Dodany: 06.08.2020 10:26|Autor: dot59Opiekun BiblioNETki

Książka: Nie ma
Szczygieł Mariusz

1 osoba poleca ten tekst.

Nie ma ludzi, nie ma rzeczy, jest kunszt


Autor "Nie ma", niestary wszak jeszcze, ale (biorąc pod uwagę dane demograficzne) raczej już po półmetku życia, obrał sobie za motyw przewodni przemijanie, ubytek, brak, stratę, śmierć. Czasem przedstawiane bezpośrednio – jak w kilku tekstach, których bohaterowie opowiadają o śmierci rodzica (nie ma znaczenia, czy kochanego, czy znienawidzonego) lub innej bliskiej istoty (prócz ludzi jest i kotka), czy też o brakach odczuwanych przez osobę transseksualną przed i po fizycznej przemianie – a czasem pośrednio, jak w tekstach o budapeszteńskim sklepiku ze starociami, gdzie można na przykład nabyć pocztówkę, której nadawca i adresat już od dawna nie żyją, o losie pewnej słynnej praskiej budowli i jej mieszkańców, o kobiecie skazanej przed laty za maltretowanie pasierba ze skutkiem śmiertelnym…

W rolach głównych – postacie mniej lub bardziej znane (a w każdym razie takie, których personalia nie są ukryte, jak na przykład dwie siostry Woźnickie, literatki, o których wzmianki znalazłam w czytanych niedawno dziennikach Marii Dąbrowskiej i Anny Kowalskiej; chcąc sobie przypomnieć postać jednej z nich, autorki zapamiętanej z dzieciństwa książki, zajrzałam do źródeł internetowych i tam właśnie dowiedziałam się, że obszerniejszą historię Ludwiki i Zofii znajdę w „Nie ma”) i całkiem anonimowe, pośród których pojawia się, jak można sądzić, i sam autor, występujący też otwarcie w części opowieści. Ale nie tylko postacie; bohaterami jednego krótkiego tekstu są na przykład książki, a rzecz dotyczy mechanizmu ich „ubytkowania” z bibliotek, czyli, powiedzmy to szczerze, likwidacji.

Dawno nie czytałam tak smutnego i przejmującego tomiku… no właśnie, czego? Bo oprócz tekstów ściśle reporterskich są i takie, którym bliżej do esejów lub do opowiadań… Nieważne, ważniejsze to, że jest to proza ogromnie kunsztowna, z perfekcyjnym dopracowaniem środków językowych, pozostawiająca trudne do zatarcia wrażenie. Wiem, że nie u wszystkich, ale u mnie tak.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 443
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: