Dodany: 07.05.2020 12:13|Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

7 maja 2020 roku mija 35 lat od śmierci Adama Bahdaja

Bahdaj Adam (pseud. Damian Dominik) urodził się 2 stycznia 1918 roku w Zakopanem. Jako polski pisarz i tłumacz z języka węgierskiego posługiwał się niekiedy pseudonimami Jan Kot i Dominik Damian. Był uczestnikiem kampanii wrześniowej.

Bahdaj Adam (pseud. Damian Dominik) jest znany głównie z powieści dla dzieci i młodzieży. Wraz z reżyserem Stanisławem Jędryką stworzyli niezapomniany duet w polskim kinie. Poznali się w 1968 roku. Spod ich rąk wyszły takie produkcje, jak "Paragon gola!", "Do przerwy 0:1 (Bahdaj Adam (pseud. Damian Dominik))", "Wakacje z duchami (Bahdaj Adam (pseud. Damian Dominik))", "Podróż za jeden uśmiech (Bahdaj Adam (pseud. Damian Dominik))", "Stawiam na Tolka Banana (Bahdaj Adam (pseud. Damian Dominik))". Rola Bahdaja nie ograniczała się do bycia jedynie autorem książek, na podstawie których powstały te filmy i seriale. Pisarz był również autorem wszystkich scenariuszy tych produkcji.

Zmarł 7 maja 1985 roku w Warszawie.

W 1997 roku, już wiele lat po śmierci Adama Bahdaja, Stanisław Jędryka zrealizował dokument o swoim przyjacielu, zatytułowany "Życie jak film".

Użytkownik: Ozinka 08.05.2020 15:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Bahdaj Adam (pseud. Dam... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
Dziękuję za interesujący artykuł i nformcje. Mam tylko jedną uwagę: Czy można poddać tekst drobnej korekcie i w odnośniku do artykuł wpisać poprawnie: Adam Bahdaj,w poprawnej kolejności najpierw imię, następnie nazwisko?
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 08.05.2020 15:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję za interesujący ... | Ozinka
Nie można zmienić kolejności, ponieważ jest to link kierujący na stronę autora na Biblionetce.

Pozdrawiam serdecznie.
Użytkownik: Switcher 08.05.2020 15:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie można zmienić kolejno... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
Pewnie by się dało zapisać kolejno imię i nazwisko, a następnie podpiąć pod tekst ukrytego linka do informacji o autorze, ale po co skoro spis autorów w Bibilonetce ma formę encyklopedyczną, a ta jak wiadomo jest sortowana po nazwiskach.
Użytkownik: Meszuge 09.05.2020 09:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Pewnie by się dało zapisa... | Switcher
Jak widać w Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Bahdaj :-) :-) :-)