Dodany: 19.12.2020 14:18|Autor:

"»Andrzej Wróblewski: Waiting Room« to nie tylko katalog wystawy w Moderna Galerija w Lublanie, ale przede wszystkim monografia poświęcona ostatnim latom twórczości Andrzeja Wróblewskiego, tj. 1954-1957, ze szczególnym uwzględnieniem tematu jakim była podróż Andrzeja Wróblewskiego i Barbary Majewskiej do Jugosławii. Ta historia zafascynowała nas już podczas prac nad wcześniejszą publikacją pt. »Unikanie stanów pośrednich. Andrzej Wróblewski (1927–1957)«, gdzie jugosłowiańskiej delegacji poświęciliśmy jeden z rozdziałów. Teraz rozwijamy nasze badania, pokazujemy archiwalne znaleziska, stawiamy pytania i staramy się z zaproszonymi autorami naświetlić różne aspekty i konteksty tego wyjazdu" – mówią pomysłodawcy i redaktorzy publikacji, Wojciech Grzybała i Magdalena Ziółkowska z Fundacji Andrzeja Wróblewskiego.

Publikacja "Andrzej Wróblewski: Waiting Room" podobnie jak wystawa składa się z sześciu części, które poruszają tematy kluczowe dla twórczości artysty w ostatnim okresie jego życia. Są to podróż do Jugosławii jesienią 1956 roku, którą Andrzej Wróblewski odbył z krytyczką sztuki Barbarą Majewską, motywy kobieciarza, ukrzesłowionego, matek i córek, chłopca czy postać protagonisty, bohatera o dwojakiej naturze, zmierzającego poza horyzont w ponadczasowym pojeździe. Czasami jest on szoferem, innym razem – pasażerem.

Problematykę tematów pogłębia siedem esejów krytycznych napisanych specjalnie na potrzeby tej publikacji. Ich autorami są kuratorzy i historycy sztuki: Ivana Bago, Branislav Dimitrijević, Wojciech Grzybała, Marko Jenko, Ljiljana Kolešnik, Ewa Majewska oraz Magdalena Ziółkowska.

Dopełnieniem warstwy tekstowej są liczne materiały archiwalne, fotografie z podróży Wróblewskiego i Majewskiej oraz 366 reprodukcji dzieł artysty. Pośród nich dużą grupę stanowią obrazy wcześniej niepublikowane.

[Hatje Cantz Verlag, Fundacja Andrzeja Wróblewskiego, Instytut Adama Mickiewicza, 2020]