Dodany: 07.09.2020 17:27|Autor: Martak180

Łańcuszek kłamstw

Pełen cieni las otaczający wioskę budzi strach. Odcina ją od świata. Izolacja wpływa na ludzi. To zamknięta mała enklawa ze swoimi zasadami i sekretami. Cicha. Zepsuta od środka. Wypełniona zgniliznami. Zwarta społeczność. Pośmiewisko sąsiedniego miasteczka. Do Buckthorpe przyjeżdża Rosie i ściąga na siebie uwagę wioski.
Rosie ma koszmary, wypełniona bólem i poczuciem winy walczy z nałogiem. Heather wygrzebuje wydarzenia i konfrontuje je z rzeczywistością. Przerażają ją własne myśli. Boi się siostry i martwi się o nią. Bolesna przeszłość i namacalne zagrożenie ze strony wioski splatają się. Ktoś nie chce sióstr Sharpe we wsi. Pojawiają się (nie)grzeczne prośby, zawoalowane groźby, anonimowe ostrzeżenia, nowe zagrożenia. Mają miejsce kolejne niepokojące zdarzenia. Wszystko staje się złowieszcze. Prawda zaczyna wychodzić z ukrycia, a siostrom grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Ktoś na nie poluje. Policja działa.

List wprowadza czytelnika w wydarzenia sprzed dekady. Narracja, prowadzona z perspektywy sióstr na dwóch przenikających się i uzupełniających płaszczyznach czasowych (Wtedy, Teraz), buduje obraz całości. Akcja początkowo jest nieśpieszna. Czytałam z zaciekawieniem, co kryje się pod mrocznym tytułem. Jedno wydarzenie pociąga za sobą inne. Stopniowo ujawniane są kłamstwa i tajemnice. Zagrożenie proporcjonalnie rośnie. Spirala strachu nakręca się. Im bliżej końca, tym czuć coraz większe napięcie. Tytuł staje się faktem. Dopiero ostatnie sto stron maksymalnie skupiło moją uwagę. Wędrówka po lesie w nocy i deszczu przyprawia o ciarki. Duszna atmosfera gęstnieje. Robi się mrocznie, bardzo niebezpiecznie i niezwykle interesująco. Zwrotów akcji przybywa. Kiedy wydaje się, że wszystkie kłamstwa i sekrety zostały ujawnione, autorka zaskakuje kolejnymi rewelacjami.

Thriller ukazuje obraz zamkniętego społeczeństwa, rządzącego się własnymi prawami. Autorka wiarygodnie przedstawiła wioskę, w której nie da się normalnie żyć. Realizm świata przedstawionego i zdarzeń, dobrze skrojone postacie, złożone relacje rodzinne, napięte stosunki sąsiedzkie, dramat bohaterów i ich rodzin, wzajemne pretensje i oskarżenia, realne zagrożenie i strach, tajemnice, kłamstwa i niedomówienia, emocje udzielające się czytelnikowi. Ten thriller to swoisty łańcuszek kłamstw, w którym jedno wymusza następne, prowadząc do nieodwracalnych w skutkach zdarzeń.

Recenzja została opublikowana również na innych stronach internetowych.