Dodany: 2020-05-20 21:23|Autor: Pingwinek

Paulo Coelho - "Zahir"

(Czytatka zdradza co nieco.)

Czy to piękny wiersz Konstandinosa Kawafisa ("Jeśli wyruszasz w podróż do Itaki...") w tłumaczeniu Zygmunta Kubiaka zamieszczony przez Paulo Coelho praktycznie zaraz na wstępie podniósł moją ocenę końcową do 3+? "Zahir" przełożyła Zuzanna Bułat Silva.

"(...) co to jest wolność?
Przez większą część życia byłem niewolnikiem czegoś, więc chyba powinienem rozumieć sens słowa wolność. Od dziecka walczyłem o nią jak o najdroższy skarb."
-> Wolność - kocham i rozumiem.

"(...) wolność to stan ducha."
-> ... dlaczego mam Cię tylko w snach?

"(...) czasem jedynym ujściem dla wątpliwości, które nieustannie nękają ludzką duszę, jest fanatyzm."
-> No chyba nie. Prawda wyzwala.

"(...) ludzie zawsze wierzą w to, w co chcą wierzyć."
-> Też mi odkrycie...

"(...) budzę się ze wspomnieniem opowiadania Jorge Luisa Borgesa: o czymś, co raz dotknięte albo ujrzane, nigdy nie może zostać zapomniane i zajmuje wszystkie myśli, doprowadzając cię do obłędu. (...)
Mój Zahir ma imię. Nazywa się Ester."
-> I co ja robię tu, u-u?

"Im bardziej ludzie nas chwalą, tym bardziej powinniśmy uważać na to, co robimy."
-> Być sobą!

"(...) prawdziwi przyjaciele to ci, którzy są przy tobie, gdy dobrze ci się wiedzie. Dopingują cię, cieszą się z twoich zwycięstw. Fałszywi przyjaciele to ci, którzy pojawiają się tylko w trudnych chwilach, ze smutną miną, niby solidarni, podczas gdy tak naprawdę twoje cierpienie jest pociechą w ich nędznym życiu."
-> Nie umiem rozstrzygnąć.

"Szczęśliwi ci, którzy nie wstydzą się ujawnić swojej niewiedzy."
-> Rzekłabym, że generalnie wstyd nie uszczęśliwia.

"(...) kochamy dziś tak, że za każdą minutę spokoju płacimy godziną udręki."
-> Tylko czy wolę spokój?

"Poznałam wielu korespondentów wojennych. Jeżdżą z kraju do kraju, tak jakby rutyna obcowania ze śmiercią stała się im niezbędna do życia. Nie boją się niczego, tak samo jak żołnierze narażają się na niebezpieczeństwo. I to wszystko dla jednej relacji z frontu? Nie wierzę. Oni po prostu nie potrafią już żyć bez ryzyka, silnych przeżyć, adrenaliny w żyłach."
-> Całkiem możliwe.

"To świetny pomysł, żeby przypomnieć sobie wszystko od początku. Tak właśnie można wszystko zmienić."
-> Ale... jak wrócić do źródeł?

"Kiedy mam przed sobą jasny cel, jestem gotów na wszystko, aby go osiągnąć (...)."
-> Zawsze gotowa. Zaraz, właśnie...?

"Istnieją dwa światy: wymarzony i rzeczywisty.
(...)
W moim wymarzonym świecie Ester (...) była moją towarzyszką życia, a jej miłość dodawała mi sił (...).
W świecie rzeczywistym była tylko obsesją, która wysysała ze mnie energię, zajmowała całą przestrzeń, tak że jedynie olbrzymim wysiłkiem woli zmuszałem się, by pracować (...).
Jak to możliwe, że po dwóch latach ciągle nie mogłem jej zapomnieć? (...) Zahir wciąż był górą i tkwił we mnie jak zadra, zmuszał do powtarzania w kółko: «Dałbym wszystko, żeby ona była tu ze mną»."
-> Istnieją dwa światy: wymarzony i rzeczywisty.

"(...) mężczyzna i kobieta, którzy są sam na sam, piją wino i opowiadają sobie najskrytsze sekrety, muszą wylądować w łóżku!"
-> Przetestowałam. Nonsens :(((

"- (...) Czy wiesz, co jest największą przyjemnością kobiet w małżeństwie?
- Seks.
- Nic z tych rzeczy! Karmienie. Przyglądanie się, jak twój mężczyzna je."
-> :-)

"Czy tak się kończą wszystkie małżeństwa? Czy namiętność musi zawsze ustąpić miejsca czemuś, co nazywamy «dojrzałym związkiem»?"
-> A to dojrzały związek wyklucza namiętność?

"(...) uwodzenie to jedna z najbardziej pasjonujących gier na świecie."
-> Nie potrafię grać! (Łamię zasady?)

"Trzeba umieć zauważyć, kiedy jakiś etap życia dobiega końca. Zakończyć cykl, zatrzasnąć drzwi, zamknąć rozdział - nieważne, jak to nazwiemy, ważne, żeby zostawić za sobą to, co już minęło. Powoli zaczynało do mnie docierać, że nie mogę cofnąć się w przeszłość, że nic już nie będzie takie samo jak wcześniej. Teraz dopiero zaczynałem rozumieć, że te dwa lata, które wydawały mi się potwornym piekłem, miały swój sens."
-> Specjalistka ds. otwierania puszki Pandory :]

"Wieczorami przy kolacji rozmawialiśmy na różne tematy, ciekawe i banalne, jak wszystkie pary pod słońcem."
-> OMG, srsly?!

