Dodany: 27.09.2020 20:21|Autor:

Zbigniew Mikołejko łączy erudycję i wszechstronność z prostotą stylu i umiejętnością dostrzegania niezwykłości w zdarzeniach pozornie banalnych. Rozpiętość tematyki i odwaga autora zaskakują - potrafi on odkrywczo pisać zarówno o drażliwej kwestii antysemityzmu Mircei Eliadego, jak i o sprawie Josefa Fritzla czy samobójstwie nastoletniej Anny Halman. Przywołuje również wspomnienia z własnego dzieciństwa, "poddanego ciśnieniu biedy i gomułkowskiej »smuty«, ale za to wolnego od zabójczych fantazmatów telewizji i konsumpcyjnych złudzeń".

Różnorodność zagadnień, miejsc, postaci i rzeczy spina głęboki namysł Mikołejki nad tym, co najważniejsze - nad miejscem człowieka w świecie, jego stosunkiem do bliźnich, Boga i umierania.

Profesor Mikołejko skupił się na mitycznych formach zachowań, które tkwią uśpione w mentalności jednostek czy wspólnot i ujawniają się nagle, nieproszone anarchizując nasze życie. Co więcej: ujawnić się muszą, ponieważ człowiek nie może lub też nie potrafi uwolnić się od prawzorów zachowań zrodzonych "onego czasu". Książka ta poszerza naszą wiedzę o nas samych. Takich, jakimi jesteśmy teraz, "na każdym miejscu i o każdej dobie".

prof. Ryszard Przybylski

Zbigniew Mikołejko (ur. 1951 w Lidzbarku Warmińskim) - filozof i historyk religii, eseista. Kierownik Zakładu Badań nad Religią Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, profesor Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Bolesława Prusa. Opublikował ponad osiemset tekstów w dziewięciu językach. Jest m.in. autorem książek: "Elementy filozofii" (siedem wydań: 1998-2008); "Mity tradycjonalizmu integralnego" (1998), "Emaus oraz inne spojrzenia do wnętrza Pisma" (1998), "Żywoty świętych poprawione" (W.A.B., 2001), "Śmierć i tekst. Sytuacja ostateczna w perspektywie słowa" (2001). Opatrzył posłowiem lub wstępem dzieła wybitnych teologów, filozofów i historyków, jak również głośne powieści o tematyce religijnej. Publikował m.in. na łamach "Gazety Wyborczej", "Literatury na Świecie", "Newsweeka", "Res Publiki Nowej", "Rzeczpospolitej", "La Sicilia", "Twórczości", "Tygodnika Powszechnego", "Uncaptive Minds".

[W.A.B., 2009]