Dodany: 16.05.2020 13:21|Autor: SFsince2018

Julius Throne, "Gulu: Pamiętne lato", recenzja


Książka Juliusa Throne, "Gulu: Pamiętne lato" została wydana przez Wydawnictwo Nova Res w 2019 roku i liczy 792 strony. Historia została podzielona na dwie części "Rok 1981 - Przed" i "Rok 1981 - Po".

Akcja książki rozgrywa się w małym miasteczku na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych w 1981 roku pod koniec roku szkolnego. Jak można przypuszczać, mieścina należy do tych urokliwych i zarazem nudnych miejsc w Ameryce. Jednak zamieszkuje je kilka indywiduów, które psują ten sielankowy obraz. Są to m.in. trzej chłopcy, czternastoletni bracia Brayden i Jayden oraz szesnastoletni Tyler, którzy obsesyjnie znęcają się nad swoim kolegą z klasy Jimmem oraz jego przyjaciółmi. Owe łobuzy nie szczędzą wysiłków, aby uprzykrzyć życie uczniów szkoły, ale też innym mieszkańcom miasta. Wraz z upływem czasu ich czyny stają się coraz brutalniejsze, a wręcz zagrażające życiu i zdrowiu innych. Jednak, jak doskonale wiemy, każdy kij ma dwa końce i wszystko ulega zmianie, za sprawą niezwykłej, przywołanej nie wiadomo skąd postaci - Gulu. Sprawia ona, iż niegdysiejsi agresorzy stają się celem polowania, które przekroczy wszelkie granice...

Dzieło Juliusa Throne urzekło mnie pod kilkoma względami. Na uznanie zasługuje ogromna praca, jaką autor włożył w wykreowany przez siebie świat. Opisy zawarte w książce są szczegółowe i zawierają odnośniki do wydarzeń historycznych, co pozwala czytelnikowi nie tylko cieszyć się lekturą, ale również dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy. Stworzeni przez niego bohaterowie są bardzo wyraziści, granica między tymi dobrymi, a złymi jest bardzo wyraźna. Osobiście przyznam, iż najbardziej utkwiła mi w pamięci postać szeryfa Henickera, a szczególnie niezwykle zabawna scena jego kłótni z dyrektorem Allenderm. Polubiłem również postacie Aarona i Gavina, dwóch nastoletnich szkolnych biznesmenów. Warto również pochwalić autora za poprowadzenie historii w dobrym tempie, nie mamy tu na siłę przyśpieszanej akcji, czy też niewnoszących nic do fabuły odnośników do zamierzchłej przeszłości miasta i jego mieszkańców. Pisarz w swym dziele opisuje problemy ówczesnej młodzieży, takie jak przemoc, wykluczenie oraz krytykuje bezsilność rodziców wobec zdemoralizowanych dzieci.

Powieść "Gulu. Pamiętne lato" była diametralnie inną od tych, które dotąd miałem okazję przeczytać, a przez to mocno zapadła mi w pamięć. Znalazłem w niej coś, co szczególnie cenię w tego rodzaju opowieściach. Mianowicie postawienie głównego bohatera przed koniecznością wyboru, między większym a mniejszym złem, którego musi dokonać, a na skutek podjętej decyzji on sam i jego dotychczasowe życie ulegną zmianie.

[Recenzja była publikowana na innych stronach internetowych]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 60
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: