Dodany: 2020-05-22 09:20|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

3 osoby polecają ten tekst.

Książka dnia - "Podziemia. W głąb czasu"


Podziemia: W głąb czasu (Macfarlane Robert)

Pod ziemią umieszczamy to, co cenne, co kochamy lub chcemy chronić; niekiedy ukrywamy to, co szkodliwe. Jednak to, co zostało kiedyś pogrzebane w ziemi, może w niej trwać dłużej od nas. I może nieoczekiwanie uderzyć z wielką siłą.

W Arktyce złoża metanu wyciekają przez szczeliny w topniejącej wiecznej zmarzlinie. Na Syberii gigantyczny krater pochłonął dziesiątki tysięcy drzew. Cofające się lodowce zwracają ciała śmiałków, którzy próbowali
zdobyć je lata temu. Natomiast w Grenlandii spod lodu wyłoniła się nieużywana baza rakietowa z czasów zimnej wojny, pełna odpadów chemicznych.

W epoce znaczącego wpływu człowieka na ekosystem i geologię naszej planety, w dobie permanentnego kryzysu, potrzeba zrozumienia krain podziemnych jest pilniejsza niż kiedykolwiek. Nie uciekniemy z niespokojnej teraźniejszości. Robert Macfarlane namawia nas, byśmy na nowo przemyśleli zmiany, które dotyczą nas wszystkich – teraz i tutaj, a w "Podziemiach" pokazuje nam nową perspektywę. Właściwe pytanie zatem brzmi: co zostawimy po sobie?


"Czy jesteśmy dobrymi przodkami? To pytanie dudni w tej książce jak echo na dnie krasowego leja albo w paryskich katakumbach. Ale Macfarlane’owi nie chodzi wyłącznie o zaglądanie w ciemne dziury – to, co w nich znajduje, traktuje jako bodziec do namysłu nad długofalową spuścizną ludzkości. A więc głębokość nie jako określenie przestrzeni, ale czasu, i to zarówno w przód, jak i wstecz. Potrzebujemy dziś takich książek – i pytań – jak żadnych innych, żeby wymyślić cały ten nieszczęsny antropocen na nowo".
Adam Robiński

[Wydawnictwo Poznańskie, 2020]

 

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 3
Użytkownik: sowa 2020-05-22 13:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Podziemia: W głąb czasu... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Wygląda bardzo, ale to bardzo zachęcająco. Tylko co zrobić, żeby przeczytali tę książkę również ludzie wyznający pogląd „po nas choćby potop”? Bo sądząc z noty, to powinna być lektura obowiązkowa dla nich przede wszystkim.
Użytkownik: sowa 2020-05-22 20:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Jeśli temat Cię interesuj... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Imponujące zestawienie, nic, tylko korzystać :-).
Skądinąd już od samych tytułów człowiek ma ochotę się pochlastać.
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: