Dodany: 16.10.2020 14:47|Autor:

z okładki


Serenus Zeitblom, przyjaciel i powiernik genialnego kompozytora Adriana Leverkühna, przystępuje do spisania jego żywota. Wspomnieniowa biografia kompozytora nasycona jest aktualną refleksją nad podobieństwem historii Adriana i historii narodu niemieckiego.


"»Doktor Faustus« już od chwili powstania - a nawet wcześniej jeszcze, w trakcie prezentowania fragmentów powieści - stał się jednym z ważniejszych punktów w powojennej dyskusji na temat niemieckiej tożsamości. Dyskusja ta trwa do dzisiaj; do dzisiaj też książka Tomasza Manna odgrywa w niej istotną rolę. Ale obok tej dyskusji toczy się inna: to dyskusja na temat autonomii sztuki, suwerenności literatury. I tu również powieść Manna odgrywa rolę znaczącą: ta książka bardziej niż wszystkie inne jego dokonania skupia uwagę na etycznym wymiarze dzieła literackiego".

Leszek Szaruga


Thomas Mann (1871-1950), jeden z najwybitniejszych prozaików niemieckich, od 1933 na emigracji. Światowy rozgłos zdobył powieścią "Buddenbrookowie" (1901). Na jego dorobek pisarski m.in. składają się: "Czarodziejska góra" (1924), tetralogia biblijna "Józef i jego bracia" (1933-1943), poetycka powieść "Lotta w Weimarze" (1939), powieść łotrzykowska "Wyznania hochsztaplera Feliksa Krulla" (1954). Jest także autorem nowel i opowiadań, esejów, studiów literackich (o Goethem, Nitzschem, Dostojewskim, Tołstoju, Czechowie), pism autobiograficznych i dzienników. W 1929 roku otrzymał Nagrodę Nobla.


[Muza SA, 2012]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 117
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: