Dodany: 31.05.2020 11:27|Autor: Kaya7

Książki i okolice> Książki w ogóle

Książkowe wspomnienia z maja 2020

Zapraszam :)
Użytkownik: Marylek 31.05.2020 22:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Słup ognia - 5 Rewolucyj... | Marylek
Rzutem na taśmę skończyłam jeszcze w maju Kocie mojo czyli Jak być opiekunem szczęśliwego kota (Galaxy Jackson) - 4,5
Użytkownik: margines 31.05.2020 12:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
A, co mi tam, skorzystam!

Maj 2020 - trzeci miesiąc „Kwarant Anny”, już po trochę ruchomy:

A u nas w domu (Bąkiewicz Grażyna) (5, 31 maja 2020) Sięgnąłem po tę książkę z tęsknoty za przelotem przez Łódź na zlot w Łowiczu (Zlot ogólnopolski- Nieborów, 25-27.08.2017r.) i za „pierwszym razem” - półzlotem w Łodzi - Biblionetka na wyjeździe weekendowym
Hodowla (Ryrych Katarzyna (Dziki-Ryrych Katarzyna, Dziki Katarzyna, Ryrych-Korczyńska Katarzyna)) - 5, 25 maja 2020 - z polecenia Misiaka - no i „bo Katarzyna Ryrych” - przede mną jest „Hodowla”, Bohaterowie literaccy czytający książki.
Góry Żmijowe (Miłoszewski Zygmunt) - prawie 5, 24 maja 2020 - prosto z ULA, w którym gościł autor, właśnie zamierzam wybrać się w Góry Żmijowe, Bohaterowie literaccy czytający książki.
Inny koniec lata (Hobbs Valerie) (4,5; 20 maja 2020) - Bohaterowie literaccy czytający książki. Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
Rasizm i nietolerancja: NIE (Dutheil Florence, Fellner Henri) - 5,5; 19 maja 2020
Wierszyki domowe: Sześć i pół tuzinka wierszyków Rusinka (Rusinek Michał (ur. 1972)) (5, 15 maja 2020) - prosto z ULa - 20 marca https://www.facebook.com/373613456142782/videos/19​9303234684449/?__xts__[0]=68.ARDROkesp6wBBesWF9iwo​lryVlJ1w1WzeaWCJ-VZ_WXYjzz9x2vOg0s-PLCV0lUn70c-uYYXk3DGNmPx6h6Hco7wip3oJQ29e7tvaOmTiLExCDLTWgLmce​U4Nf45yA56YXypNzhuYKOIWq5JjMA5PBesgrXGuXCra06Fkz3J​2AqEvU_bUI0M1Hx4eacjomKNZxQfBg1xvZ5jwlkHoRFvLqLhGR​4NuploGo8xuNgbs3tiWyW_wnhz7SNCbkJabursEOUTQV_stpMS​26_7cOnfY4HDpG9TyUrMsTjfXDA2zAAo1MNjgpTgssoeETyJCd​3sujuDCcp4X11gnB04abSFHv0bpTUdLyqlZg0&__tn__=-R
Gołąbek niepokoju (Szymeczko Kazimierz) (prawie 5, 14 maja 2020) - kolejna część serii „Wojny dorosłych – Historie dzieci” - margines i gołąbek niepokoju. Powstała na motywach biograficznych rzecz o Górnym Śląsku, jego międzywojennej historii, powstaniach śląskich, Plebiscycie. Spisana częściowo językiem śląskim przez… Ślązaka.
Tajemnica wiklinowego koszyka (Zinnerová Markéta) (5, 8 maja 2020) - „Czytajmy książki mniej popularne i mało oceniane” i wątek „Bohaterowie literaccy czytający książkiUwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
Użytkownik: yyc_wanda 31.05.2020 16:43 napisał(a):
The Courtasan’s Book of Secrets – Georgie Lee; ocena: 3
Harlequinowy romans historyczny. Ponieważ czytałam całkiem udaną powieść biograficzną o ksężniczce Małgorzacie Windsor, która wyszła spod pióra tej pisarki, postanowiłam spróbować któryś z jej romansów. No cóż, to raczej typowy Harlequin; dużo wzdychania, cierpienia z powodu miłosnych nieporozumień, a cały czas i tak wiadomo jak to się wszystko skończy.

