Dodany: 10.06.2020 09:24|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Książka dnia - "Poza mapą"

Książka Poza mapą: Utracone przestrzenie, niewidzialne miasta, zapomniane wyspy, dzikie miejsca (Bonnet Alastair) to swego rodzaju atlas niezwykłych i nietypowych miejsc, białych plam na oficjalnych mapach świata. W epoce map Google’a, może się nam wydawać, że cały świat został już dokładnie opisany, oznaczony i obfotografowany. A tymczasem wciąż istnieją miejsca, których na oficjalnych mapach nie znajdziemy: zaginione miasta, zapomniane wyspy, fatalne miejsca.

Poza mapą: Utracone przestrzenie, niewidzialne miasta, zapomniane wyspy, dzikie miejsca (Bonnet Alastair) opisuje więc na przykład Eyl, stolicę somalijskich piratów, czy Sealand – opuszczoną platformę przeciwlotniczą u wybrzeży Wielkiej Brytanii, którą jej mieszkaniec ogłosił suwerennym narodem, zaś swoją żonę ogłosił jego księżniczką. Inne takie miejsca to chociażby New Moore, wyspa która wyłoniła się z zatoki bengalskiej w 1970 roku po przejściu przez jej wody potężnego cyklonu, czy Żeleznogorsk (wcześniej Krasnojarsk-26), zamknięte podziemne miasto na terytorium Rosji, którego głównym celem jest produkcja plutonu.

Autor, Alastair Bonnett, jest profesorem geografii społecznej na Uniwersytecie Newcastle, a także częstym komentatorem na łamach brytyjskiej prasy (tematyka od historii i current affairs po bieżące sprawy polityczne, a także urbanistykę i tematykę społeczną). W latach 1994-2000 był redaktorem pisma Transgressions: A Journal of Urban Exploration.

Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 10.06.2020 12:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka  Poza mapą:... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Autor u nas jeszcze nieznany, bo to jego pierwsza książka wydana w Polsce - a mam wrażenie, że będzie ciekawa.
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 10.06.2020 13:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Autor u nas jeszcze niez... | dot59Opiekun BiblioNETki
Już książkę mam w koszyku, przy kolejnych zakupach na pewno wyląduje u mnie na półce.