Dodany: 31.08.2020 16:44|Autor:

Książka: Bohater o tysiącu twarzy
Campbell Joseph
Notę wprowadził(a): jolietjakeblues

Joseph Campbell, (1904-1987), amerykański pisarz i myśliciel, antropolog, specjalista w dziedzinie mitologii porównawczej. Kształcił się w USA na Uniwersytecie Columbia oraz w Paryżu i Monachium. Uznawany jest powszechnie za jednego z najwybitniejszych mitografów XX wieku. Jego fundamentalne dzieła ("Bohater o tysiącu twarzy", "Maski Boga") wywarły wielki wpływ na tradycyjne sposoby rozumienia mitologii oraz zjawiska obecności mitu we współczesnych naukach społecznych. Jego teoria monomitu, wyłożona w "Bohaterze o tysiącu twarzy", nie przestaje dalej inspirować wielu pisarzy i twórców kina, wiodąc w popkulturze osobny żywot. W 1988 roku telewizyjny cykl rozmów Josepha Campbella z Billem Moyersem, zatytułowany "Potęga mitu", przyczynił się do udostępnienia jego poglądów milionom ludzi na całym świecie.

"Przez trzy dekady, od kiedy odkryłem »Bohatera o tysiącu twarzy«, książka ta nie przestaje mnie fascynować i inspirować. Joseph Campbell przygląda się badawczo kolejnym wiekom i pokazuje, że wszystkich nas łączy podstawowa potrzeba słuchania opowiadań i zrozumienia samych siebie. Książkę czyta się wspaniale, rewelacyjnie oświetla ona meandry ludzkiej kondycji".

George Lucas

"Słowa Campbella mają nadzwyczajne znaczenie, nie tylko dla naukowców, lecz także dla szerszego grona ludzi, którzy uznają za ważne dla swego życia przeszukiwanie mitologicznych ścieżek... »Bohater o tysiącu twarzy« to książka, dzięki której Campbell stał się sławny. Jest ona cudownym poszukiwaniem w starożytnych mitach bohaterskich odwiecznej walki człowieka o tożsamość".

"Time"

"Wydaje się, że główne przesłanie »Bohatera o tysiącu twarzy« zawiera się w zachęcie, abyśmy my sami, czytając te niebywałe mityczne, lepiej potrafili poradzić sobie z niepojętą tajemnicą stworzenia. To, o czym pisze Campbell, dotyka naszych tęsknot za światem, który da się zrozumieć i ma sens. Dzięki lekturze tej książki możemy poczuć, że świat jest wielką opowieścią, a nasze życie wędrówką. Jest to triumf myśli Campbella, który podzielał wiarę w to, że jednostka, aby żyć sensownie, musi żyć mitami, a społeczeństwu dzisiejszemu brak mitologii doskwiera szczególnie dotkliwie".

Wojciech J. Burszta

[Zakład Wydawniczy "Nomos", 2013]