Dodany: 01.08.2020 19:54|Autor:

Kiedy dziennikarka Nina Solomin mieszkała w Williamsburgu, zaledwie kilka przecznic od centrum Nowego Jorku, często miała wrażenie, że czas zatrzymał się tam lata temu... Mężczyźni w białych koszulach i czarnych płaszczach, z pejsami i brodami, w święta dodatkowo w sztrajmłach. Skromny strój kobiet osłaniający całe ciało niczym się nie wyróżniał, a peruka lub chusta była znakiem rozpoznawczym mężatki. Solomin nie wiedziała jeszcze, że życie członków tej społeczności regulują skrupulatnie spisane nakazy i zakazy dotyczące każdego obszaru ich aktywności.

Żyła po sąsiedzku z ultraortodoksyjnymi Żydami, ale oddzielał ją od nich niewidzialny mur. Jej fascynacja tą hermetyczną społecznością z dnia na dzień rosła. Niestety, reporterka nie mogła nawiązać z chasydami kontaktu. Aż któregoś dnia sami zapukali do jej drzwi...

"Ok, amen" to ekscytująca podróż do osobliwego, zaskakującego i trudno dostępnego świata, po którym przewodnikami są rozmówcy Solomin. Dzięki nim poznajemy ludzi targanych sprzecznymi emocjami i wspólnotę gotową do wielkich poświęceń, ale też do okrutnych rozwiązań, byle przetrwać.

"Wiele osób pisze o serialu »Unorthodox«, który jest świetny! Jeśli chcecie przeczytać książkę o chasydyzmie, polecam »Ok, amen«, która jest fantastyczna! Trochę w tym samym duchu co serial, ale bardziej non-fiction".

Helena Nylén

"Przeczytałam »Ok, amen« i obejrzałam za jednym zamachem »Unortodox«. Obydwie pozycje fascynujące i ważne. Obydwie zrobione po mistrzowsku".

Terese Svanström

"Spróbujcie sięgnąć po »Ok, amen«, aby po obejrzeniu serialu zrozumieć jeszcze więcej".

Helena Holmberg

[Wydawnictwo Otwarte, 2020]