Dodany: 22.11.2020 11:59|Autor: justyna39

Tajemnicza głębia...

"Szkarłatna głębia" jest trzecim tomem z cyklu o Christianie Abellu. Autorem jest oczywiście Krzysztof Bochus, który znany jest również z innych powieści kryminalnych takich jak "Lista Lucyfera", "Boski znak" oraz "Wachmistrz". Wszystkie tomy z cyklu o Christianie Abellu ukazały się nakładem wydawnictwa Muza.

Przywódca menonitów, Wim Oxelrode, zostaje w okrutny sposób zamordowany przez nieznanego oprawcę. Sprawę ma wyjaśniać radca kryminalny, Christian Abell, który przeważnie działa według własnych zasad. Jak zawsze towarzyszy mu nieodłączny wachmistrz Kukulka. Przed Abellem rysuje się długa i zawiła droga, pełna niebezpiecznych wyzwań. Jednakże nie brak mu odwagi i determinacji w dążeniu do wypełnienia zadania. Czy i tym razem uda mu się rozwiązać kolejną trudną sprawę?

Pierwsze podejrzenie pada na Maximiliana Mossa, który niegdyś podobno miał romans z żoną przywódcy. Jak się okazuje, był też zamieszany w podejrzane interesy. Niezrażony radca, mimo wszelkich zaprzeczeń podejrzanego co do interesów, wytrwale poszukuje odpowiednich wskazówek, dzięki którym mógłby postawić zarzuty. Śledztwo zdaje się znacznie przedłużać. Radca ciągle drąży sprawę związaną z Mossem, lecz ta zdaje się być o wiele bardziej zawiła i niebezpieczna, niż można by przypuszczać. Przy okazji Abell poznaje córkę zmarłego przywódcy, która pilnie przestrzega zasad panujących w religijnej wspólnocie i początkowo odnosi się do niego niechętnie.

Tymczasem wolne miasto Gdańsk przestaje być powoli niezależne i poddaje się wpływom nazistów. Coraz częściej słychać o Adolfie Hitlerze, który obejmuje stanowisko kanclerza Niemiec, wywołując tym samym rozmaite reakcje w różnych środowiskach. Abell, niezbyt zachwycony tą sytuacją, stara się nie mieszać w politykę. Jego postawa nie podoba się innym osobom z jego środowiska, które zdają się być zadowolone z obecnej sytuacji.

"Szkarłatna głębia" nie odstaje poziomem od pozostałych tomów z tego cyklu. Jest to retro kryminał z wątkiem historycznym. Obok sprawy związanej z brutalnym zabójstwem pojawia się również wątek odnoszący się do ówczesnej sytuacji politycznej i społecznej Niemiec. Autor w plastyczny sposób oddaje obraz niemieckiego społeczeństwa żyjącego w latach poprzedzających II wojnę światową oraz sam nastrój panujący w tamtych latach. Nie szczędzi również informacji o historii wspólnoty menonickiej i jej zwyczajach. W umiejętny i przystępny sposób łączy wątek kryminalny i historyczny.

Na korzyść powieści przemawiają też szczegółowe opisy prowadzonego śledztwa, dzięki czemu można wniknąć głębiej w świat przestępczy oraz poznać bliżej środowisko policyjne. Znakomicie odnajduje się w tym świecie główna postać, czyli sam Christian Abell, człowiek o nieprzeciętnej inteligencji i sprycie. Akcja powieści zdaje się toczyć w swoim tempie, by w odpowiednim momencie odsłonić zakończenie. Sami bohaterowie znakomicie wpisują się w całą tę sytuację. Każdy z nich na swój sposób odgrywa własną rolę, przywdziewa własną maskę. Dobrym przykładem może być postać Maximiliana Mossa, który skrywa przed Christianem Abellem niejedno oblicze.

Uważam, że powieść jest przeznaczona nie tylko dla osób zafascynowanych światem kryminalnym, ale również historią. Serdecznie polecam tę powieść.

Recenzję opublikowałam na blogu oraz na innym portalu.