Dodany: 08.07.2020 01:23|Autor: yyc_wanda

Czytatnik: Przeczytane... oglądane...

3 osoby polecają ten tekst.

Projekt „Przeminęło z wiatrem”


Powieść Margaret Mitchell należy to jednej z moich ulubionych. Za każdam razem po przeczytaniu, gdy ją zamykam i odkładam na półkę, mam czytelniczego kaca, który nie pozwala mi sięgnąć po inne lektury. Tak trudno jest się oderwać od świata, w którym żyła Scarlett O’Hara, Rhett Butler i tyle innych fascynujących postaci. Żeby przedłużyć przyjemność obcowania z bohaterami powieści i filmu, postanowiłam wyszukać wszystkie dostępne mi pozycje, które w jakiś sposób nawiązują do tej powieści, jej autorki, czy też okresu, w którym rozgrywa się akcja.
Oto lista wstępna, którą będę z czasem uzupełniać:

Przeminęło z wiatrem (Mitchell Margaret) (przeczytana po raz czwarty – 06/2020); ocena: 6; recenzja: Kolaż historii i romansu

Kontynuacje powieści:
1/ Scarlett: Ciąg dalszy "Przeminęło z wiatrem" Margaret Mitchell (Ripley Alexandra) (przeczytane po raz drugi - 06/2021); ocena: 5; czytatka: Przygód Scarlett ciąg dalszy

2/ Rhett Butler: Kontynuacja Przeminęło z wiatrem (McCaig Donald) (przeczytane 11/2020); ocena: 2; recenzja: O czym można i o czym nie można pisać w kontynuacji słynnego bestsellera

3/ Ruth’s Journey: The Authorized Novel of Mammy from Margaret Mitchell’s Gone With the Wind - McCaig Donald (przeczytane - 08/2020); ocena: 2; czytatka: Mammy Ruth, czyli odcinanie kuponów od dobrze sprzedającego się tematu

4/ Belle Cora – Phillip Margulies. Czy Belle Cora była pierwowzorem Belle z powieści PzW? Prawdopodobnie. Zbyt wiele pokrywających się szczegółów, by mogły być przypadkiem.

Eseje:
Recasting: Gone With the Wind in American Culture – różni autorzy

Autorka powieści, Margaret Mitchell:
Margaret Mitchell’s Gone with the Wind Letters – Mitchell Margaret (przeczytane 02/2021); ocena: 4,5; czytatka: Prywatne oblicze Margaret Mitchell

The Scarlett Letters: The Making of the Film Gone With the Wind – Mitchell Margaret

A Dynamo Going to Waste: Letters to Allen Edee – Mitchell Margaret

Biografie:
Nie przeminęło z wiatrem (Edwards Anne) (przeczytane - 02/2020); ocena: 5; czytatka: Nie każdy umie być celebrytą

Margaret Mitchell and John Marsh: The Love Story Behind Gone With The Wind – Marianne Walker

Przeminęło z wiatrem: Od bestselleru do filmu wszech czasów (Brown Ellen F., Wiley John Jr)

I remember Margaret Mitchell – Yolande Gwin

Film „Przeminęło z wiatrem” i występujący w nim w nim aktorzy. Ponieważ nierozłącznie z postacią Scarlett i Rhetta kojarzą nam się Vivien Leigh i Clark Gable, nie sposób ich pominąć w tym zestawieniu:

The Art of Gone With the Wind: The Making of the Legend – Judy Cameron

GWTW; The Making of Gone With the Wind – Gavin Lambert

Vivien Leigh: Przeminęła z wiatrem (Edwards Anne)

Vivien Leigh – Hugo Vickers
Dark Star: A Biography of Vivien Leigh – Alan Strachan
Love Scene: The Story of Laurence Olivier and Vivien Leigh – Jesse L. Lasky

Long Live the King: A Biography of Clark Gable – Lyn Tornabene
Gable & Lombard – Warren G. Harris
Gable & Lombard & Powell & Harlow – Joe Morella & Edward Z. Epstein

A Touch of Stardust – Alcott Kate. Powieść, która zabierze nas za kulisy kręconego filmu PzW i romansów rozgrywających się na scenie i poza nią.

