Dodany: 01.05.2020 13:50|Autor: Everyfree00

Uwaga! Nadchodzą krasnoludki

Każdy z nas wie, jak wyglądają krasnoludki, wiele osób ma je nawet w swoim ogrodzie, stoją sobie z długą brodą i czerwoną czapką, wiemy też, że można je spotkać w baśniach, ale czy można lub kiedyś można było spotkać je na żywo?

"Opowiadania nie tylko wrocławskie" to zbiór historyjek, w których spotykamy krasnoludki; są malutkie i ukrywają się przed ludźmi, ale widać, że są bardzo pracowite i mądre. Krasnoludki są ciekawe świata, szczególnie jeden, który zwie się Niezdarek. Próbował on zbudować swoją własną łódź, stworzyć globus, a nawet chciał studiować, tak że na pewno im się nie nudziło. Przy okazji krasnoludki pokazują nam trochę historii i oprowadzają po mieście, więc kto jeszcze we Wrocławiu nie był, ten co nieco się o nim dowie.

Książka pomimo tego, że skierowana jest do młodszych czytelników, bardzo mi się spodobała. Historie są krótkie, tak że czyta się szybko, a gdy się czyta dzieciom, to ma się pewność, że opowiadanie je nie znudzi. Krasnoludki nie są tutaj przedstawione jako jakieś postacie wymyślone, tak jak na przykład smok z dwiema głowami, tylko jako małe stworzenia, które mogą istnieć nawet teraz, ale żyją tak, że żaden człowiek nie jest w stanie ich zobaczyć. Jest to bardzo fajne, bo dziecku pozwala wierzyć, że może takie krasnoludki istnieją, tylko trzeba dobrej obserwacji; dzięki temu dziecko staje się bystrzejsze i bardziej otwarte na otaczający je świat.

W tej książce podoba mi się również grafika. Jedne obrazki są czarno białe, inne kolorowe, pomagają nam lepiej poznać daną historię i wyobrazić sobie, jak wyglądają krasnoludki. Moim zdaniem książka z grafikami też bardziej przyciąga dzieci, bo one najpierw otwierają książkę i kartkują, szukając obrazków, a gdy ich nie ma, często zniechęcają się do czytania.

Jestem ciekawa kolejnej części - czy będzie ona kontynuacją tych opowiadań, czy może będzie kompletnie inna? - ale tak czy inaczej, na pewno będę na dalszy ciąg czekać i chętnie go przeczytam.

Recenzja była wcześniej publikowana na innym portalu czytelniczym/stronie księgarni internetowej/blogu.