Dodany: 12.08.2020 10:25|Autor:

Książka: Jak wytresować lorda: O elitarnych szkołach z internatem
Renton Alex
Notę wprowadził(a): parilicium

1 osoba poleca ten tekst.

nota wydawcy


Na jakie krzywdy brytyjski rodzic jest w stanie skazać dziecko, żeby mogło zrobić karierę?

Gdy Alex Renton opublikował w "Observerze" artykuł o tym, jak był krzywdzony w swojej szkole z internatem, otrzymał setki listów z podobnymi historiami. Stały się one punktem wyjścia do książki, która jest jednocześnie reportażem, autobiografią i publicystyką.

Prywatne szkoły, w których czesne wynosi kilkadziesiąt tysięcy funtów rocznie, to dla Brytyjczyków ważny symbol przynależności do elity, a dla reszty świata - bajkowa rzeczywistość rodem z "Harry’ego Pottera".

Tymczasem Renton odsłania zupełnie inne oblicze szkół z internatem. Pisze o sadyzmie nauczycieli, wyrachowaniu dyrektorów, panującej w tych placówkach zmowie milczenia na temat działalności pedofilów. O tym, jak kilku i kilkunastoletnie dzieci molestowane seksualnie przez opiekunów były dotkliwie karane za jakiekolwiek próby ujawnienia procederu. I o smutnej przyczynie legendarnej angielskiej "flegmy", czyli narzucanej przez wieki brytyjskim elitom kulturze trzymania fasonu bez względu na wszystko. Ale w tej historii najbardziej zdumiewające jest, dlaczego brytyjscy rodzice, którzy sami przeszli przez piekło szkół z internatem, posyłają do nich własne dzieci.


Alex Renton - ur. 1961, brytyjski dziennikarz. Pracuje m.in. dla takich pism, jak "Independent", "Guardian", "Observer", "Times", "Daily Mail", "Prospect Magazine" czy "Newsweek", a także dla radia i telewizji. Specjalizuje się w reportażu, dziennikarstwie społecznym i śledczym. Wielokrotnie nagradzany za swoje teksty.


[Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2020]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 203
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: reniferze 12.02.2023 19:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Na jakie krzywdy brytyjsk... | parilicium
Zawsze fascynowały mnie szkoły z internatem - byłam nawet gotowa kształcić się w przyklasztornym liceum, ale (chyba na szczęście?) rodzice się na to nie zgodzili. Z perspektywy wielu lat wydaje mi się, że najbardziej kusząca była separacja od dotychczasowego środowiska i wizja pewnej wspólnoty, zjednoczonej instytucjonalnym wrogiem. Z pewnością cały ten pomysł wynikał z czytania książek, które przecież zawsze kończyły się dobrze - wykształceniem silnego charakteru, zawarciem wiekuistych przyjaźni, itd., itp. Książka Rentona pokazuje tę drugą, realną, bolesną i autentyczną stronę szkół z internatem. To niewątpliwie wartościowa pozycja, choć trochę zbyt akademicka, żeby pozostawić niezatarte i jednoznaczne wrażenie. Ale dała mi do myślenia, szczególnie w aspekcie zbiorowych zachowań, z których tak ciężko się wyłamać.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: