Dodany: 19.06.2020 12:36|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nie żyje Carlos Ruiz Zafón

W wieku 55 lat zmarł słynny hiszpański pisarz Carlos Ruiz Zafón, autor m.in. “Cienia wiatru”. Uznawany jest za najbardziej poczytnego hiszpańskiego pisarza od czasów Cervantesa.

Pisarz zmarł w Los Angeles po długiej walce z rakiem.

Zafón urodził się 25 września 1964 w Barcelonie. Z wykształcenia był dziennikarzem. Początkowo pracował w marketingu. W latach 90. przeprowadził się do Los Angeles, gdzie krótko pisał scenariusze.

Od najmłodszych lat wiedział, że chce w przyszłości podążyć drogą literatury, mimo że w jego rodzinie nie było tradycji pisarskich. Sam Zafón podkreślał jednak, że książki zawsze zajmowały wyjątkowe miejsce w jego domu rodzinnym.

Za swoją pierwszą powieść, wydanego w 1993 roku „Księcia mgły”, otrzymał nagrodę Edebé. Z zarobionych na tej książce pieniędzy sfinansował swoją przeprowadzkę do Los Angeles, co było jego największym marzeniem z czasów dzieciństwa. Kolejne książki z kategorii literatury młodzieżowej autorstwa Zafóna to: „Pałac Północy” (wydany w 1994 roku), „Światła września” (wydane w 1995 roku) oraz „Marina” (wydana w 1999 roku). Trzy pierwsze powieści Zafóna zaliczane są do cyklu „Trylogia mgły” i obecnie często wydawane są jako jeden tom.

W roku 2001 Zafón opublikował swoją przełomową powieść pod tytułem „Cień wiatru”. Jest to pierwsza część cyklu „Cmentarz zapomnianych książek”, kierowanego do starszych odbiorców. Książka ta została bardzo entuzjastycznie przyjęta zarówno przez czytelników, jak i krytyków literackich.

Cień wiatru” wydano w 40 krajach i przetłumaczono na ponad 30 języków. Na całym świecie powieść ta rozeszła się w nakładzie 15 milionów egzemplarzy i została nagrodzona bardzo licznymi nagrodami w wielu krajach.

Powieść otrzymała tytuł Książki Roku 2005 “Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”.

Pomimo licznych propozycji, Zafón nigdy nie zgodził się na ekranizację „Cienia wiatru”. Swoją decyzję argumentował tym, że nie potrzebuje pieniędzy, które by na tym zarobił, oraz tym, że nie wierzy, iż film mógłby być w jakimkolwiek stopniu lepszy od obrazu, jaki czytelnik sam tworzy w swojej głowie, gdy zasiada do czytania jego powieści.

Kolejnymi częściami serii „Cmentarz zapomnianych książek” są: „Gra anioła” (wydana w 2008 roku) oraz „Więzień nieba”, wydany w 2011 roku, oraz „Labirynt duchów” który w języku polskim ukazał się w 2017 roku. Wszystkie jego powieści stały się czytelniczym fenomenem na wszystkich kontynentach.

Polskim wydawcą Carlosa Ruiza Zafóna jest wydawnictwo Muza.

Hiszpańskie wydawnictwo Planeta, wydawca powieści Zafóna, na swoim profilu na Facebooku napisało: „dziś jest bardzo smutny dzień dla wszystkich, którzy pracowali razem z nim przez dwadzieścia lat, w których zawiązała się przyjaźń wykraczająca poza profesjonalizm. Odtąd Carlos Ruiz Zafón  będzie żył wśród nas wszystkich dzięki swoim książkom”.

[źródło: rynek książki]

Użytkownik: Pingwinek 19.06.2020 20:59 napisał(a):
Odpowiedź na: W wieku 55 lat zmarł sły... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Przeczytałam wszystkie książki Zafóna. "Cieniem wiatru", od którego zaczęła się moja przygoda (lektura z maja'2007, z czasu pomiędzy pisemnymi a ustnymi maturami), byłam oczarowana.
Użytkownik: kamelka 21.06.2020 02:25 napisał(a):
Wielka strata:(
Użytkownik: A.Grimm 21.06.2020 17:29 napisał(a):
Odpowiedź na: W wieku 55 lat zmarł sły... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Z przeczytanej onegdaj książki "Cień wiatru" nie pamiętam już praktycznie nic, co w sumie wyróżnia to czytadło na tle innych lektur – bo z większości książek, nawet tych, które nie pozostawiły we mnie jakiegoś specjalnego śladu, pamiętam jeden szczegół czy dwa. Tutaj nic. No fenomen, normalnie. W pamięci pozostały chyba tylko wrażenia towarzyszące zapoznawaniu się z tym tworem, uczucie zażenowania głupimi porównaniami lub metaforami i jakimiś prymitywnymi fabularnymi wybiegami w postaci nieudolnych listów (?).

O, teraz widzę, że nawet podzieliłem się lata temu rozbudowaną opinią na temat tego czytadła. Gdybym miał ocenić pisarza na podstawie tej jednej książki, ponoć – według speców od marketingu, którzy go reklamowali – stanowiącej jedno z lepszych jego dokonań, to powiedziałbym, że to tandeciarz, który może się spodobać tylko osobom, które z czytania uczyniły sobie dyscyplinę sportową z rekordami do pobicia.
Użytkownik: Pingwinek 22.06.2020 07:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Z przeczytanej onegdaj ks... | A.Grimm
"Gdybym miał ocenić pisarza na podstawie tej jednej książki, ponoć – według speców od marketingu, którzy go reklamowali – stanowiącej jedno z lepszych jego dokonań, to powiedziałbym, że to tandeciarz, który może się spodobać tylko osobom, które z czytania uczyniły sobie dyscyplinę sportową z rekordami do pobicia."

Niepotrzebna uszczypliwość :-)