Dodany: 03.04.2020 09:27|Autor:

Książka: Symfonia na 444 głosy
Gwizdalanka Danuta
Notę wprowadził(a): parilicium

"Symfonia na 444 głosy" – bo tyle mniej więcej zacytowano w niej osób wypowiadających się na temat muzyki: od Pitagorasa, przez Bacha, Strawińskiego i Cage'a, po Jimmiego Hendrixa i współczesnych blogerów. A opowiadają one o tym dlaczego namiętnie słuchają muzyki, na czym polega komponowanie, w czym tkwi tajemnica sukcesu wirtuoza, jak czerpać radość ze słuchania muzyki... Wyjaśniają także, dlaczego tak niewielu ludzi lubi nowoczesną muzykę, jaki pożytek mogą mieć z muzyki rządzący i na czym polega sekret "osobistego kołchoźnika" – tajemniczej przypadłości, będącej udziałem Mozarta i Czajkowskiego.

"Muzyka jest cudownie działającym lekarstwem, szczególnie zaś uzdrawia z melancholii i smutku [...] Oprócz tego, muzyka podnosi na duchu wędrowców, onieśmiela i skłania do ucieczki złodziei. Dodaje tchórzliwym odwagi w bitwach, zwołuje rozproszonych i pokonanych; ponadto, jak czytamy u Pitagorasa, przywodzi rozpustników do wstrzemięźliwosci. Istnieją pewne melodie które oddalają od rozpusty, podczas gdy niektóre skłaniają ku niej".
Johannes de Muris

"Próbowałem w życiu różnych używek i muzyka zdecydowanie wygrywa".
Leszek Możdżer

[Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 2020]