Dzieci z Bullerbyn (Lindgren Astrid)); ocena: 6
Powrót do ukochanej książki dzieciństwa. Przygody i psoty szóstki dzieci z odosobnionej osady Bullerbyn, które wciąż bawią i wzruszają. I jednocześnie pokazują, jak dawniej żyło się na wsi, bez telefonu, bez samochodu, a jednak barwnie i z fantazją. I z dbałością i przywiązaniem do wieloletnich zwyczajów i tradycji.

Jadwiga (Kellog Charlotte (właśc. Kellogg Charlotte)); ocena 5,5
Bardzo ciekawa biografia królowej Jadwigi. Duże uznanie dla amerykańskiej pisarki za dokładne naszkicowanie sytuacji politycznej ówczesnej Europy oraz imponującą znajomość historii Polski i Litwy tego okresu.
Jest recenzja: Kto dziś pamięta o królowej Jadwidze?

Nawiedzony dom (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)); ocena: 3,5
Pierwszy tom w serii przygód Janeczki, Pawełka i psa Chabra. Biorąc pod uwagę młody wiek docelowego czytelnika, muszę przyznać, że powieść spełnia oczekiwania. Jest zabawna, posiada interesującą zagadkę kryminalną i plejadę ciekawych bohaterów. Gdybym czytała ją w wieku 12-13 lat, byłabym zachwycona. Niestety, do mnie, dorosłego już czytelnika, humor i zalety tej książki jakoś nie przemawiają. Ocenę podnoszę ze względu na fakt, że przeznaczona jest dla młodzieży, więc moja opinia niekoniecznie jest miarodajna.

Więcej szczegółów: Przeczytane: Q2, 2020
Użytkownik: ktrya 31.05.2020 17:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Maj był dla mnie miesiącem porzucania książek z różnych powodów.

Teraz jestem bliska porzucenia trzeciej, a raczej nie tyle porzucenia, co przeskoczenia kilku rozdziałów, które mnie nudzą, a są tylko dlatego, że autor jest historykiem. Ta wiadomość pozwala udzielić sobie odpowiedzi, gdy z zaskoczeniem po odpakowaniu paczki zobaczy się objętość książki i zastanowi się, co o komarach można napisać na ponad 500 stronach... No więc historyk odnotowuje znane w historii epidemie malarii i ważnych ludzi, którzy na nią umarli - przedstawia dość wnikliwie ich biografię oraz bitew, w których brali udział, a potem wciska tu i tam komarzycę, jako sprawczynię tego wszystkiego - by czytelnik nie miał wątpliwości, że czyta o tym dlatego, że stał za tym komar. Po kapitalnym wstępie i dwóch pierwszych rozdziałach, wciągających jak rasowy thriller - mój entuzjazm opadł... Recenzja w tygodniu pojawi się na blogu, tymczasem:
Komar: Najokrutniejszy zabójca na świecie (Winegard Timothy C.) - prognoza oceny 3/4

Idziemy dalej:
Gastrofaza: Przygody w układzie pokarmowym (Roach Mary) - 4 (nie dostałam tego, czego chciałam, ale i tak skłoniła mnie do kilku ciekawych refleksji nad zależnością między zaparciami a... a może jednak się powstrzymam.... dobrze mieć przyjaciół biologów, którzy chętnie nad tak kuriozalnymi wątkami z tobą się pochylą)
Dom polski: Meblościanka z pikasami (Czyńska Małgorzata) - 5 (jest post na blogu)
Odwiedziny: Rozmowy o dizajnie czyli Jak znawcy architektury i sztuki projektują własne domy (antologia; Koperda Aleksandra) - 3 (ta też miała szansę zostać porzucona, ze względu na jej koszmarne, nieczytelne i nieporęczne wydanie - więcej o tym piszę na blogu)
Zapiski na biletach (Olszewski Michał (ur. 1977)) - 5
(takie prawdziwe i tak bardzo wypełniało moją pustkę w obecnych czasach pozbawionych podróży transportem publicznym... wciąż aktualna, choć wiele wspomnianych tras wygląda inaczej i przemierza się w innym czasie (to wcale nie znaczy, ze szybciej), doświadczenia pozostają, zmieniają się miejsca, gdzie można je przeżyć... lektura obowiązkowa dla miłośników kolei, Olszewski cudnie ich portretuje)
Okna (Krall Hanna) - 3
(tu miała przez chwilę moje uznanie, by potem utwierdzić mnie w swoim przekonaniu, że nie tak powinny wyglądać reportaże... nowy miesiąc, nowa próba)
Zazi w metrze (Queneau Raymond) - 5 (to było miłe odetchnięcie, czy skok w taką świadomą literaturę, czyli taką ma nie tylko mieć historię do opowiedzenia, ale też konkretną strukturę językową - ciekawa jestem ekranizacji)
Lista nieobecności (Urbaniak Michał Paweł) - 3 (recenzja na blogu)
Mowa słowa: Szkice o literaturze (Leiris Michel) - 4,5
Przy stole z Hitlerem (Postorino Rosella) - 1,5 (zapowiadało się dobrze, ale w połowie słuchania o zakazanym romansie bohaterki, uznałam, ze to jeden z tych tandetnych tytułów, w których wielka historia, a właściwie jej mniej oczywisty wątek (degustatorki Hitlera) jest przyciągającym uwagę pretekstem do napisania romansowej szmiry - wyrzuciłam)
Droga przez mąkę czyli Literatura dla kucharek (Modelski Łukasz) - 5 ("Literatura od kuchni" to może nie jest, ale i tak jest ciekawie i apetycznie)

