Dodany: przedwczoraj, 20:52|Autor: Pingwinek

Paulo Coelho - "Podręcznik wojownika światła"

(Czytatka zdradza co nieco.)

Zapraszam na imprezę u Coelho. Zabawa na 4. Paulo, dla mnie masz stajla!

"(...) dzieci potrafią patrzeć na świat bez goryczy."
-> Bo jeszcze goryczy nie zaznały.

"Wie, że wytrwałość nie ma nic wspólnego z uporem. Bywa, że bitwy trwają dłużej niż to konieczne, wyczerpując siły i osłabiając entuzjazm. W takich chwilach wojownik myśli: «Wojna przeciągająca się w nieskończoność niszczy również kraj zwycięzcy». Wtedy wycofuje swoje oddziały z pola bitwy i zawiesza broń. Jego wola walki jest niezłomna, lecz potrafi zaczekać na dogodniejszy moment do ponownego ataku. Wojownik zawsze podejmuje na nowo walkę. Czyni tak, kiedy stwierdza, że sytuacja się zmieniła (...)."
-> Wojownik światła - odsłona pierwsza.

"(...) doświadczenia, które powtarzają się wielokrotnie, mają jeden jedyny cel: nauczyć go tego, czego jeszcze nie potrafi."
-> Już kumacie? Oto podręcznik natchnionego Pawełka.

"Wojownik światła często robi rzeczy odbiegające od przeciętności. Może tańczyć na ulicy, idąc rano do pracy. Patrzeć nieznajomym prosto w oczy i mówić o miłości od pierwszego wejrzenia. Bronić poglądów, które innym mogą wydawać się śmieszne. Wojownik światła pozwala sobie na takie dziwactwa. Nie lęka się opłakiwać starych smutków ani radować nowymi odkryciami. Kiedy czuje, że nadeszła pora, porzuca wszystko i wyrusza na poszukiwanie przygód, o których marzył. Kiedy odkrywa, że jest u kresu sił, bez poczucia winy porzuca walkę dla jednego czy dwóch szaleństw. Wojownik nie trwoni czasu, by odgrywać role, które chcą mu narzucić inni."
-> Spoko loko luz i spontan!

"Nie zawsze wiedzą, co właściwie robią na świecie i często spędzają bezsenne noce, myśląc, że ich życie nie ma sensu. Dlatego właśnie są wojownikami światła. Ponieważ się mylą. Ponieważ zadają sobie pytania. Ponieważ poszukują sensu i - z całą pewnością - kiedyś go odnajdą."
-> Joł!

"(...) wojownik wie, że nie jest powołany do tego, by osądzać marzenia bliźnich i nie traci czasu, by potępiać ich decyzje. By wierzyć we własną drogę, wcale nie musi udowadniać, że droga innego człowieka jest zła."
-> To info jest okej!

"Każdy wojownik światła bał się kiedyś podjąć walkę.
Każdy wojownik światła zdradził i skłamał w przeszłości.
Każdy wojownik światła utracił choć raz wiarę w przyszłość.
Każdy wojownik światła cierpiał z powodu spraw,
które nie były tego warte.
Każdy wojownik światła wątpił w to, że jest wojownikiem światła.
Każdy wojownik światła zaniedbywał swoje duchowe zobowiązania.
Każdy wojownik światła mówił «tak», kiedy chciał powiedzieć «nie».
Każdy wojownik światła zranił kogoś, kogo kochał.
I dlatego jest wojownikiem światła.
Bowiem doświadczył tego wszystkiego i nie utracił nadziei,
że stanie się lepszym człowiekiem."
-> Czujecie to?

"«Gdy mój łuk jest napięty - powiedział Herrigel do swojego mistrza zen - nadchodzi taka chwila, że jeśli natychmiast nie puszczę cięciwy, to zapiera mi dech». «Dopóki próbował będziesz wymusić moment wypuszczenia strzały, dopóty nie zgłębisz tajników łuczniczego rzemiosła - rzekł mu na to mistrz. - Ręka, która napina cięciwę musi otworzyć się tak, jak otwiera się ręka dziecka. Precyzję strzału zakłóca najczęściej zbyt silna wola łucznika». Wojownik światła myśli czasami: «To, czego nie zrobię, po prostu nie będzie zrobione». Ale nie ma racji: musi działać, lecz w stosownej chwili powinien pozwolić, by zadziałał też Wszechświat."
-> Nie nadążam.

