede wszystkim miłośnikom twórczości Wisławy Szymborskiej, którzy odnajdą w niej znakomitą, szczegółową i chyba jak dotąd najlepszą biografię poetki, a przy tym będą mieli okazję przypomnieć sobie raz jeszcze jej wspaniałą, zabawną i jakże inteligentną twórczość, za pośrednictwem której opisywała ona nie tylko swoje poglądy na życie i rozumienie świata, ale też i dzieliła się z nami tą piękną mądrością, że nie warto brać zawsze wszystkiego na poważnie, gdyż czas dany nam na tym świecie jest zbyt krótkim, by się wiecznie zamartwiać i przejmować sprawami, które nie są tego warte. Taka jest dla mnie poezja Wisławy Szymborskiej i o tym też traktuje niniejsza książka Joanny Gromek-Illg.

"Szymborska. Znaki szczególne" to pozycja, która intryguje, bawi, ale też niejednokrotnie zaskakuje relacją o osobie i życiu Wisławy Szymborskiej. Lektura porywa nas od pierwszych chwil, niczym najlepsza powieść, co jednak z uwagi na osobowość bohaterki i jej bogate życie nie powinno nas dziwić. Ze swej strony polecam i zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł, który ma tak wiele do zaoferowania.

Ocena recenzenta: 6/6