Czerwcu, bądź lepszy.
Użytkownik: Rbit 31.05.2020 17:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Szczęście śpi na lewym boku (Piątkowska Renata (ur. 1958)) (4,0)
Przeciętne opowiadania dla dzieci z popularnymi przesądami w motywie przewodnim.

Obłomow (Gonczarow Iwan) (5,0)
Przez lata odstręczała mnie opinia, że to powieść "o facecie, który cały czas leżał w łóżku". Niesłusznie. To o wiele więcej. Od metafory Rosji po szukanie sensu codziennej bieganiny. Nie jest łatwo żyć slow life.

Jeńcy sowieccy na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej (< praca zbiorowa / wielu autorów >) (4,0)
Zbiór art. dających razem obraz tej części wojny, o której rzadko pamiętamy. Dla mnie szczególnie ważny, jako że mieszkałem szmat czasu na osiedlu powstałym na miejscu byłego Stalagu

Staś i Weronika (Dubois Jacek) (2,0)
Kwintesencja fajnopolackiej książki dziecięcej. Gorąco odradzam czytanie dzieciom. Dorośli mogą za to chwilę porechotać, choć osobiście czułem raczej zażenowanie.

Pierwsze uderzenie (Keith William H. Jr (pseud. Douglas Ian, Douglass Keith)) (3,5)
"Niebiosa otworzyły się wśród burzy umęczonych fotonów, gdy lotniskowiec gwiezdny „Ameryka” wyszedł w otwartą przestrzeń". Do bólu amerykańska space opera w starym stylu. Dla miłośników militarnej SF.

W stronę Swanna (Proust Marcel) (6,0)
Tego się nie da czytać. To trzeba smakować. Gdy przyzwyczai się do frazy, złapie rytm, można płynąć i płynąć, zanurzyć się w tamtym świecie i rozsmakować się w chwili. Świetny przekład Krystyny Rodowskiej.

Gniew (Markiewka Tomasz S.) (4,0)
Sporo ciekawostek i fajne nawiązania do popkultury. To, że w polityce wygrywa ten, który najlepiej steruje emocjami, a nie ten z najlepszym programem jest od wieków oczywiste. Autor publicystycznie nałożył to na historię III RP. Lamentuje przy tym, że lewica nie potrafi wykorzystywać emocji tak jak PiS czy PO i proponuje wzmacnianie zjawisk takich, jak czarny protest, strajk klimatyczny, itp.

Dziwna przygoda Cezara (Sierecki Sławomir) (4,5)
Ech, kiedyś to były serie. Tygrysy, BKD, czy - tak jak w tym przypadku - Miniatury Wydawnictwa Morskiego...
Skondensowana pigułka o piractwie w czasach rzymskich, z elementami beletrystyki.

