Dodany: 30.07.2020 19:36|Autor: yyc_wanda

Wątroba – organ, który ratuje nam życie

Medical Medium Liver Rescue – Anthony William (# 4 w serii Medical Medium)

Czy wątroba należy do organów, które zaprzątają naszą uwagę? Raczej nie. Kiedy interesujemy się zdrowiem serce i mózg znajdują się na pierwszym miejscu, potem układ pokarmowy i analiza popularnych chorób z rakiem na czele.

A tymczasem to właśnie wątroba jest najważniejszym organem w naszym organizmie i od jej prawdłowego funkcjonowania zależy zdrowe serce, bystry umysł i pracujący bez zakłóceń układ pokarmowy. Od bezstresowej pracy wątroby zależy prawidłowe ciśnienie krwi i zawartość w niej cukru i cholesterolu, a także zdrowy sen i dobre samopoczucie.

Wątroba jest organem, który oddycha, odżywia się, posiada emocje i wysoką inteligencję. Czy inaczej byłaby w stanie wykonywać ponad 2.000 funkcji, za które jest odpowiedzialna? (Współczesna nauka odkryła ich dotychczas 500). Czy byłaby w stanie podejmować decyzje, którym funkcjom należy się pierwszeństwo, a które chwilowo można traktować jako te mniej ważne, z nadzieją, że przyjdzie czas, by do nich powrócić? I czy byłaby w stanie ustalić kryteria ważności, według których segreguje wykonywe obowiązki?

Wątroba ma przeolbrzymie zdolności adaptacyjne i potrafi się dostosować do każdej sytuacji. Nie zaskoczy ją żadne z naszych nieodpowiedzialnych zachowań. Wypiłaś za dużo wody? Wątroba pochłonie jej nadmiar, by nie dopuścić do zbytniego rozcieńczenia krwi. Zaciągnąłeś się dymem z papierosa? Wątroba wyłapie szkodliwe składniki chemiczne z przepływającego strumienia krwi. Masz niezdrowe nawyki w odżywianiu się? Jeśli stosujesz je regularnie, wątroba pamięta i jest w stanie przygotować się przed czasem. A jeśli zdarzy ci się okazyjnie zjeść hamburgera z frytkami, wątroba sięgnie do banku pamięci i natychmiast spreperuje roztwór żółci odpowiedni do rozprawienia się z tłuszczami z twojego posiłku.

Wątroba jest głównym magazynem organizmu. To w niej przechowywane są te dobre, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki i te złe, trujące, które wyłapuje z przepływającej krwi. Do tych dobrych należy przede wszystkim glukoza, dzięki której żyjemy. Wątroba przechowuje glukozę w postaci glikogenu, a gdy zachodzi potrzeba, po rozcieńczeniu wodą, ponownie w postci glukozy wysyła ją do krwiobiegu, co pozwala utrzymać stały poziom cukru we krwi. Glukoza jest nieodzowna do prawidłowego funkcjonowania mięśni, serca i mózgu. Jest ona również – obok tlenu, wody i soli mineralnych – podstawowym składnikiem odżywczym wątroby i paliwem zapewniającym jej energię konieczną do funkcjonowania. Do tych dobrych, przechowywanynch przez wątrobę składników należą również wszelkie dostępne jej witaminy, minerały i składniki odżywcze, aby nasze ciało mogło korzystać z tych rezerw w razie niewystarczających dostaw w pożywieniu.

Oprócz tych życiodajnych składników, w strumieniu krwi przepływającym przez wątrobę znajdują się różnego rodzaju toksyny i zanieczyszcenia. Jej rolą jest zneutralizowanie szkodliwych toksyn i w tej niezagrażającej zdrowiu postaci, usunięcie ich z organizmu. Zdrowa wątroba nie ma z tym problemu. Z czasem jednak jest jej coraz trudniej nadążyć z oczyszczaniem niekończącego się strumienia zanieczyszczeń szkodliwych dla organizmu. Żeby nas chronić, żeby nie dopuścić do tego, by zatruta krew popłynęła do serca, wątroba zatrzymuje w sobie toksyny, upycha je głęboko, z nadzieją, że przyjdzie dzień, w którym nas natchnie, oświeci i zmienimy swój destruktywny styl życia.

Książka Anthony’ego Williama otwera nam oczy na źródło wielu dolegliwości mniej lub bardziej uciążliwych, z którymi współczesna medycyna nie zawsze potrafi sobie poradzić. Czy istnieją choroby autoimmunologiczne i jak z nimi walczyć? Jak pozbyć się objawów chorób uważanych za cywilizacyjne – takich jak cukrzyca, otyłość, chroniczne zmęczenie, menopauza/andropauza? Jakie zmiany w stylu życia i w wyżywieniu wprowadzić, by poprawić ogólne samopoczucie i stan zdrowia?

„Liver Rescue” to kompendium wiedzy na temat wątroby. Zawarte w niej treści mogą zadziwić, zszokować, a na pewno pogłębić naszą wiedzę na temat tego heroicznego organu, który walczy o nasze życie, biorąc na siebie wszystkie ciosy, które bezmyślnie zadajemy własnemu organiznowi. Zadziwia zarówno inteligencja i deteminacja tego organu, jak i nieprzebrana mądrość Matki Natury, w której apteczce znajdują się miriady naturalnych leków. Antohny William stworzył listę pomocnych w pracy wątroby owoców, warzyw, ziół i suplementów, z wyszczególnieniem korzyści i zakresu ich działania. Warto pamiętać i choćby od czasu do czasu dorzucić coś z tych naturalnych specjałów do naszej diety. Wątroba będzie nam wdzięczna i zrewanżuje się w dwójnasób.

Więcej na temat Medical Medium
Przeczytane: Q4, 2019 / Medical Medium - Anthony William