"(...) żebym mógł znów się z nią zobaczyć, moja twarz powinna stać się tak czysta, jak jej. Zanim ją spotkam, muszę najpierw spotkać siebie samego."
-> Spotkanie z własnym "ja". Uczciwość w stosunku do siebie.

"- Jeśli opowiada się jakąś historię, nie można się od niej uwolnić.
- Ja jestem wolny. Ale kiedy sam zaczniesz opowiadać, zrozumiesz - i w tym cały sekret - że niektóre historie są niedokończone, jakby zostały przerwane w połowie. A wtedy tkwią tym mocniej w nas, bo kiedy nie zamkniemy jakiegoś etapu, nie możemy przejść do następnego."
-> Tak, opowiadam historię przerwaną w połowie...

"Przestań być tym, kim byłeś. Bądź tym, kim jesteś."
-> (Głową w ścianę.)

"(...) bliskość śmierci zawsze sprawia, że staramy się żyć lepiej."
-> Nie jestem przekonana.

"(...) miłość i uzależnienie chodzą w parze."
-> Zastanawiam się.

"(...) tę historię trzeba zakończyć. Kiedy wszystko zostanie już opowiedziane i powtórzone wiele razy, kiedy miejsca, przez które przeszedłem, chwile, które przeżyłem, kroki, które postawiłem z jej powodu, zamienią się w odległe wspomnienia, zostanie tylko miłość, czysta miłość."
-> Dużo jeszcze cytatów? :/

"(...) chociaż Kohelet mówi, że po czasie rozdzierania nadchodzi czas zszywania, to zdarza się, że czas rozdzierania zostawia bardzo głębokie blizny."
-> :<

"- Na pewno kogoś spotkasz.
- Oczywiście. Jestem młoda, ładna, inteligentna i czarująca. Ale nie przeżyję już tego, co przeżyłam z tobą.
- Przeżyjesz nowe wzruszenia."
-> Żałosny dialog.

"(...) Dlaczego kochamy jednych, a nienawidzimy drugich? Dokąd idziemy po śmierci? Po co się rodzimy, skoro i tak w końcu musimy umrzeć? Kim jest Bóg?
Step odpowiada mi nieustającym szumem wiatru. I to wystarcza: wiem, że najważniejsze w życiu pytania pozostaną na zawsze bez odpowiedzi, a mimo to mogę iść dalej."
-> Mnie nie wystarcza, ani kroku dalej ;-(

"Dlaczego sądzisz, że twój wysiłek powinien zostać nagrodzony uległością, wdzięcznością i uznaniem ze strony osoby, którą kochasz?"
-> W istocie, niby dlaczego...

"Jestem dzisiaj najbardziej wielkoduszną istotą pod słońcem, ponieważ mój cel jest już blisko, a ja boję się tego, co mnie czeka. Staram się więc być pomocny dla innych, by pokazać Bogu, że jestem dobrym człowiekiem i zasługuję na błogosławieństwo, którego tak wytrwale szukałem."
-> To się nazywa interesowność.

"(...) jak powiedział pewien perski mędrzec, miłość jest chorobą, z której nikt nie pragnie się wyleczyć. Ten, kogo dotknęła, nie chce wrócić do zdrowia, kto cierpi z jej powodu, nie szuka lekarza."
-> Mało; a co dopiero umrzeć z miłości!

Zadziwiające, jakie fragmenty dawniej popodkreślałam - a jakich nie! Teraz prędzej zwróciłabym uwagę na listę słynnych domniemanych epileptyków (Joanna d'Arc, Napoleon, Aleksander Wielki, Dante, apostoł Paweł, Vincent van Gogh, Lewis Carroll, Molière, Edgar Allan Poe, Flaubert, Dostojewski). Jednak nie planuję powtórek z PC.

Zahir (Coelho Paulo)

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: Pingwinek 2020-05-26 21:42 napisał(a):
Odpowiedź na: (Czytatka zdradza co niec... | Pingwinek
"Życie" (Życie: Myśli zebrane (Coelho Paulo)) (w przekładzie Zofii Stanisławskiej) i "Miłość" (Miłość: Myśli zebrane (Coelho Paulo)) (w przekładzie Zofii Stanisławskiej i Teresy Tomczyńskiej) przypominają "na sposobów różnych sto" bądź dodatkowo objawiają:

"Z chwilą gdy decydujesz się stawić czoło problemom, przekonujesz się, że możesz więcej, niż ci się zdawało."

"Zdarzają się w życiu chwile, gdy trzeba ślepo zawierzyć intuicji."

"Trzeba wiedzieć, kiedy kończy się dany etap życia. Zataczamy koło, zamykamy drzwi, kończymy rozdział - nieważne, jak to nazwiemy, ważne, byśmy zostawili za sobą to, co się skończyło. Dotarło do mnie, że nie mogę wskrzesić przeszłości i sprawić, by wszystko było jak dawniej."

"Zawsze należy dostrzec, kiedy jakiś etap dobiega końca. Zamknąć jakiś cykl, zatrzasnąć drzwi czy zakończyć rozdział - nieważne, jak to nazwiemy, ważne jest, aby zostawić za sobą minione chwile."

"Miłość to nieokiełznana siła. Gdy próbujemy ją kontrolować - niszczy nas. Gdy staramy się nią zawładnąć - zniewala nas. Gdy zaś próbujemy ją zrozumieć - gubimy się w domysłach."