Lew, czarownica i stara szafa (Lewis Clive Staples) (5,0)
Przy ponownym czytaniu mniej skupiać się można na chrześcijańskiej symbolice, ale wyłuskiwać smaczki. Na przykład bobrowe piwo do obiadu.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 31.05.2020 20:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Wśród majowych lektur trochę słabszych, trochę lepszych:

Czarna lista (Marinina Aleksandra (właśc. Aleksiejewa Marina)) (3,5) [recenzja: Tu Nastii nie ma]
Najbardziej niebezpieczne ze zwierząt: Natura ludzka i przyczyny wojen (Smith David Livingstone) (5) [czytatka: Czytatka-remanentka V 20 ]
Spisek na Cestusie (Barnes Steven) (4) [recenzja: Moralna przypowieść w kosmicznej aranżacji]
O zmierzchu (Ostrowska Ewa Maria (pseud. Zbyszewski Brunon lub Lane Nancy)) (3,5) [recenzja: Za dużo braków w tym studium mroku...]
Grząska ziemia (Cleeves Ann) (5) [recenzja: Gdy ziemia, zamiast przykryć, odkrywa]
Nie wracają na obiad: Notatki z czyjegoś losu (Fleszarowa-Muskat Stanisława) (4,5) [recenzja: Czekanie niczego nie gwarantuje...]
Kości są wieczne (Reichs Kathy (Reichs Kathleen J.)) (4) [recenzja: Winny też może być ofiarą]
Dziennik 1977-1989 (Márai Sándor) (6) [recenzja: „Przeżyłem pełne życie, teraz już biegną nadgodziny”[1] ]
Niełatwo być dziewczyną (Wiśniewski Wojciech (ur. 1933), Żukrowski Wojciech) (3) [czytatka: Czytatka-remanentka V 20 ]
Wiersze (Márai Sándor) (4,5) [recenzja: Świetny prozaik, dobry poeta]
Moda w przedwojennej Polsce (Sieradzka Anna) (4,5) [czytatka: W świecie mody Dwudziestolecia]
Lista nieobecności (Urbaniak Michał Paweł) (5) [recenzja: Czy łatwiej uciec z życia, czy w nim zostać?]
Nasze życie (Lafon Marie-Hélène) (3) [czytatka: Czytatka-remanentka V 20]

Rendez-vous z Agathą Christie:
Tajemnica Siedmiu Zegarów (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (3,5) [recenzja: Śmierć wśród budzików]

Własna półka:
Klasztor Maulbronn (Tomkowski Jan) (4,5) [czytatka: Czytatka-remanentka V 20]
Zmiany (Steel Danielle) (3) [recenzja: Dla czytelnika - brak zmian na lepsze]
Lizbona: Miasto, które przytula (Stacewicz-Paixão Marta, Wawrzkowicz-Nasternak Weronika) (4,5) [czytatka: Czytatka-remanentka V 20 ]
Ukryty pokój (Horst Jørn Lier) (4) [recenzja: Nawet tropiąc wielką aferę trzeba czasem gotować parówki...]
Życie przerosło kabaret (Ross Tadeusz) (4,5) [recenzja: "Podwieczorki", "Rossmówki" i czerwone mrówki]

Użytkownik: Monika.W 31.05.2020 21:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Maj kapryśny, jak ten za oknem. Zaskakująco mało, jak na czas pandemii. Ale cóż - home office może zając więcej czasu, niż praca wcześniej, a do tego - odmrażamy się z negatywnymi skutkami dla lektur.

42. Romanse literatury (Vogler Henryk), ocena: 4
Przeczytałam, chcę ocenić - i okazuje się, że już czytałam. Ciekawe. Nic nie pamiętam. Ale ocenę podwyższyłam na 4. Felietoniki (bo nie można tego esejami nazwać) o różnych parach literackich, niektóre zaskakująco dowcipne, niektóre nudnawe.

43. Przygody Filonka Bezogonka (Knutsson Gösta), ocena: 4,5 (czytane na głos)
Tu powtórka była przynajmniej świadoma. Przemiłe opowiastki o małym kotku.

44. Langosz w jurcie (Varga Krzysztof), ocena: 4
Zbiór reportaży z podróży po węgierskiej prowincji. Dowiadujemy się , że Węgry są brzydkie, a Węgrzy nadal mają traumę czy też kompleks po Trianon. 4 jest za parę dobrych tekstów. Ale cała książka jest smutna i zniechęcająca. Do wszystkiego zniechęcająca, a już w szczególności do podróży na Węgry.

45. Wiek niewinności (Wharton Edith (Wharton Edyta, Wharton Edith Newbold Jones)), ocena: 5,5
Konwenanse, konwenanse, konwenanse. A w nich bohaterowie nie do końca akceptujący rzeczywistość. Przepiękna opowieść. O miłości, wierności, szukaniu sensu, sile charakteru. Lubię takie rzeczy, gdzie nic nie jest oczywiste i powiedziane wprost. Kiedyś umieli pisarze pisać... I jeszcze dostawali za to Pulitzera.

