Dodany: 07.06.2020 18:02|Autor: mirejlle

44.
Żmijowisko (Chmielarz Wojciech)
Ocena: 5,5
Gatunek: thriller/sensacja/kryminał
Ależ się to dobrze czytało, wsiąkłam. Wiele scen bardzo dobrze napisanych, próbowałam wymyślić kto i dlaczego, ale autor mnie nabrał, co oczywiście świadczy o nim jak najlepiej. Dobra charakterystyka postaci, ich zachowań, decyzji, emocji.
45.
TOPR: Żeby inni mogli przeżyć (Sabała-Zielińska Beata)
Ocena: 4
Gatunek: literatura faktu
Pierwszy raz spotkałam się z tak fatalnie napisanym reportażem. Mimo chwytliwego tematu. Bardziej bym skorzystała, gdybym przeczytała kilkustronicowy artykuł w internecie.
Jest to napisane jak praca magisterska, z mnóstwem powtórzeń, cytatów poukładanych bez ładu i składu, historie są rozpoczynane, po czym następuje długa dygresja niekoniecznie na temat, i powrót do głównej opowieści.
Nie znam się na dziennikarstwie, ale jakoś inni autorzy sobie radzą i ich książki czyta się z zainteresowaniem. Świetny temat przedstawiony totalnie bez polotu. Książka, nad którą autorka pracowała dwa lata, wygląda, jakby została na szybko poskładana w miesiąc.
46.
Cesarz wszech chorób: Biografia raka (Mukherjee Siddhartha)
Ocena: 5,5
Gatunek: literatura faktu
To było świetne. Opowieść o medycznych faktach czyta się jak najlepszą powieść. Przed oczami miałam tych wszystkich opisywanych lekarzy, ich zapał, odkrycia, przełomy, dla których żyli. Zwłaszcza kiedy mowa o tych odkryciach z dziedziny genetyki i leczenia. Literacko jak najlepsza gawęda. :)
47.
Rok cudów (Brooks Geraldine)
Ocena: 5
Gatunek: historyczna
Dobrze napisana powieść o wybuchu epidemii dżumy w angielskiej wiosce w XVII w. Kilka punktów pokrewnych w temacie izolacji też się znalazło.
48.
3096 dni (Kampusch Natascha)
Ocena: 5
Gatunek: biografia/autobiografia/pamiętnik
Wstrząsająca opowieść kobiety przetrzymywanej przez obcego człowieka 8,5 roku. Opowieść o niezwykłej woli walki i chęci życia. Niezwykłe świadectwo, chociaż trudno uwierzyć czy próbować sobie wyobrażać, jak można po tak strasznych przejściach dalej w miarę normalnie żyć. Zwłaszcza kiedy okres porwania przypada na czas kształtowania się osobowości.

Użytkownik: misiak297 07.06.2020 18:34 napisał(a):
Odpowiedź na: 44. Żmijowisko Ocena: 5... | mirejlle
Sam już nie wiem, co myśleć o tym Chmielarzu.
Coraz częściej spotykam się z zarzutami, że to jest jednak pisarstwo nieodległe od grafomanii, a tu taka wysoka ocena.
"Żmijowisko" na pewno nie dla mnie - już wiem, że tam jest scena, której nie będę tolerował czytelniczo.
Użytkownik: mirejlle 16.06.2020 16:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Sam już nie wiem, co myśl... | misiak297
Ciekawe, która scena...
Ja nie spodziewam się od kryminałów literackiej uczty, natomiast zagadka była dobra, wkręcił mnie koncertowo.
Inne książki gorsze. Podobno. Na razie nic w planach nie mam, bo rzeczywiście opinie skrajne wszędzie.
Bohaterowie naturalni, z krwi i kości, zachowania nieprzesadzone moim zdaniem. Sceny z bólem matki po zaginięciu dziecka dosyć zapierające dech. Motywacje bohaterów też niewydumane. Mnie się podobało.
Użytkownik: misiak297 16.06.2020 17:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Ciekawe, która scena... ... | mirejlle
Chodzi o tę:

Bo tak jest taniej, czyli fragment „Żmijowiska” Wojciecha Chmielarza

Niby to tylko wzmianka, ale wystarczy, żeby mnie zniechęcić do całości.
Użytkownik: mirejlle 19.06.2020 19:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Chodzi o tę: Bo tak je... | misiak297
Rozumiem twój punkt widzenia, przez 12 lat miałam najwspanialszego kota świata - pewnie każdy właściciel tak o swoim powie, ale ja bym mogła to udokumentować :) - tyle że i ta scena jest niestety potrzebna, żeby pokazać całokształt. Trochę prowincjonalne, trochę okrutne, trochę bezmyślne i chaotyczne działania społeczności, w której rzecz się dzieje.