Dodany: 09.07.2020 00:26|Autor:

Książka: Niebezpieczna podróż
Jansson Tove
Notę wprowadził(a): OlimpiaOpiekun BiblioNETki

Zuzanna od rana jest w złym humorze. Nawet letnie słońce i zieleń trawy ją drażnią. Chciałaby, żeby wreszcie coś się zaczęło dziać. Nawet najgorszego… Wypowiedziane na głos życzenie nagle się spełnia. Mech leśny zamienia się w grząskie błoto, robi się ciemno i strasznie. Dziewczynka wyrusza w fascynującą podróż, podczas której spotyka bohaterów książek o Muminkach.

Co czeka Zuzannę u kresu jej wędrówki?

Tove Jansson to fińska pisarka szwedzkojęzyczna, znana przede wszystkim jako autorka cyklu powieści dla dzieci o Muminkach. Jansson urodziła się w 1914 roku w Helsinkach. Jest znana również jako malarka oraz ilustratorka książek dla dzieci. Studiowała m.in. w Sztokholmie, Helsinkach oraz Paryżu na kierunkach związanych ze sztukami pięknymi. Literackim debiutem była książka "Małe trolle i duża powódź" z 1939 roku, jednakże sławę przyniosły jej wydawane począwszy od 1946 roku książki o świecie Muminków.

Autorka pochodziła z artystycznej rodziny - jej ociec był rzeźbiarzem, a matka projektantką. Również bracia pisarki podążyli ścieżką twórczą - jeden z nich był fotografem, a drugi autorem tekstów i komiksów. Choć debiut literacki pisarki przypadł na 1936 rok, to popularność przyniosła jej wydana niemal dekadę później pierwsza książka z serii o Muminkach. Muminki stały się kultowymi postaciami, a książki zostały przeniesione także na ekrany telewizorów w popularnej kreskówce.

W życiu prywatnym Jansson była lesbijką. Przez ponad 40 lat żyła ze swoją partnerką, graficzką w Helsinkach. Autorka otrzymała wiele wyróżnień za swoją twórczość - w tym również Order Uśmiechu.

[Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2020]