46. Najlepiej w życiu ma Twój kot (Szymborska Wisława, Filipowicz Kornel), ocena: 4 (akcja Nobliści)
Początkowo zabawnie i czarująco. Ale z czasem nuży - bo ciągle to samo. Mnie brakuje rozmów o książkach, życiu i sensie istnienia, aby dać wyższą ocenę. Ryby i dom pracy twórczej w Zakopanem nie wystarczy. Może gdyby Znak nie przykutwił i dał wszystkie obrazki i wyklejanki (które często są istotą), to ocena byłaby wyższa.

47. Osiołkiem (Stasiuk Andrzej), ocena: 5
To nie jest prosty reportaż o podróży do Azji. To reportaż o polskiej duszy z dodatkami samochodowymi. Podróż właściwie nie jest istotna, jest pretekstem. I to lubię. Świetna rzecz. Nie znam dobrze Stasiuka, ale nabrałam ochoty na więcej.

48. Saturn: Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya (Dehnel Jacek), ocena: 3,5
Wymęczył mnie i znużył ten Dehnel. Co mnie zaskoczyło, bo wszak to Dehnel, którego cenię co do zasady. Ale czułam tylko wulgarność, wulgarność, wulgarność i nic więcej. Może to wina formy - audiobook. Cały czas jednak miałam wrażenie, że marnuję czas, że już nie chcę dalej. I w tyle głowy miałam - o ileż lepsze jest Goya: Gorzka droga poznania (Feuchtwanger Lion).

49. Z tamtej strony dolara (MacDonald Ross (właśc. Millar Kenneth)), ocena: 5
Ross MacDonald niezawodny jak zawsze. Nastrój, zapach, klimat - dla tych rzeczy czytam jego kryminały.
Użytkownik: nutinka 01.06.2020 08:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
W maju mało, ale smakowicie, głównie za sprawą powtórek.

Jak nakarmić dyktatora (Szabłowski Witold) - 4
Człowiek z Montany (Wernic Wiesław) - 5
Honor królowej (Weber David) - 4,5
Słowa światłości (Sanderson Brandon) - 5 (powtórka)
Oryks i Derkacz (Atwood Margaret) - 5,5 (powtórka)
Rok potopu (Atwood Margaret) - 5,5 (powtórka)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 01.06.2020 11:30 napisał(a):
MAJ 2020 (ΣR=13755;Σm=2234s;𝔼m=2751)
Eh, ten homeoffice ciągnie mi w dół średnią przeczytanych stron :(

1.(32.) Pułapka nadopiekuńczości: Czy wyrządzamy krzywdę swoim dzieciom, starając się za bardzo? (Lythcott-Haims Julie) czytatka: Dziecko na smyczy 5.0 (431s)

2.(33.) Wicked: Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu (Maguire Gregory) Wrażenia w czytatce współdzielonej: Skarbczyk mądrości 4.5 (463s)

3.(34.) Miecz przeznaczenia (Sapkowski Andrzej) powtórka z własnej półki, podtrzymane 5.0 (340s) [własna półka]

4.(35.) Światy równoległe: Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze (Lamża Łukasz) będzie recenzja, 4.5 (203s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

5.(36.)(CSA.78.1) Pantaleon i wizytantki (Vargas Llosa Mario) Mariaż sexworkerek i szwejów 5.0 (276s)

