Dodany: 18.07.2020 08:50|Autor:

Książka: Sekrety Warszawy
Majewski Jerzy Stanisław
Notę wprowadził(a): rafalb93

Nie od dziś wiadomo, że najbardziej rozgwieżdżone niebo rozpościera się nad stolicą Polski. W kawiarni Lourse’a poeta Kazimierz Przerwa-Tetmajer co dzień zamyśla się nad kieliszkiem gorzałki, a w "Café Snob" niepodzielnie królują Antoni Słonimski i jego mistrzowski dowcip. Przy odrobinie szczęścia na warszawskich ulicach spotkać można divy przedwojennego kina - Inę Benitę i Polę Negri, poopalać się z pierwszą damą polskiej piosenki - Agnieszką Osiecką, a także postawić kolejkę wiecznemu utracjuszowi - Karolowi Szymanowskiemu. Obowiązkowym punktem na mapie wszystkich smakoszy jest wykwintna restauracja "Rarytas", lecz jej goście muszą uważać, bo ściany mają tam uszy! Tajniacy kręcą się również w okolicy barokowego pałacu Myślewickiego, podsłuchując rozmowy zagranicznych dyplomatów, a na niepozornej ulicy Fortecznej hitlerowcy rewidują kolejne mieszkania, poszukując ukrytej radiostacji.

"Ja wiem, żeś ty dzisiaj nie taka", śpiewał Mieczysław Fogg. Czar dawnej stolicy, a także ciemniejsze karty jej historii, odkryje Jerzy Majewski, przed którym Warszawa nie ma sekretów. Rozpocznijmy tę niezwykłą podróż! W końcu, jak przekonywała Irena Santor, jak przygoda, to tylko w Warszawie.

[Dom Wydawniczy Księży Młyn, 2019]