Dodany: 28.06.2020 16:18|Autor: Everyfree00

Świetna młodzieżówka

Po raz drugi czytelnik może wyruszyć razem z grupą przyjaciół we wspaniałą podróż w poszukiwaniu przygód; stara leśniczówka oraz ukryty skarb już czekają.
Monika, Ala, Igor, Miras oraz ich nauczyciel historii za pieniądze otrzymane za odnalezienie skarbu postanawiają spędzić razem wakacje w leśniczówce wujka Ali. Boss liczy na odpoczynek i relaks, ale oczywiście, kiedy wypływa historia zaginionego dukata króla Zygmunta, jedyne, o czym myślą dzieci, to jak go odnaleźć. Do tego wszystkiego szaleją motocykliści i niszczą las. Wujek Ali jest zmartwiony, bo nie umie ich złapać. Ponieważ dzieci bardzo chcą mu pomóc, same rozpoczynają śledztwo, żeby dowiedzieć się, kim są osoby z gangu motocyklistów.

Z ochotą usiadłam do części drugiej historii czwórki przyjaciół oraz ich nauczyciela i po raz kolejny się nie zawiodłam, bo książka to jedna, wielka przygoda. Już od samego początku zaczyna się robić bardzo ciekawie: jest tutaj przedstawione nie tylko poszukiwanie zaginionego skarbu, ale przede wszystkim odkrycie, kim są motocykliści, którzy niszczą las. Monika, Ala, Igor i Miras sami próbują odkryć, kim są ci wandale i szpiegują ich nocą, a nawet się rozdzielają w lesie. Nie wiem, czy jest to aż tak bardzo prawdopodobne, bo chyba sama bym się bała i nie weszłabym w nocy w ciemny las, ale to jest powieść i liczy się tutaj przygoda, toteż bardzo mi się to podobało, że dzieci były tak odważne.

Pomimo tego, że nauczyciel opowiada tutaj dużo historycznych faktów, nie są one długie i nie nudzą przy czytaniu; te wątki to tylko kawałek tekstu a do tego przedstawione są tak, że nawet mogą zaciekawić czytelnika. Przede wszystkim książka ukazuje, jak mogą być kreatywne dzieci, jeśli tylko chcą; nie warto siedzieć na kanapie z nosem w telefonie czy komputerze, bo tuż za rogiem może czekać fajna zagadka do rozwiązania, która może przerodzić się w niezłą przygodę.

Szkoda, że muszę rozstać się już z tymi bohaterami, bo naprawdę ich polubiłam i przeżyłam z nimi wspaniałą przygodę, ale niestety nic nie trwa wiecznie.

Recenzja była wcześniej publikowana na innym portalu czytelniczym/stronie księgarni internetowej/blogu.