6.(37.)(CSA.88.) Wodnikowe Wzgórze (Adams Richard) Choć rozpoczyna się dość zwyczajnie i powoli się rozpędza, to ta współczesna baśń jest niemal wybitna. Opowieść o królikach, które najpierw poszukują nowego miejsca na królikarnię a potem czynią wielką i niebezpieczną wyprawę po króliczki do odległej królikarni, jest przyjemna i wciągająca, ale i emocjonująca. Autor uniknął nadmiernej antropomorfizacji zwierząt, dobrze oddał przede wszystkim motywacje i zachowania zgodne z rzeczywistymi. Piękny jest język książki, ale przewybitne ilustracje poczynił Aldo Galli (polecam wpisać w googlu "aldo galli watership down"). 5.5 (521s)
Użytkownik: Jabłonka 01.06.2020 12:03 napisał(a):
Obfitym majem:
Wieża Zielonego Anioła: Płonąca wieża (Williams Tad (właśc. Williams Robert Paul)) bardzo dobra
Wyspa niebieskich lisów: Dramatyczna wyprawa odkrywców Alaski (Bown Stephen R.) dobra
Rytuały morza (Golding William) bardzo dobra
Twarzą w twarz (Golding William) lepsza
Piekło pod pokładem (Golding William) świetna. Ogólnie cała trylogia zachęciła mnie do zapoznania się z dorobkiem ;) zapowiada się pysznie
Malarz świata ułudy (Ishiguro Kazuo) dobra
Anglia, Anglia (Barnes Julian (pseud. Kavanagh Dan)) bardzo dobra, od pewnych dosadnych obrazów nie mogę uwolnić pamięci...
Freja z Siedmiu Wysp (Conrad Joseph (Conrad-Korzeniowski Joseph; właśc. Korzeniowski Józef Teodor Konrad)) dobra
Ojciec Goriot (Balzac Honoré de (Balzak Honoriusz)) świetna, klasycznie piękny język
J.R.R. Tolkien: Powiernik Pieśni (Błażejewski Michał) dobra
Cud ojca Malachiasza (Marshall Bruce) świetna
Zbigniew Nienacki vs Charles Dickens: Powieść inspirowana faktami (Radoryski Michał) 2+ do zapomnienia, dawno nie miałam takiego poczucia marnowania czasu... ;)
Czerwony kapelusz (Marshall Bruce) rewelacja! Polecam ;)
Cienie La Rochelle (Kinkel Tanja) dobra
Teatr ryb: Podróże po Nowej Fundlandii i Labradorze (Gimlette John) świetna, moja kochana Nowa Funlandia i w podróżach i w historii :) cymesik :)
Synowie wilczycy (Kinkel Tanja) 3+ ale fajnie się czytało
Tyle mi ten maj wymaił ;)
Użytkownik: ahafia 01.06.2020 21:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Majowa nędza: Nie opuszczaj mnie (Ishiguro Kazuo) - niczym mnie ta książka nie przekonuje - czytatka maj 2020
Użytkownik: ka.ja 01.06.2020 23:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Maj był dla mnie miesiącem książek papierowych, bo przeczytałam aż siedem "prawdziwych", a tylko cztery elektroniczne.

Birobidżan: Ziemia, na której mieliśmy być szczęśliwi (Maksimowska Agata) - bardzo ciekawa historia, nic nie wiedziałam o Birobidżanie, póki nie sięgnęłam po ten reportaż. Początek jest nieco nużący - te wszystkie dane z podręczników historii, ale potem opowieść znakomicie się rozkręca, pojawiają się indywidualne losy, przemiany tożsamościowe, przedziwne sposoby powrotu do korzeni itd. Bardzo polecam.

Pożegnanie z Afryką (Blixen Karen (pseud. Dinesen Isak lub Andrézel Pierre)) - perełka miesiąca! Przyznam, że długo trwałam w uprzedzeniu do tej książki, ponieważ myślałam o niej jako o romansie z Afryką w tle. Winowajcą jest w zasadzie Robert Redford, ulubieniec mojej babci, amant kinowy. Jakież było moje zdziwienie, kiedy się okazało, że owszem, chodzi tam o płomienną miłość, ale wyłącznie do Afryki z jej przyrodą, kulturą, krajobrazem i klimatem. Czyta się to znakomicie, niektóre akapity po trzy razy dla przedłużenia przyjemności.

Curriculum vitae (Szancer Jan Marcin) i Teatr cudów (Szancer Jan Marcin) - kto z czytających nałogowo nie ma sentymentu do ilustracji Jana Marcina Szancera? Ja mam. I trochę padłam jego ofiarą (sentymentu, nie Szancera), bo kupiłam oba tomy wspomnień genialnego ilustratora, nie przypuszczając nawet, że pisarzem to on może być marniutkim. Jeszcze pierwszy tom jakoś się broni, chociaż pod koniec jest nudnawo i nawet trochę niesmacznie przez idiotyczną proradzieckość. Drugi tom to już w ogóle nuda i chaos, wspominki od Sasa do Lasa. Miałam nadzieję, że tam będzie coś o tym, jak się pod jego kierunkiem rozwinęła słynna szkoła polskiej ilustracji, ale nie o tym pisał, niestety. Całość ratują, jak się łatwo domyślić, rysunki.

