Dodany: 04.05.2020 12:53|Autor: mirejlle

Czytatnik: Słowo jest darem

Lektury maja 2020

33.
Ślepa trwoga (Norman Hilary)
Ocena: 2,5
Gatunek: thriller/sensacja/kryminał
Trwogą było to czytać, najciekawszy wątek to ten, którego nie było, a być powinien - praca nad tresurą psa przewodnika. Intryga banalna i głupia. Stek bzdur. Plusem jest pies, rzecz oczywista. :)
34.
Kot (Simenon Georges)
Gatunek: literatura zagraniczna
Nie bardzo wiem, jakie wnioski powinnam wyciągnąć z tej lektury, może poza jednym - niczego nie odkładajmy na później. Ale to nie wniosek bohaterów, tylko mój. Oni swoją sytuację pogmatwali do granic wytrzymałości. Nie dostrzegając już zupełnie niczego poza sobą.
Na ogromny minus zapisuję to, że sytuacja przedstawiona jest w większości z perspektywy męża, w nielicznych fragmentach żony.
35.
Czerwony Pająk (Bonda Katarzyna)
Gatunek: thriller/sensacja/kryminał
Lubię Bondę, nawet jej sposób pisania o mafii i polityce. Lubiłam Saszę. W ogóle sposób konstruowania przez autorkę większości bohaterów. Myślę jednak, że nie każdemu przypadnie do gustu kryminał wymagający myślenia ze względu na zawiłość akcji i powiązań między postaciami zwłaszcza, kiedy czyta się poszczególne tomy w odstępie czasu.
36.
Operator 112: Relacja z centrum ratowania życia (Klasa Roman)
Ocena: 5
Gatunek: biografia/autobiografia/pamiętnik
Opowieści o pracy operatora z perspektywy jego samego. O najtrudniejszych telefonach, zniechęceniu, przemęczeniu, niedocenianiu, ale też satysfakcji i przede wszystkim - ogromnej odpowiedzialności.
Trudno uwierzyć, z jakimi sprawami ludzie potrafią dzwonić na numer alarmowy.
37.
Piątki (Nowak Ewa)
Gatunek: dziecięca/młodzieżowa
Z cyklu przeczytane z młodą jedenastoletnią. Trochę za młodą na wątek pierwszych miłości, to ją nudziło, za to inne przypadły jej jak najbardziej. Mnie dużo zgrzytało, ale dzięki temu wywiązał się temat przyjaźni i roli przyjaciół, niesprawiedliwości rodzica w stosunku do dziecka i w ogóle, więc na plus. Dużo tego przeleciałyśmy, największy atut to rozmowy po i w trakcie. Ale autorka mogłaby trochę bardziej wątki dopracować, a nie ładować pierwsze, co jej przyjdzie do głowy. Dzieci tego, rzecz jasna, nie dostrzegają.
38.
Emilia (Olejniczak Lucyna)
Gatunek: społeczna, obyczajowa
Część opowiada o kobietach w czasie PRL-u. A więc trochę jest szara, trochę miejscami nudna, ale słońce się mimo wszystko przedziera.
39.
Lina Karo (Nowak Ewa)
Gatunek: dziecięca, młodzieżowa
Krótkie opowiadanie, więc autorka znowu trochę się prześlizguje po tematach. Dla starszych trochę dzieci do samodzielnego czytania, młoda jedenastoletnia skorzystała z kimś. Pogadałyśmy o małych i dużych kłamstwach. Dlaczego się nie opłaca, chociaż kusi. :) Tak dzieci, jak dorosłych.
40.
Małe trolle i duża powódź (Jansson Tove)
Gatunek: dziecięca/młodzieżowa
Ja Muminki słabo pamiętam z Dobranocki, młoda nie wiedziała, co to jest. Podobało nam się obu. Urocze. Czekamy na wspólne więcej.
41.
Cztery łzy (Nowak Ewa)
Gatunek: dziecięca, młodzieżowa
Tym razem pogadałyśmy z młodą o marzeniach, tych, do których warto dążyć i tych, których nie jesteśmy w stanie spełnić.
Kolejny wątek to rozwiedzeni rodzice i dzieci w tym wszystkim.
42.
Niepokój: Faza pierwsza (Grant Michael (ur. 1943))
Gatunek: dziecięca, młodzieżowa
Szukając czegoś do poczytania z młodą, oczywiście znalazłam coś dla siebie. Nie mogłoby być inaczej.
Postapo. A ja lubię. Znikają wszyscy powyżej 15 roku życia. Dzieci zostają same i muszą poradzić sobie w nowej sytuacji. Na razie jest bardzo ciekawie, przede mną jeszcze 5 tomów. :)
43.
Aleksandra (Olejniczak Lucyna)
Gatunek: społeczna, obyczajowa
Koniec cyklu i dobrze, bo o kolejnej kobiecie nie chciałabym już czytać. Niezłe czytadło, dużo z tego nie zapamiętam. Ale przyjemne.