Dodany: 13.08.2020 14:29|Autor:

Książka: Milion depesz stąd
Schodowski Krzysztof
Notę wprowadził(a): OlimpiaOpiekun BiblioNETki

"Schodowskiego pociągają wzniosłość, groza, przerażenie oraz kult zmieszanej i spotęgowanej rzeczywistości. Debiut, który odważnie przedkłada nieprzygotowanemu na nic czytelnikowi, jest kunsztowny i wyzywająco retroaktywny. Akt seksualny (przede wszystkim homoerotyczny) nabiera w nim charakteru rytuału, język natomiast dociera do poziomu askładniowej liturgii. Nie dajmy się poecie zbyt łatwo podejść: owszem, zaczyna »Milion depesz stąd« od poruszającego cytatu z »GAUDEAMUS IGITUR« Tymoteusza Karpowicza, ale i tak najistotniejsze pozostaje tu to, co ukryte, a więc – bezprzedmiotowe, niewysławialne sacrum poezji Celana, które Schodowski nietknięte próbuje przenieść we własną rzeczywistość, nie mniej niż u autora »Działu śniegu« (jak usiłuje nas o tym sugestywnie przekonać) opresyjną".

Karol Samsel

"»A co, gdyby nasycić mięso śpiewającego psa dzikim banem?
Porąbać ciszę z psychodelicznym rabanem?
Wysłać milczącą świetliście kłodę stąd do milionów polsk?
A w każdej milczątce przemycić ogień, ból i wrzask?«

Schodowski wyżyma politprywatność, która śniła się naszym ojcom i pociła ich w środku nocek. Niech ta masa perłowa nadstawi ucha i oba wypchane wstydliwą sytością policzki. Bo jak ten Karpowiczowski prorok (…) do wiadra przepowiadam Wam – właśnie pierdolnęło tak jak trzeba, tak jak dawno powinno było".

Patryk Kosenda

"To jest ryzykanckie i straceńcze – ale tylko w ten sposób pisać warto".

Joanna Mueller

Schodowski Krzysztof (ur. w 1983 r.) – laureat Połowu 2017. Nominowany w XXV OKP im. Jacka Bierezina (2019). Publikował m.in. w "Helikopterze", "Tlenie Literackim", "Stonerze Polskim", "Wakacie", w "biBLiotece" Biura Literackiego, w almanachu "Połów. Poetyckie debiuty 2017", w antologii "Strefa wolna – wiersze przeciwko homofobii i nienawiści" (2019) oraz w antologii "Biji Rojava" (2019). Mieszka w Warszawie.

[WBPiCAK, 2020]