Dodany: 20.10.2020 17:55|Autor: yyc_wanda

Hipnoza i cienie z przeszłości

Brian Weiss, lekarz psychiatra, zajmujący kierownicze stanowisko w Mount Sinai Medical Center w Maiami, wychowanek Uniwersytetów Columbia i Yale, autor naukowych artykułów z dziedziny biologii, chemii mózgu i psychiatrii, nie był przygotowany na rewelacje, które miała mu dostarczyć jedna z pacjentek. A była nią Katarzyna, która od lat cierpiała na depresję, lęki i fobie, utrudniające jej normalne funkcjonowanie. Ponieważ długotrwała terapia konwencjonalna nie przynosiła porządanych efektów, Dr Weiss zaproponował hipnozę i szukanie przyczyn jej lęków w traumach okresu dziecięcego. Jednak informacje, które przekazała mu Katarzyna w transie hipnotycznym, przekroczyły wszelkie jego oczekiwania.

Zamiast z okresu dziecięcego, Katarzyna zaczęła zdawać relacje ze swoich poprzednich wcieleń. Żyła wcześniej 86 razy, a podczas hipnozy odwiedziła sześć lub siedem wcieleń. Nie były to wrażenia spektakularne. Wręcz przeciwnie, za każdym razem borykała się z biedą, chorobami, wojną lub kataklizmem. Odwiedzała naszą planetę w czasach starożytnych i tych bardziej współczesnych. Zmieniała płeć i kolor skóry. Ginęła tragicznie lub umierała śmiercią naturalną. Ale za każdym razem miała „pod górkę”. Podczas jednej z sesji wyznała, że nie była pojętną uczennicą, brakło jej wiary w siły nadprzyrodzone, nie szukała wskazówek i pomocy od Duchów, które mogłyby pchnąć ją we właściwym kierunku. Każda niezaliczona lekcja oznaczała powtórne jej przerabianie plus nowe wyzwania. Ponieważ niewykonane zadania nakładały się na siebie, stąd też tyle ciężkich doświadczeń w kolejnych życiach Katarzyny.

Za każdym razem po śmierci następowała faza odpoczynku. I kiedy Katarzyna była w stanie uśpienia, jej ciało przejmowało rolę medium, za pomocą którego duchowi Mistrzowie kontaktowali się z doktorem Weissem, przekazując mu krótkie nauki. O tym, że nasze życie to szereg lekcji, które musimy zaliczyć, że każdy z nas ma wady, których musi się wyzbyć i nałogi, które musi pokonać. O karmie i o tym, że wszystkie złe uczynki muszą być naprawione, jeśli nie w tym, to w następnym życiu. I o tym, że największym obciążeniem dla wielu z nas jest strach, uczucie, które paraliżuje i utrudnia nasz rozwój. Strach, który ma różne oblicza, a jednym z nich jest strach przed śmiercią. Świadomość, że życie nie kończy się z chwilą śmierci, powinna pomóc w wyzbyciu się lęków i niejednej fobii. Pozwoli też przetasować priorytety i spojrzeć inaczej na wiele wydarzeń z życia codziennego. Optymistyczna i pobudzająca do działania jest również wiedza, że wszystko czego nauczymy się w tym życiu, zostanie z nami na zawsze. Ale musi to być wiedza emocjonalna, oparta na doświadczeniu, a nie tylko wiedza intelektualna, wyczytana z książek, wysłuchana na wykładach, kazaniach czy odczytach.

Decyzja spisania doświadczeń z terapii hipnotycznej przeprowadzonej z Katarzyną nie była łatwa. Dr Weiss kładł na szali swoją karierę zawodową i naukową. Trudno było przewidzieć reakcję środowiska naukowego na osobliwe komunikaty, przekazywane podczas hipnozy przez pacjentkę i duchowych Mistrzów. On sam potrzebował wiele czasu i szperania w literaturze fachowej, by przełamać konserwatywne wpływy treningu medycznego i wyzwolić się z narzuconych przez naukę schematów. To, że podczas regresji hipnotycznej pacjent odkrywał ukryte traumy z przeszłości, nie było dla niego zaskoczeniem. Ale na to, że pacjent cofając się w czasie, dotrze do incydentów z poprzednich wcieleń, nie był przygotowany.

W przypadku Katarzyny terapia hipnotyczna dała nieoczekiwanie szybkie i pozytywne rezultaty. W przeciągu zaledwie kilku miesięcy wyzbyła się lęków i otrząsnęła z depresji. Od tego czasu Dr Weiss wyleczył rzesze pacjentów stosując regresję hipnotyczną. Zjawisko reinkarnacji i retrospekcja wydarzeń z poprzednich wcieleń jest niewyjaśnioną zagadką, choć coraz trudniej ignorować ten fenomen w świetle gromadzonych dowodów i przeprowadzanego researchu. Książka Dr Weissa jest skromnym przyczynkiem do badań parapsychologii zajmującej się tym tematem. A przy tym może poszerzyć horyzonty myślowe niejednego czytelnika.

Ocena: 5/6