Dodany: 26.05.2020 11:11|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

5 osób poleca ten tekst.

Nominacje do nagrody NIKE 2020

Wydania reprezentujące wszystkie gatunki literackie – od powieści, przez reportaże, biografie i eseje, po tomy poetyckie; dzieła debiutantów i nowicjuszy oraz twórców już dobrze znanych miłośnikom literatury – to tegoroczna dwudziestka nominowanych do tytułu najlepszej książki roku. Wręczenie 24. już statuetki Nike wraz z ogłoszeniem werdyktu jurorów i czytelników „Wyborczej” odbędzie się w niedzielę, 4 października br.

W tym roku w jury Nagrody Literackiej Nike zasiedli: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Anna Nasiłowska, Magdalena Piekara, Paweł Próchniak (przewodniczący) oraz Szymon Rudnicki.

20 książek nominowanych do Nagrody Nike co roku przedstawialiśmy podczas majowych Warszawskich Targów Książki. W 2020, choć działamy wyjątkowych okolicznościach i nie możemy spotkać się z miłośnikami literatury na targach, końcówka maja nadal należeć będzie do Nike – rozsiani po świecie jurorzy dokonali już wyboru, a wskazane przez nich najciekawsze dzieła literackie roku zaprezentujemy jutro na łamach „Gazety Wyborczej” i Wyborcza.pl – mówił Michał Sołtysiak, prezes zarządu Fundacji Nagrody Literackiej Nike.

Jak co roku w nominowanej dwudziestce znalazły się wszystkie gatunki literackie: reportaże, tomy poetyckie, powieści, eseistyka, książki biograficzne, powieść.

Lista nominowanych książek:

Jaremianka: Biografia (Dauksza Agnieszka), Dauksza Agnieszka, Znak.

27 śmierci Toby'ego Obeda (Gierak-Onoszko Joanna), Gierak-Onoszko Joanna, Dowody na Istnienie

Kalendarz majów (Góra Konrad), Góra Konrad, Biuro Literackie

W czasach szaleństwa: Hertz, Fiłosofow, Stempowski, Moltke (Grochowska Magdalena), Grochowska Magdalena, Agora

Potop (Hałas Salcia), Hałas Salcia, W.A.B.

Tancerka i zagłada: Historia Poli Nireńskiej (Kostyrko Weronika), Kostyrko Weronika, Czerwone i Czarne

Feluni (Kuryluk Ewa), Kuryluk Ewa, Wydawnictwo Literackie

Miłość w trybie awaryjnym (Lipska Ewa), Lipska Ewa, Wydawnictwo Literackie

Stramer (Łoziński Mikołaj), Łoziński Mikołaj, Wydawnictwo Literackie

Kiedy wybuchnie wojna?: 1938: Studium kryzysu (Majewski Piotr Maciej), Majewski Piotr Maciej, Krytyka Polityczna

Znikanie (Filipiak Izabela (Morska Izabela)), Filipiak Izabela (Morska Izabela), Znak

Baśń o wężowym sercu albo Wtóre słowo o Jakóbie Szeli (Rak Radek), Rak Radek, Powergraph

Płuczki: Poszukiwacze żydowskiego złota (Reszka Paweł Piotr (ur. 1977)), Reszka Paweł Piotr (ur. 1977), Agora

Dziennik: Jeszcze jedno zdanie (Sobolewski Tadeusz), Sobolewski Tadeusz, W.A.B.

Kafka: Życie w przestrzeni bez rozstrzygnięć (Sławek Tadeusz), Sławek Tadeusz, Instytut Mikołowski

Pusty las (Sznajderman Monika), Sznajderman Monika, Czarne

Srebro ryb (Środa Krzysztof), Środa Krzysztof, Czarne

Pianie kogutów, płacz psów (Tochman Wojciech), Tochman Wojciech, Wydawnictwo Literackie

Substancja nieuporządkowana (Zagajewski Adam), Zagajewski Adam, Znak

Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek (Zawada Filip), Zawada Filip, Znak

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. Nie można jej podzielić ani nie przyznać.

Laureat otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły . Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.

Laureatem Nagrody Nike w 2019 r. został Szczygieł Mariusz za książkę Nie ma (Szczygieł Mariusz).

Źródło: https://wirtualnywydawca.pl/

Użytkownik: carmaniola 26.05.2020 13:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Wydania reprezentujące w... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Będę kibicować Tochmanowi, bo tylko jego książkę Pianie kogutów, płacz psów (Tochman Wojciech) przeczytałam. Wyrzutów sumienia nie mam, bo oceniłam bardzo wysoko. To naprawdę świetne reportaże.

W planach kiedyś, kiedyś, ale to pewniaki:
Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek (Zawada Filip) i Baśń o wężowym sercu albo Wtóre słowo o Jakóbie Szeli (Rak Radek).