Dodany: 24.08.2020 07:46|Autor: SFsince2018

Brandon Sanderson, "Bohater Wieków" - recenzja

"Bohater Wieków", powieść fantasy autorstwa amerykańskiego pisarza Brandona Sandersona. Jest to trzeci tom cyklu "Ostatnie Imperium", liczący 784 strony. Dzieło ukazało się drukiem za pośrednictwem Wydawnictwa MAG.

W trzecim tomie, podobnie jak w poprzednich, śledzimy losy Vin i Elenda, którzy na przekór wszystkiemu starają się zaprowadzić porządek w dawnym imperium. Niestety, z każdym dniem zagłada świata jest coraz bliższa, dnie za sprawą mgieł stają się coraz krótsze, a to w konsekwencji zabija rośliny i zwierzęta; klęska głodu wydaje się bardzo realna. Bohaterowie szukają ratunku w tajemniczych magazynach pozostawionych przez ostatniego imperatora, które mają skrywać specjalne zapasy i być może odpowiedź, jak powstrzymać katastrofę. Jednak Zniszczenie uwolnione przez Vin przy Studni Wstąpienia stara się wszelkimi sposobami powstrzymać młodych allomantów.

Wśród atutów książki wymieniłbym bezwzględnie trzy elementy. Po pierwsze: w tej części Sanderson zaprezentował czytelnikom nowe oblicze Elenda, którego postać zmieniała się diametralnie od czasów, gdy go poznaliśmy. Najpierw obserwowaliśmy go jako młodego uczonego, później króla demokratę, zaś w ostatniej części stał się surowym bezwzględnym generałem-wojownikiem. Po drugie: na duże uznanie zasługuje rozwinięcie i zakończenie przez autora motywów kandra, inkwizytorów i kolosów. W tej części możemy poznać ich historie i okrutną prawdę o ich powstaniu. Na wyróżnienie zasługuje również szeroko pojęte zakończenie, które dało odpowiedź na wiele pytań, a jednocześnie pozostawiło potrzebę poznania dalszych losów Ostatniego Imperium.

Jestem pod ogromnym wrażeniem książki, stąd trudno jest mi ją skrytykować za cokolwiek. Porównując jednak wszystkie trzy części cyklu, muszę stwierdzić, iż z perspektywy czasu najbardziej podobała mi się część druga "Studnia Wstąpienia".