Baronowa Blixen (Saint Pern Dominique de) - nie mam specjalnego zaufania do beletryzowanych biografii, ale czasem bywają udane. Ta do nich należy. Tu, owszem, jest o romansie z "Redfordem", ale w żaden sposób nie robi się z tego literatura erotyczna.

Skrzynecki: Demiurg i wizjoner (Wąs Monika) - cacuszko. Bardzo porządna biografia, a do tego zdjęcia, mnóstwo i świetne. Każdy piwnicofil powinien to mieć i hołubić.

Grząska ziemia (Cleeves Ann) - nadal lubię panią Cleeves, ale wolałam ją w cyklu o Verze Stanhope, perypetie uczuciowe inspektora Pereza zalatują literaturą dla kucharek. Ale wątek zbrodniczy bardzo smaczny, więc jeszcze na razie wybaczam.

Ilustratorki, ilustratorzy: Motylki z okładki i smoki bez wąsów (Gawryluk Barbara) - piękna książka. Ależ się nawzruszałam nad ilustracjami, które pamiętam ze swoich pierwszych samodzielnych lektur. Jako dziecko byłam absolutnie przekonana, że w "Dzieciach z Bullerbyn" znajdują się rysunki Lisy albo ostatecznie Astrid Lindgren, co moim zdaniem świadczy o geniuszu Hanny Czajkowskiej. Wielu bajek czy powieści w ogóle nie chcę sobie nawet wyobrażać z innymi rysunkami niż te, które mi się na zawsze splotły z tekstem.

Pokaż mi swoją bibliotekę (antologia; Rybka Aleksandra, Bralczyk Jerzy, Kirwil Lucyna i inni) - przyjemnie jest wytarzać się we wspólnej bibliofilii. bardzo mnie bawi mój własny odruch radowania się wspólnymi upodobaniami lub lekkiej zgrozy przy odkrywaniu zupełnie rozbieżnych czytelniczych nawyków. Przyznam, że najchętniej o każdym znanym mi człowieku chciałabym wiedzieć, jaki jest jego stosunek do książek. Z detalami i obficie.

Piękna rupieciarnia (Hrabal Bohumil) - jak to w przypadku zbiorów utworów rozproszonych i rozmaitych, nierówno, ale i tak warto. Choćby dla drobiazgów.

Dziewięć opowiadań (Salinger Jerome David) - okazuje się, że nie wyrosłam z Salingera. Nikt tak jak on nie potrafił sportretować tego nastoletniego przekonania, że jest się jednocześnie wyjątkowym, najmądrzejszym i zupełnie niezrozumianym przez świat.
Użytkownik: Raptusiewicz 01.06.2020 23:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Maj był dla mnie miesiące... | ka.ja
Przyłączam się do zachwytów nad "Pożegnaniem z Afryką" - przed przeczytaniem nie spodziewałam się, że to będzie aż takie dobre. Przede wszystkim jest świetnie napisane. :)
Użytkownik: helen__ 02.06.2020 09:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Maj był dla mnie miesiące... | ka.ja
Babcia ma gust.-;)
Użytkownik: beatrixCenci 02.06.2020 02:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Wreszcie skończyłam książki biblioteczne (ten Malinowski!) i lekko napoczęłam domowe zasoby.

1. Dziennik w ścisłym znaczeniu tego wyrazu (Malinowski Bronisław) (3.5) - gruba księga męczona przez ponad miesiąc. Pieczołowicie opracowane, ale treść mało dla postronnych interesująca - chyba że kogoś bardzo ciekawią bezustanne rozterki miłosne i cielesne Malinowskiego. Część trobriandzka nieco lepsza, ale chyba lepiej przeczytać książki naukowe powstałe dzięki tej wyprawie. Męczący jest też sam język, gęsto przeplatany wtrętami ze wszystkich znanych autorowi języków.

2. Cyklon (Muszyński Andrzej) (4.5) - ciekawie napisany reportaż, dobrze się czyta, trochę przeszkadzały mi zbyt artystyczne zapędy autora i, jak odniosłam wrażenie, dość swobodne posługiwanie się źródłami.

