Dodany: 2020-03-23 19:26|Autor: Pingwinek

Paulo Coelho - cykl "Zaś siódmego dnia..."

(Czytatka zdradza co nieco.)

Na cykl składają się: "Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam..." (oceniłam na 2+), "Weronika postanawia umrzeć" (oceniłam na 2), "Demon i panna Prym" (oceniłam na 3). Lektura dość dawna, w egzemplarzach na półce pozostały ślady...

Z części pierwszej:

"Cierpimy, bo czujemy, że dajemy więcej, niż otrzymujemy w zamian. Cierpimy, bo nasza miłość nie jest doceniana. Cierpimy, bo nie udaje nam się narzucić naszych reguł gry."
-> Oto przyczyny cierpienia.

"Brat Tomasz Merton mawiał: «Życie duchowe nie jest niczym innym, jak właśnie miłością. Kochać wcale nie znaczy czynić dobro, wspomagać czy też chronić kogoś, w ten sposób bowiem traktujemy bliźniego jak zwykły przedmiot, siebie samych zaś postrzegamy jako istoty mądre i szlachetne. A to nie ma nic wspólnego z miłością. Kochać - znaczy połączyć się z drugim człowiekiem i dostrzec w nim iskrę Boga»."
-> Miłość - sama spróbuję osądzić.

"Zawsze trzeba podejmować ryzyko."
-> Cytat często do mnie wraca.

"Tylko niekiedy szczęście bywa darem, najczęściej trzeba o nie walczyć."
-> Walczę więc.

"Nikt nie potrafi kłamać, nikt nie potrafi niczego ukryć, jeśli patrzy komuś prosto w oczy."
-> Muszę się pilnować, chcę patrzeć w oczy.

"(...) w prawdziwym życiu miłość musi być możliwa. Nawet jeśli nie jest od razu wzajemna, miłość zdoła przetrwać jedynie wtedy, jeśli istnieje iskierka nadziei - bodaj najmniejsza - że z czasem zdobędziemy ukochaną osobę. A reszta jest czystą fantazją."
-> Fantazji mam aż nadto...

"Son los locos que inventaron el amor
[To szaleńcy wymyślili miłość...]"
-> Wcale nie.

"Gdyby miłość była prostą sprawą, moglibyśmy iść teraz przytuleni do siebie, a słowa piosenki opowiadałyby historię naszej miłości."
-> Podświadomie wybieram sprawy skomplikowane?

"(...) miłość jest jak tama. Jeśli pozwolisz, aby przez szczelinę sączyła się strużka wody, to w końcu rozsadza ona mury i nadchodzi taka chwila, w której nie zdołasz opanować żywiołu. A kiedy mury runą, miłość zawładnie wszystkim. I nie ma wtedy sensu zastanawiać się, co jest możliwe, a co nie, i czy zdołamy ukochanego zatrzymać. Kochać - to utracić panowanie nad sobą."
-> Głupie gadanie.

"Miłość jest pełna pułapek. Kiedy chce dać znać o sobie - oślepia światłem i nie pozwala dojrzeć cieni, które to światło tworzy."
-> Kolejny coehlizm.

"- Nie łudzę się. Wiem, że mnie nie kochasz.
(...)
- Ale będę o to walczył. W życiu bowiem istnieją rzeczy, o które warto walczyć do samego końca.
(...)
- A ty jesteś tego warta - zakończył."
-> Facepalm, przykro mi.

"Niegdyś religia zajmowała dużo miejsca w moim życiu, ale te czasy należą już do przeszłości."
-> Stwierdzenie wyjątkowo do mnie pasuje.

"Jak dotąd wiatry mu sprzyjały. Lecz wiatry bywają równie kapryśne jak bogowie (...)."
-> Tak, wiatry bywają kapryśne.

