Dodany: 04.06.2020 17:04|Autor: Asienkas

Skąd bierze się miodek?

Pszczoły to bardzo ważne owady. Bez nich nie byłby pysznego miodu, a bez miodu nie byłoby Kubusia Puchatka. A tak serio, wiemy, że pszczoły przenoszą pyłek z kwiatka na kwiatek. Dlatego przyroda może rozkwitnąć. Dzięki książeczce "Wszystko o pszczołach" wydawnictwa Dragon przyjrzymy się bliżej tym małym stworzeniom.

Czego dowiemy się z tej publikacji?
- W jaki sposób pszczoły zapylają kwiaty i dlaczego maja włochate nóżki;
- co to jest kit, propolis czy mleczko pszczele,
- w jaki sposób pszczoły się nawzajem rozpoznają i porozumiewają (m. in. dlaczego tańczą),
- jak to się dzieje, że z pyłku powstaje miodek,
- skąd biorą się małe pszczółki,
- jakimi zawodami para się pszczoła w swoim życiu i czy wszystkie pszczoły pracują,
- kim jest truteń i jaką rolę pełni królowa pszczół.

Krótko, swoimi słowami, przedstawiłam chyba wszystkie najważniejsze zagadnienia poruszone w książce. Świat owadów może wydawać się bardzo odległy. Funkcjonują i wyglądają inaczej niż ssaki. Żeby je zrozumieć, trzeba spojrzeć na świat w skali mikro i zapomnieć o zasadach, które kształtują naszą fizjonomię i instynkty. Właśnie dlatego, że to całkiem inny świat, warto go poznać. Chociażby, żeby wiedzieć, dlaczego ten owad nas użądlił. Że nie było to dlatego, bo miał taki kaprys.

Jest to już nasza trzecia książeczka z serii "Wszystko o....". Publikacje polubiła i mama, i córka.
Mama za merytoryczność. Z małym dzieckiem uczymy się świata na nowo. Kiedy wychodzimy na spacer, M. na wszystko patrzy niezwykle zafascynowana. Przechodząca mrówka może wywołać wielkie ŁAŁ. Pomału zadaje coraz więcej pytań. Takie publikacje pomagają nam na nie odpowiedzieć. Podsuwają pomysły, jak tłumaczyć dziecku pewne zjawiska, a przy okazji poszerzamy naszą wiedzę.

Córeczka pokochała tę serię za piękne ilustracje. Są kolorowe i wesołe. W zabawny sposób dopełniają treść. Podobno większość populacji to wzrokowcy, więc oglądając obrazki zapamiętają więcej niż czytając.

Podsumowanie
Pszczółka jest taka maleńka i niepozorna, ale bardzo pracowita. Nasze dzieci wydają się takie małe, ale te kochane istotki są rządne wiedzy. Książka "Wszystko o pszczołach" (i inne publikacje z tego cyklu) to moja propozycja jak tę wiedzę w przyjazny sposób podać. Moja córka, mimo że jeszcze nie wszystko rozumie, przegląda je chętnie. Mam nadzieję, że coś jej w główce zostaje.

[Recenzja była wcześniej publikowana na innym portalu czytelniczym/stronie księgarni internetowej/blogu]