Dodany: 29.11.2020 14:50|Autor:

Po śmierci cesarza Trajana został wybrany na jego następcę. Był jego adoptowanym synem, przyjacielem żony Trajana - Plotyny. Teraz ma sześćdziesiąt lat, od dwudziestu jest cesarzem, choruje na puchlinę wodną. Hadrian, waleczny żołnierz, władca imperium rzymskiego u szczytu potęgi, filozof, mądry administrator, miłośnik sztuk, podróżnik, pośmiertnie uznany za boga, zapamiętany przez potomność jako twórca słynnego muru. Jego pamiętniki to spowiedź "wbrew otaczającym go legendom", skierowana do wnuka, młodego Marka Aureliusza. Opowieść o trudnym dzieciństwie, późniejszych triumfach i porażkach, o pracy nad odbudową wyniszczonego wojną cesarstwa, samotności i uczuciu do Antinousa.

Wnikliwość Marguerite Yourcenar zachwyca. Autorka tworzy wciągające studium psychologiczne człowieka oraz władcy, a jednocześnie kreśli fascynujący obraz państwa rzymskiego, barwnie opowiadając o czasach jego świetności.

Marguerite Yourcenar (ur. 1903 w Brukseli, zm. 1987 w USA), pisarka, tłumaczka, zapalona podróżniczka. Autorka licznych powieści, sztuk teatralnych, tomików poezji oraz notatek z podróży. Sławę przyniosły jej m.in. wydane w 1951 roku "Pamiętniki Hadriana" (wyd. pol. 1961), przetłumaczone na kilkanaście języków i wielokrotnie wznawiane. W Polsce ukazały się również: "Opowieści wschodnie" (1988), "I jak woda płynie" (1992), "Czarny mózg Piranesiego" (1992), "Łaska śmierci" (1993). W 1980 roku, jako pierwsza kobieta, Yourcenar została wybrana do Akademii Francuskiej. Otrzymała prestiżową europejską Nagrodę Erazma z Rotterdamu.

"Pamiętniki Hadriana" zostaną sfilmowane przez Johna Boormana, a w rolę tytułową wcieli się Antonio Banderas.

"Poetyczna praca, pełna erudycji, zauroczyła mnie jak żadna lektura od dawna".

Tomasz Mann

"Dla Marguerite Yourcenar historyczne tło stało się okazją do osobistej refleksji dotyczącej moralności i władzy".

Jacques Chirac

"Nikt u nas jeszcze tak dobrze nie pisał o miłości".

Jacques Brenner, historyk literatury

"Nie znam powieści historycznej, która zostałaby napisana bardziej świadomie i bezinteresownie".

Michał Otorowski, Polskie Radio

[W.A.B., 2008]