"Dwa najcięższe błędy strategiczne, to działać przedwcześnie i przepuścić sprzyjającą okazję."
-> Teraz serio: popełniam te błędy :((

"Wojownik światła często traci nadzieję. Wydaje mu się, że wygasł już w nim na zawsze wewnętrzny ogień. Całymi dniami i nocami tkwi w tym przeświadczeniu i nic nie wzbudza w nim entuzjazmu. Przyjaciele mówią: «Może jego walka dobiegła już kresu?». Wojownik czuje ból i wstydzi się słysząc te słowa, ponieważ wie, że nie osiągnął jeszcze tego, co zamierzał. Lecz jest uparty i nigdy nie wyrzeka się swojego powołania, walczy dalej. I wtedy, kiedy się najmniej tego spodziewa, otwierają się przed nim nowe możliwości."
-> Optymistyczne przesłanie :)

"Wojownik światła zna wagę intuicji. (...) W czasie pokoju odgaduje znaki, które zsyła mu Bóg. Ludzie mówią: «To szaleniec!» albo: «On żyje w urojonym świecie!». Albo jeszcze: «Jak można wierzyć w rzeczy całkowicie pozbawione logiki?». Lecz wojownik wie, że intuicja jest mową Boga. Nie przestaje więc słuchać rad wiatru i rozmawiać z gwiazdami."
-> Czy kieruję się intuicją?

"Wojownik światła (...) nie daje się zbić z tropu tym, którzy nawołują do pogodzenia się z losem, gdy nie udaje im się osiągnąć celu."
-> No i zaraz się okaże, że ze mnie wojowniczka światła...

"«Diabeł tkwi w szczegółach» - głosi stare porzekadło."
-> Owszem.

"Wojownika światła opuszcza czasem wiara. Bywają chwile, kiedy znikąd nie widzi nadziei. Pyta swego serca: «Czy mój wysiłek cokolwiek jest wart?». Ale jego serce milczy. Wojownik musi ocenić to sam. (...) Wojownik światła czasami idzie przed siebie bez wiary. Ale idzie i wiara w nim odżywa."
-> Milczące serce nie pomaga.

"Dla wojownika nie ma miłości niemożliwej do spełnienia. Ani milczenie, ani obojętność, ani odrzucenie nie są w stanie go onieśmielić. Wie, że pod lodowatym pancerzem, za którym czasem kryją się ludzie, bije gorące serce. Dlatego wojownik podejmuje większe niż inni ryzyko. Bez wytchnienia szuka miłości, nawet za cenę wielu «nie», licznych powrotów na tarczy i dojmującego poczucia odrzucenia duszy i ciała. Wojownik nie daje się łatwo zastraszyć, kiedy poszukuje tego, co mu niezbędne do życia. Wie, że bez miłości jest niczym."
-> Nie powinnam słuchać takich tekstów, szkodzą.

"Wojownik światła wierzy. A skoro wierzy także w cuda, to cuda zaczynają się wydarzać. Skoro ma pewność, że jego myśli mogą odmienić jego życie, jego życie zaczyna się zmieniać. Skoro ufa, że znajdzie miłość, to ta miłość pojawia się. Czasem traci złudzenia. Czasem wpada w rozpacz. Wtedy słyszy utyskiwania: «Jakiż on naiwny!». Lecz wojownik wie, że taka jest cena, którą musi zapłacić. W zamian za jedną porażkę ma na swoim koncie dwa zwycięstwa. I wszyscy ci, którzy wierzą, dobrze o tym wiedzą."
-> Nieźle, nieźle. W domu wszyscy zdrowi?

"Wojownik światła jest mądry. Nie komentuje swoich porażek."
-> Bądź jak wojownik światła :]

"Wojownik światła jest zawsze zaangażowany w to, co robi. Jest niewolnikiem swoich marzeń, natomiast jest wolny w swoich poczynaniach."
-> Idealnie :-)

"Wojownikowi światła zawsze dana jest w życiu powtórna szansa. Jak wszyscy inni ludzie - mężczyźni i kobiety - nie przyszedł przecież na świat ze znajomością fechtunku. Długo błądził, nim odkrył swoją Własną Legendę. Żaden wojownik nie może siąść w kręgu innych ludzi i powiedzieć: «Cokolwiek robiłem było zawsze słuszne»."
-> Powtórna szansa? Raczej nie istnieje.