Atlanta jest również jednym z głównych bohaterów powieści. Dobrze będzie zapoznać się bliżej z historią tego miasta:
Yolande’s Atlanta: From the Historical do the Hysterical – Yolande Gwin

Where Peachtree Meets Sweet Auburn: The Saga of Two Families and the Making of Atlanta – Gary M. Pomerantz

Inne powieści z tematem wojna secesyjna w tle. Nie wiem czy znajdę w nich historie podobne do tych z „PzW”, ale warto spróbować:
Róże i kaprifolium (Ford Paul Leicester)

So red the rose – Stark Young

Jacob’s Ladder: A Story of Virginia During the War – McCaig Donald

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1098
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 8
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 08.07.2020 09:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieść Margaret Mitchell... | yyc_wanda
A co powiesz o ostatniej aferze "Przeminęło z wiatrem" kontra BLM?
Użytkownik: yyc_wanda 08.07.2020 18:51 napisał(a):
Odpowiedź na: A co powiesz o ostatniej ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Rzeczywiście, moja powtórka przypadła na okres burzliwy dla tej powieści i wszystkiego co z nią związane. HBO wycofało film ze względu na rasistowski kontekst, Netflix Canada ma go w swoich zbiorach, z ostrzeżeniem o zawartym w nim podłożu rasistowskim i linkiem do pozycji, która uświadomi widza o głębi tego problemu. Słyszę również głosy, o tym że książka powinna być zakazana.

Moje zdanie na ten temat? Margaret Mitchell opisuje pewien okres historyczny, Antebellum South, kiedy plantatorzy bogacili się na pracy niewolników. Z dzisiejszego puntu widzenia, jest to sytuacja karygodna i niedopuszczalna, jak każda forma wyzysku, jak na przykład pańszczyzna w Europie w tym samym mniej więcej okresie. Historii nie da się zmienić, takie były kiedyś czasy. Istnieją tony literatury opisujące ten okres historyczny i nikt nie rzuca na nie gromów, nie grozi banem. Co więcej, wydaje się nawet, że niektóre pozycje pisane współcześnie, są mile widziane i popularyzowane.

Czym więc zasłużyło sobie PzW na tyle gromów i potępienia? Myślę, że przede wszystkim tym, że powieść sugeruje ludzkie traktowanie niewolników. Pracowali ciężko, ale byli nakarmieni, mieli dach nad głową, opiekę w razie choroby, a na starość nikt ich nie wyrzucał, mogli spokojnie doczekać swoich dni. Dzieci były za młodu przyuczane do różnych zawodów, tylko te najmniej zdolne trafiały do pracy w polu. Służba domowa była tak zżyta ze swoimi właścicielami, że wielu z nich pozostało z nimi, pomimo ofiarowywanej wolności. O tym jak ta wolność początkowo wyglądała, również można dowiedzieć się z powieści.

Czy ten obraz zgodny był z ówczesną rzeczywistością? Ja nie mam co do tego wątpliwości. W końcu trudno sobie wyobrazić, że każdy plantator był sadystą, że żył w otoczeniu takich samych jak on sadystów, którzy w równie niegodziwy sposób traktowali swoich niewolników. Jednak to historie typu „Chata wuja Toma” kształtują opinię publiczną na temat niewolnictwa. „Przeminęło z wiatrem” znalazło się po drugiej stronie politycznej poprawności i stąd ta cała nagonka.
Użytkownik: Raptusiewicz 08.07.2020 20:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Rzeczywiście, moja powtór... | yyc_wanda
Ale przecież chodziło o ekranizację, a nie o powieść.
Użytkownik: yyc_wanda 08.07.2020 22:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Ale przecież chodziło o e... | Raptusiewicz
Głównym zarzutem do filmu jest to, że utrwala negatywne stereotypy rasowe. Czyli ukazuje ludzkie traktowanie niewolników. Te same negatywne stereotypy są i w powieści. Każdy zarzut wymierzony w film odnosi się również do powieści.
Użytkownik: Raptusiewicz 09.07.2020 00:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Głównym zarzutem do filmu... | yyc_wanda
Film się chyba jednak trochę różni od powieści, ja go zaczęłam oglądać, ale nie mogłam, właśnie przez rasizm - niewolnicy są tam pokazani jako potwornie radośnie usługujący, jakby niezmiernie cieszyli się ze swojej roli; a książka mi się bardzo podobała.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 09.07.2020 08:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Głównym zarzutem do filmu... | yyc_wanda
Dzięki za odpowiedź, ja filmu nie oglądałem (i raczej nie planuję, nie jestem zbyt filmowy), spodziewam się jednak, że jest to analog polowania na czarownice, które niektórzy czynią wobec cyklu o Harrym Potterze. W przeciwnym przypadku należało by ocenzurować bardzo, bardzo wiele filmów, i to nie tylko z powodu BLM. No, ale konsekwencja wymaga odrzucenia emocjonalności.
Użytkownik: nutinka 08.07.2020 10:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieść Margaret Mitchell... | yyc_wanda
Czy Przeminęło z wiatrem: Od bestselleru do filmu wszech czasów (Brown Ellen F., Wiley John Jr) też wchodzi w zakres Twoich zainteresowań? Nie czytałam, ale też nie jestem fanką "Przeminęło z wiatrem".
Użytkownik: yyc_wanda 08.07.2020 17:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy Przeminęło z wiatrem:... | nutinka
Mam tę pozycję w grupie książek o Margaret Mitchell, bo wydaje mi się, że spora jej część dotyczy życia autorki i powstawania powieści.
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: