Dodany: 28.06.2020 10:28|Autor:

Książka: Rodzina Corleone
Puzo Mario, Falco Edward
Notę wprowadził(a): Pingwinek

Edward Falco. Współczesny prozaik, poeta i dramaturg amerykański. Laureat nagród literackich, m.in. Richard Sullivan Prize i The Mishima Prize. Autor kilku powieści, wielu opowiadań oraz tomików poezji. Prowadzi wykłady z literatury amerykańskiej i kreatywnego pisania na uniwersytecie Virginia Tech.

Mario Puzo (1920-1999). Prozaik amerykański, urodzony w Nowym Jorku w biednej rodzinie włoskich imigrantów. Autor dziesięciu powieści, książki dla dzieci, opowiadań przygodowych oraz kilku scenariuszy filmowych (m.in. do filmów o Supermanie oraz sagi "Ojciec Chrzestny" Francisa Forda Coppoli). W 1955 wydał swą pierwszą powieść "Mroczna arena". Jego najsłynniejszym dziełem jest opublikowany w 1969 "Ojciec Chrzestny" - saga o amerykańskiej rodzinie mafijnej sprzedana w USA w nakładzie ponad 20 milionów egzemplarzy i przetłumaczona na kilkadziesiąt języków. W dorobku literackim Puzo są też powieści "Dziesiąta Aleja", "Czwarty K", "Głupcy umierają", "Sycylijczyk", "Ostatni don", "Sześć grobów do Monachium" oraz wydane pośmiertnie tytuły "Omerta" i "Rodzina Borgiów".

Oparty na niezrealizowanych scenariuszach filmowych prequel słynnego "Ojca Chrzestnego".

Akcja książki toczy się w latach 30-tych XX wieku. W USA kończy się era prohibicji. Rodzina Corleone, jedna z pomniejszych organizacji przestępczych operujących w Nowym Jorku, staje przed szansą zdobycia dominującej pozycji wśród miejscowych rodzin mafijnych...

"Falco doskonale uchwycił styl prozy Puzo".

"The Washington Post"

[Wydawnictwo Albatros, 2012]