Dodany: 02.07.2020 12:19|Autor: mirejlle

Czytatnik: Słowo jest darem

Lektury lipca 2020

49.
Ziele na kraterze (Wańkowicz Melchior (pseud. Łużyc Jerzy lub Majewski M. P. Dr))
Ocena: 4,5
Gatunek: biografia/autobiografia/pamiętnik
Piękna, czuła opowieść o wzroście i rozwoju. Pochwała rodzinnego domu, obecności ojca w życiu córek na co dzień, nie od święta. Chwilami nieco monotonna, ale ogólna wartość niezwykła. Przepis na wychowanie odpowiedzialne, uważne i mądre.
50.
Wojenna korona (Cherezińska Elżbieta)
Gatunek: historyczna
Smakowite, uwielbiam za gawędę i styl. Powieść historyczną czyta się jak świetną obyczajówkę. Jak to dobrze, że na trylogii się nie zakończyło.
51.
Głód: Faza druga (Grant Michael (ur. 1943))
Ocena: 4,5
Gatunek: dziecięca, młodzieżowa
Ciekawią mnie pomysły autora, nadal dobrze się to czyta. Ostatnio chyba dobrze mi w klimatach młodzieżowej fantastyki, tematyka właściwie dowolna dosyć.
52.
Między pierwszą a kwietniem (Siesicka Krystyna)
Gatunek: literatura polska
Wspaniała Siesicka dla dorosłych. Młody czytelnik nie doceni, nie zrozumie wymowy.
Książka jak jej bohaterowie, poplątana, niejednoznaczna, bolesna. Nie przynosząca prostych i konkretnych odpowiedzi czy sposobów postępowania.
53.
Prawdziwy lekarz będzie za chwilę: Rok z życia stażysty (McCarthy Matt)
Gatunek: biografia/autobiografia/pamiętnik
Interesująca i prawdziwa opowieść o braku doświadczenia, ogromnej, oczekującej tuż za rogiem odpowiedzialności, strachu. O ekscytującej pracy. O bezradności i lekcjach pokory, ale również o euforii uratowanego życia.
54.
Ogromne okno (Snicket Lemony (właśc. Handler Daniel))
Ocena: 4
Gatunek: dziecięca, młodzieżowa
Czytane z 11-latką. Młodej podobało się bardziej niż mnie, ja wolę więcej dydaktyzmu, ale było ciekawie i zabawnie. Jedziemy z tym oczywiście dalej. Fajnie tłumaczy dzieciom co trudniejsze słowa, fajnie je rozśmiesza.