Dodany: 09.07.2020 14:39|Autor: zaczytana.com.pl

Bajki z morałem dla młodszych i starszych czytelników

Pewnie wielu z was kojarzy bajki, których akcja została osadzona za siedmioma górami, za siedmioma lasami, gdzie żyli królowie, książęta i księżniczki. Po takie właśnie sprawdzone motywy, ale w nowej odsłonie sięga ks. Zbigniew Sobolewski.

Na prawie dziewięćdziesięciu stronach książki znajdziemy sześć opowiadań, między innymi o trzech magicznych słowach, których wszyscy powinniśmy używać, czy o tym, że bycie pysznym i złośliwym dla otoczenia sprawia, że później trzeba ponieść tego konsekwencje, zazwyczaj mało przyjemne.

Morał płynący z tych opowieści będzie dla dziecka jasny i czytelny, bo zastał on wyraźnie nakreślony. Tutaj od razu widać, co jest dobre, a co złe i czym kończy się reprezentowanie określonych postaw. Wiem, że nie u każdego takie ujęcie tematu znajdzie uznanie, gdyż nie wszystko na świecie jest czarno-białe, niemniej na pewno znajdzie się spore grono rodziców, którzy chętnie zapoznają swoje pociechy z tymi bajkami .

Bajki są dość długie, biorąc pod uwagę fakt, że nie na każdej stronie znajduje się ilustracja - myślę, że z przedszkolakami można już je z powodzeniem czytać. Trochę szkoda, że tych ilustracji nie jest więcej, tj. że nie ma ich na wszystkich rozkładówkach, bo są one naprawdę przyjemne. Zresztą ja jestem zwolenniczką jak największej ilości obrazu w dobrym wydaniu w książkach, których odbiorcami mają być dzieci, bo do młodych ludzi obraz przemawia czasem bardziej niż tekst, no i łatwiej wtedy o utrzymanie zainteresowania podczas czytania.

Podsumowując, znane i lubiane motywy sprawdziły się także we współczesnej książce. Autor w swoich opowieściach pokazuje, co tak naprawdę jest w życiu ważne i że określone postawy pociągają za sobą pewne konsekwencje, z którymi trzeba się zmierzyć.