Dodany: 19.06.2020 10:01|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

"Holenderska dziewczyna" - konkurs

Złowroga atmosfera, moralne dylematy, szalone namiętności, wszystko to ujęte w pięknie wyrzeźbione zdania.

Przetłumaczona na 10 języków, w samej Holandii okazała się bestsellerem - sprzedana w 70 tysiącach egzemplarzy biła rekordy popularności. Przekładem na język polski zajął się niezrównany Ryszard Turczyn . Mowa o "Holenderskiej dziewczynie" Marente de Moor.

Możecie tę książkę wygrać w konkursie!

Wystarczy odpowiedzieć na pytanie konkursowe: Czego oczekujecie od dobrej powieści osadzonej w latach poprzedzających drugą wojnę światową?

Na odpowiedzi czekamy pod tym postem do 28.06.2020 r.

W konkursie biorą udział odpowiedzi z Biblionetki i z Facebooka

Do wygrania są dwa egzemplarze.

Niemcy, rok 1936. Naziści dochodzą do władzy. Janna, młoda Holenderka, zostaje wysłana przez ojca do rozgoryczonego arystokraty Egona von Böttichera, który ma ją trenować w szermierce. To mężczyzna dręczony wojenną przeszłością, w którą zamieszany jest również ojciec Janny.

Historia Janny to nie tylko opowieść o miłości i utracie niewinności, ale też obraz niespokojnej atmosfery zmian w historii, pełen niepewności i napięcia poprzedzającego drugą wojnę światową.

Książka laureatki AKO Literature Prize i Nagrody Literackiej Unii Europejskiej.

70 tysięcy sprzedanych egzemplarzy w Holandii, przetłumaczona na 10 języków.

Książce patronują: Czytam bo lubię, Lubimy czytać.pl, Fundacja "Dom Holenderski", Xiegarnia.pl

Użytkownik: Meszuge 20.06.2020 09:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Złowroga atmosfera, mor... | WiadomościOpiekun BiblioNETki

Poza, co oczywiste, niebanalną fabułą i błyskotliwymi dialogami, ale tego oczekuję zawsze, chciałbym, żeby powieść z czasów poprzedzających wielką wojnę osadzona była naprawdę i w pełni w realiach epoki. Zbyt wiele czytałem takich, w których coś się nie zgadzało. A to ubiory, a to makijaż, a to sprzęty domowe, a to mentalność występujących osób, ich przekonania, zachowanie itp.
Użytkownik: porcelanka 21.06.2020 23:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Złowroga atmosfera, mor... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
W każdej powieści szukam czegoś, co przykuje moją uwagę – pierwszych zdań, po których zapadam się w opowieść i nie mogę się od niej oderwać, intrygującego opisu wydawcy, albo okładki, która przyciąga wzrok. Od powieści historycznych oczekuję też starannego oddania tła i znajomości epoki – od ogólnych zarysów do szczegółów życia codziennego. Książka osadzona w międzywojniu powinna wprowadzać w „klimat” tamtych lat – odtwarzać ówczesny styl życia, nawiązywać do mody i sztuki tamtych lat, przedstawiać tło i nastroje społeczne. Świetnie byłoby, gdyby „przenosiła” w tamte czasy, była bardzo obrazowa i działała na wyobraźnię.
Użytkownik: jola_czyta 23.06.2020 07:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Złowroga atmosfera, mor... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Czego oczekuję? Zaskakujących zwrotów akcji. Porywającej fabuły, niepozwalającej oderwać się od treści. Książka powinna być osadzona w odpowiednim czasie historycznym. Czytając chciałbym czuć klimat minionych lat, przeżywać wspólnie z bohaterami ich upadki i sukcesy. Bohater powinien chociaż na chwilę stać się moim przyjacielem. Po skończeniu czytania, książka powinna zostać we mnie, powinnam ją zapamiętać. Powinna wzbogacić moją wiedzę i pozwolić spojrzeć na przedstawione aspekty z innej strony.
Użytkownik: mafiaOpiekun BiblioNETki 23.06.2020 07:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Złowroga atmosfera, mor... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Czego można oczekiwać? Ojjj, wielu rzeczy. Porywających opisów relacji między bohaterami, ale też opisu relacji bohaterami z otaczającym ich światem. Poszukiwania szczęścia, ale też ukazania obaw, czy nie wyniknie konflikt.
Ducha tamtych czasów. Po prostu!
Użytkownik: olaztrola 28.06.2020 09:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Złowroga atmosfera, mor... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Od powieści osadzonej w czasach międzywojennych oczekuję przede wszystkim odpowiedzi na pytanie: dlaczego? Dlaczego naród racjonalistów, wielkich filozofów i kompozytorów nabrał się na ideologię narodowego nacjonalizmu i tak skrzętnie ją realizował? Dlaczego Europa pozwoliła wyhodować na swoim łonie potworne idee, które pociągnęły tłumy? Co działo się w głowach tych, którzy poparli rządy III Rzeszy, a w jakim strachu żyli ich oponenci? Próbą zrozumienia okrucieństw wojennych jest właśnie rozkodowanie schematu myślowego społeczeństwa okresu międzywojennego i ukazanie codzienności tamtych czasów. Drugim elementem, który pociąga mnie w powieściach przedwojennych jest uchwycenie tego, co zniknęło wraz z zawieruchą wojenną. Opisy żydowskich miasteczek, przedwojennej Warszawy, która szczyciła się mianem Paryża Północy, ale jednocześnie tonęła w biedzie, czy wreszcie historie z sanackich willi i ostatnich ziemiańskich dworków, wszystko to wydało ostatnie tchnienie we wrześniu 1939 i zniknęło pod naporem totalitaryzmów. Dziś znajdę to już tylko w powieściach.
Użytkownik: olaztrola 28.06.2020 09:48 napisał(a):
Użytkownik: olaztrola 28.06.2020 09:48 napisał(a):