"Wojownik światła spał długo. To naturalne, że budzi się powoli."
-> Zamknij oczy, śnij... Śmierć budzikom! :>

"Wojownik światła musi mieć zawsze w pamięci pięć reguł walki napisanych przez Czuanga-Cy, przed ponad dwoma tysiącami lat:
Wiara: nim podejmiesz bitwę musisz uwierzyć w jej cel.
Przyjaciele: wybieraj sobie sprzymierzeńców i naucz się walczyć u ich boku, bowiem nikt nie wygrywa wojny sam.
Czas: zimą bitwę prowadzi się inaczej niż latem. Dobry wojownik sam wybiera moment rozpoczęcia walki.
Przestrzeń: w wąwozie nie walczy się tak samo jak na otwartym polu. Oceń teren, który cię otacza i wybierz najlepszy sposób poruszania po nim.
Strategia: najlepszym wojownikiem jest ten, kto planuje swoją walkę."
-> To było na melanżu, to było na melanżu...

"Wojownik zna wagę słów. Zawsze, ilekroć opowiada o swoich marzeniach, traci jakąś cząstkę energii potrzebnej do zrealizowania tych marzeń. A mówiąc zbyt dużo podejmuje ryzyko, że wyczerpie całą energię niezbędną do działania. Wojownik światła zna moc słów."
-> Waga czy moc, jeden kloc! (Lecz co do meritum - zgoda!)

"Kiedy jeździec wypada z siodła i natychmiast znów nie dosiądzie konia, nigdy później już tego nie zrobi."
-> Powroty kosztują.

"Kiedy pragniemy czegoś, to cały Wszechświat działa na naszą korzyść. Wojownik światła dobrze o tym wie. (...) Wszechświat niczego nie sądzi, on po prostu działa na korzyść naszych pragnień."
-> ... i tańczy dla mnie?

"Pewnego dnia, bez żadnej wiadomej przyczyny, wojownik odkrywa, że nie walczy już z tym samym, co niegdyś, zapałem. Wprawdzie nadal wykonuje wszystko tak jak dawniej, jednak każdy jego gest wydaje mu się pozbawiony sensu. Pozostaje tylko jedno wyjście - nadal prowadzić Dobrą Walkę. (...) Wojownik skupia uwagę na walce i obstaje przy swoim, nawet wtedy, gdy wszystko wydaje mu się jałowe."
-> Czyli jutro na obiad znowu pomidorowa?

"Przesadne przywiązywanie wagi do spraw wielkich prowadzi do utraty radości życia. Wojownik wie, że wielkie marzenia składają się z mnóstwa elementów, podobnie jak światło słoneczne jest sumą milionów promieni."
-> Dziki szoł.

"(...) świat jest zwierciadłem, w którym odbija się twarz każdego człowieka."
-> My heart goes shalala lala...

"(...) z perspektywy czasu przezwyciężenie każdej trudności wydaje się dziecinnie proste."
-> Każdej? Wolne żarty...

"Są dwa rodzaje modlitwy. Takie, w których prosimy, aby wydarzyły się jakieś określone rzeczy i próbujemy podszepnąć Bogu, co ma czynić. Nie pozostawiają one Stwórcy ani czasu, ani przestrzeni do działania. Bóg - który dobrze wie, co dla każdego z nas najlepsze - i tak zrobi, co uzna za stosowne. A modlący odniesie wrażenie, że nie został wysłuchany. Lecz są i inne modlitwy, te, w których człowiek godzi się, by w jego życiu spełniły się zamysły Stwórcy, choć przecież nie zna Jego ścieżek. Prosi, by oszczędzono mu cierpień, prosi o radość w walce o Dobro, lecz nigdy nie zapomina dodać: «Niech stanie się wola Twoja». Wojownik światła modli się w ten drugi sposób."
-> Coelho zajmujący się Bogiem - nie trawię.

"(...) «Nie» ma reputację słowa przeklętego, samolubnego i pospolitego. Wojownik stara się nie wpaść w tę pułapkę. Bowiem czasami mówiąc «Tak» innym, można powiedzieć «Nie» samemu sobie. Dlatego jego usta nigdy nie wypowiadają «Tak», kiedy jego serce mówi «Nie»."
-> Mówię "tak" (mówię, mówię)... Mówię "nie" (mówię, mówię)...

"Nikt nie jest całkowicie dobry ani zły."
-> Ani ja, ani Ty. Czaisz bazę?

Podręcznik wojownika światła (Coelho Paulo)