3. Avanti: Listy z podróży naokoło świata (Bögli Lina) (4) - ładnie i dowcipnie napisane listy z podróży, jak by nie patrzeć, dookoła świata szwajcarskiej nauczycielki z końca XIX wieku. Lina Bogli odwiedza Australię i okolice, wyspy Samoa, Hawaje i wreszcie Stany Zjednoczone, wszędzie zarabiając na swe utrzymanie i dalszą podróż. Mocnym zgrzytem w całości jest koszmarny stosunek autorki do Murzynów.

4. Plamka mazurka: Jak ptaki odmieniły moje życie (Pióro Marek) (4) - podtytuł nieco mylący, bo akurat o tym, jak ptaki zmieniły mu życie, autor niemal wcale nie pisze. Książka jest zbiorem notatek z bloga o różnych gatunkach ptaków, z w większości ciekawymi informacjami o związanych z nimi dawnymi wierzeniami i legendami, z cytatami z dawnych ksiąg ornitologicznych. Miejscami jest jednak dość sucho, a autor cokolwiek się powtarza i trochę ciąży mu pióro w ręku, do tego w przypadku kilku notatek nie wiadomo, dlaczego w ogóle wybrano je do wydania, bo w sumie nic w nich nie ma.

5. Natura (Kuncewiczowa Maria) (4) - z jednej strony piękne opisy miejsc, losów i ludzi, z drugiej - mocno nudnawe w przypadku działalności publicznej autorki, no i brulionów pisarskich, co do których ewidentnie dobrze, że nie ukazały się drukiem poza tą kompilacją.

6. Pamięć Włoch (Karpiński Wojciech) (5) - ładnie napisane krótkie eseje, głównie o sztuce i historii Włoch. Nie pasował mi do reszty rozdział o Caffi i jego (jak dla mnie mętnej) klasyfikacji kultury, choć rozumiem, że miało to być odniesienie do bieżącej wówczas sytuacji choćby w Polsce (książkę po raz pierwszy wydano w 1982 r.).
Użytkownik: Artola 02.06.2020 10:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
W maju miałam szczęście trafić na kilka naprawdę dobrych książek :)
Msza za miasto Arras (Szczypiorski Andrzej (pseud. Andrews Maurice S.)) - 6,0! Może trafiła na taki czas, ale bardzo zapadła mi w duszę. Przez dwa dni po jej skończeniu nie byłam w stanie czytać nic nowego!
Strupki (Jóźwik Paulina) - 5,0
Zawsze mieszkałyśmy w zamku (Jackson Shirley) - 5,0
Tango (Mrożek Sławomir) - 4,5 - klimat maturalny w domu zachęcił mnie do powrotu do szkolnych lektur;)
Siłaczka (Żeromski Stefan (pseud. Zych Maurycy)) - 3,5

Na dobry początek wyzwania Własna półka-odsłona druga ;)
Początek (Szczypiorski Andrzej (pseud. Andrews Maurice S.)) - 5,0
Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi (Kosik Rafał) - 4,0

Opis wrażeń na blogu.
Użytkownik: mafiaOpiekun BiblioNETki 03.06.2020 19:37 napisał(a):
Przeczytane tylko cztery:

15. Kompania braci (Ambrose Stephen Edward) - (z półki, w ramach powtórki) - ocena bez zmian - 6
16. Rok w rozmowie: Pisarze krytycznym okiem (antologia; Czechowicz Jarosław, Malanowska Kaja, Grzela Remigiusz i inni) (z półki) - 5
17. Święta Kinga Arpadówna OSC (1234-1292): Życie i dzieło (Stefaniak Piotr) (z półki) - 5
18. Kanion Apaczów (Goscinny René, Morris (właśc. Bèvére Maurice de)) (z półki) - 4

A w trakcie to co zwykle:

Biblia (antologia; < autor nieznany / anonimowy >)
Warszawa (Sokół Jarosław)
Wołanie w górach (Jagiełło Michał)

Użytkownik: mafiaOpiekun BiblioNETki 06.06.2020 11:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Ojej, tak mało postów w tym miesiącu.
Użytkownik: Marylek 01.07.2020 21:21 napisał(a):
Kaju, gdzie jesteś?

Kaya7 nie logowała się do serwisu od 8 czerwca :(
Użytkownik: ka.ja 01.07.2020 21:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Kaju, gdzie jesteś? Ka... | Marylek
Och. No to może po prostu ją wyręczę, co już kiedyś robiłam. Kaya czy Kaja, dużej różnicy nie ma ;)
Użytkownik: Marylek 01.07.2020 21:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Och. No to może po prostu... | ka.ja