Dodany: 05.10.2020 08:57|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nike dla Radka Raka

Laureatem tegorocznej, 24. edycji Nagrody Literackiej Nike został Radek Rak – jego powieść „Baśń o wężowym sercu. Wtóre słowo o Jakóbie Szeli” (Powergraph) jury uznało za najlepszą książkę minionego roku. Ceremonia wręczenia była transmitowana na Wyborcza.pl oraz profilu facebookowym “Wyborczej”.

Zwycięzca otrzymał 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły, których sponsorami są Fundacja Agory i „Gazeta Wyborcza”.

Bardzo mnie cieszy, że została zauważona książka, która jest książką przygodową, fantastyczną” – mówił Radek Rak.

Ta nagroda i jej laureaci to inna twarz Polski, która nie boi się spoglądać w trudne tematy, w mroki własnej historii. Czy to historia wyklętego artysty, czy Zagłady, czy dyskryminacji, czy wreszcie krytyczny stosunek do tego, co dzieje się na świecie. To książki, które przywracają sens w wiarę w to, że piękno języka, mądrość namysłu pozwala żyć” – mówił Adam Michnik, redaktor naczelny “Gazety Wyborczej”.

Jak czytamy w opisie wydawcy, “Baśń” jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez Radka Raka.

Śledzimy losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego bata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę baśni, żeby zamieszkać we dworze i poczuć zapach krwi rabacji 1846 roku.

Radek Rak napisał powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Powieść pełną rozbuchanego erotyzmu, ironii i humoru, nakarmioną mrokiem ludzkich serc.

Nike czytelników odebrała Joanna Gierak-Onoszko za „27 śmierci Toby’ego Obeda” Joanny Gierak-Onoszko (Dowody na Istnienie).

[źródło: rynek książki]

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 05.10.2020 13:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Laureatem tegorocznej, 2... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Polecam wywiad z Radkiem Rakiem:

badloopus.pl/radek-rak-fantastyka-nadal-musi-udowadniac-ze-nie-jest-untermenschem-literatury-wywiad/

Bardzo interesujące jest dowiedzieć się, dlaczego jego ukochaną książką jest Moby Dick czyli Biały Wieloryb (Melville Herman), albo że wśród jego bałkańskich mistrzów jest autor Bohater na ośle (Bulatović Miodrag)
Użytkownik: VERA25 23.10.2020 14:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Laureatem tegorocznej, 2... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
[post usunięty za łamanie regulaminu]