Dodany: 02.10.2020 15:20|Autor:

Książka: Rodzina Muszkatów
Singer Isaac Bashevis
Notę wprowadził(a): jolietjakeblues

Isaac Bashevis Singer (1904-1991); pisarz żydowski pochodzący z Polski, tworzył w języku jidysz. Laureat literackiej nagrody Nobla w 1978 roku. Do najbardziej znanych jego utworów należą: "Sztukmistrz z Lublina", "Dwór", "Spuścizna", "Rodzina Muszkatów".

"Rodzina Muszkatów" to realistyczna powieść epicka, której akcja rozpoczyna się na krótko przed wybuchem pierwszej wojny światowej, a kończy we wrześniu 1939 roku w bombardowanej Warszawie. Od tradycyjnej sagi rodzinnej różni ją stosunkowo luźna konstrukcja wątków - podobnie jak większość utworów powstawała ona w odcinkach (w latach 1945-48). Utrzymana w typowej dla Singera żywej narracji, powieść przedstawia losy rodu Meszulema Muszkata, bogatego warszawskiego przedsiębiorcy oraz dwóch innych rodzin: rabina z Terespola i cadyka z Białej.

Poprzez bogactwo postaci i wydarzeń poznajemy mocno uwikłane w historię Europy dylematy, postawy i wybory dokonywane przez Żydów polskich: od ortodoksji poprzez asymilację i syjonizm aż do komunizmu. Chociaż powieść nie mówi bezpośrednio o Zagładzie, w trakcie lektury trudno się oprzeć smutnej refleksji, że ten tętniący życiem świat został tak brutalnie zniszczony. Wielką zasługą I. B. Singera jest to, że przywołuje go na nowo i wskrzesza w naszej pamięci.

[Muza SA, 1996]