Dodany: 03.06.2020 09:01|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Książka dnia - "Mitologia słowiańska"

Autorzy, w oparciu o aktualne opracowania naukowe z dziedziny historii, religioznawstwa i językoznawstwa, w sposób barwny i pobudzający wyobraźnię prezentują sylwetki pradawnych bogów i herosów, jak również postaci słowiańskiej demonologii.

Tym, co wyróżnia „Mitologię słowiańską” spośród innych dostępnych tego typu książek jest przyjazny każdemu czytelnikowi język przedstawionych historii, pozbawiony naukowych, często trudno rozumianych terminów.

Publikacja ta jest zbiorem fabularnych opowiadań ilustrujących treść słowiańskich mitów, jednak wszystkie kulturowo-historyczne składniki zawartych w niej tekstów – imiona bóstw i demonów, ich atrybuty i zachowania – zgodne są z wiedzą naukową.

W połączeniu z atrakcyjną i przejrzystą formą narracji, czyni to niniejsza książkę atrakcyjną nie tylko dla badaczy historii Słowian, ale także miłośników literatury fantasy, gier komputerowych i wszelkich działań mających charakter rekonstrukcji przeszłości.

Użytkownik: parilicium 03.06.2020 10:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Autorzy, w oparciu o akt... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Niestety, z książki najbardziej pozostają w pamięci koszmarne wręcz ilustracje.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 03.06.2020 11:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Autorzy, w oparciu o akt... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
W wielbicielce fantasy wszelkie mitologie muszą budzić zainteresowanie. W wieku bardzo jeszcze nieletnim czytałam wręcz w kółko Starożytność bajeczna (Zieliński Tadeusz (1859-1944)), a potem wyczaiłam na najwyższej półce rodzicielskiej biblioteczki, gdzie trzymane były książki zbiorczo określane jako "nie dla dzieci", Mity greckie (Graves Robert). To dopiero było odkrycie! Pod koniec podstawówki zastanawiałam się nawet, czy nie wystartować w "Wielkiej Grze", bo detaliczne biografie wszystkich bogów i herosów miałam w małym palcu, ale zwyciężyła przemożna niechęć do publicznych występów.
A słowiańskiej znam tyle, co z baśni i literatury wykorzystującej motywy baśniowe - jakoś nigdy nie wpadło mi w ręce całościowe opracowanie, więc pewnie trzeba by po takowe sięgnąć.
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 03.06.2020 12:58 napisał(a):
Odpowiedź na: W wielbicielce fantasy ws... | dot59Opiekun BiblioNETki
Fantastyka z nutą słowiańską to też Krajewska Marta

Ktoś czytał?
Użytkownik: rafalb93 03.06.2020 16:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Fantastyka z nutą słowiań... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Czytałem "Wilczą dolinę", całkiem niezłe.