"- Kochać to niebezpieczna rzecz.
- (...) Miłość jest jak narkotyk. Na początku odczuwasz euforię, całkowicie się poddajesz nowemu uczuciu. A następnego dnia chcesz więcej. I choć jeszcze nie wpadłeś w nałóg, to jednak poczułeś już jej smak i wierzysz, że będziesz mógł nad nią panować. Myślisz o ukochanej osobie przez dwie minuty, a zapominasz o niej na trzy godziny. Ale z wolna przyzwyczajasz się do niej i stajesz się całkowicie zależny. Wtedy myślisz o niej przez trzy godziny, a zapominasz na dwie minuty. Gdy nie ma jej w pobliżu - czujesz to samo co narkomani, kiedy nie mogą zdobyć narkotyku. Oni kradną i poniżają się, by za wszelką cenę dostać to, czego tak bardzo im brak. A ty jesteś gotów na wszystko, by zdobyć miłość."
-> Znana mi obsesja...

"Tamtej nocy na brzegu studni milczenie pozwoliło zbliżyć się naszym sercom i poznać się lepiej. Moje serce usłyszało, co mówiło jego serce, i poczuło się szczęśliwe."
-> Wspólne milczenie? Niestety...

"Miłość jest zawsze nowa. I bez względu na to, czy w życiu kochamy raz, dwa czy dziesięć razy, zawsze stajemy w obliczu nieznanego. Miłość może nas pogrążyć w ogniu piekieł albo zabrać do bram raju - ale zawsze gdzieś nas prowadzi."
-> Niech mnie wreszcie zaprowadzi do raju...

"(...) jedynie człowiek szczęśliwy może promieniować szczęściem wokół."
-> Oczywistość.

"Jak rozdarte królestwo nie potrafi odeprzeć ataków wroga, tak i rozdarty człowiek nie może życiu godnie stawić czoła."
-> Cóż za wyszukane porównanie :]

"W tej sytuacji słowa nie służyły niczemu. Miłość odkrywa się kochając."
-> O losie...

"(...) Bóg ukrył piekło w samym sercu raju, abyśmy nieustannie pozostali czujni i w radosnym stanie łaski nie zapomnieli o potrzebie rygoru."
-> Nie czuję się przekonana.

"Upadek z trzeciego piętra jest równie tragiczny w skutkach jak upadek z wysokości stu pięter. Jeśli już mam spadać, niechaj będzie to przynajmniej z wysoka."
-> Polemizowałabym.

"Dziwne są koleje ludzkiego losu. Niemal nikomu ze znanych mi osób nie udało się poślubić swojej pierwszej miłości. Ci zaś, którym się to zdarzyło, często mi mówią, że ominęło ich coś istotnego, nie doświadczyli czegoś, co mogło być im dane."
-> Nie wiem, co myśleć.

"(...) miłość każe robić głupstwa."
-> I potem za nie karze? :>

"Kocham go i chciałabym więcej o nim wiedzieć, by móc go zrozumieć, jakoś mu pomóc."
-> Zawsze! <3

"(...) miłość nigdy nie oddala od marzeń."
-> Odwzajemniona - jest marzeń spełnieniem.

"(...) to, co wydarzyło się dawno temu, pozostaje w pamięci bardziej żywe niż to, co zdarzyło się wczoraj."
-> Zauważyłam.

"(...) koniec każdej historii zawsze przepojony jest smutkiem."
-> Hm?

"Wszystkie historie miłości mają ze sobą wiele wspólnego. Ja również przeżyłam podobne chwile. Ale już ich nawet nie pamiętam. Wiem tylko, że miłość powróciła do mnie pod postacią innego mężczyzny, z nowymi marzeniami i nową nadzieją."
-> Ile powrotów...

"Marzenia wymagają sporo pracy."
-> Czy zawsze, panie pisarzu?

Z części drugiej:

"Moja ciotka zabiła się kilka miesięcy temu. Osiem lat niemal nie wychodziła ze swojego pokoju, jadła, tyła, paliła, brała środki uspokajające i prawie cały czas spała. Miała dwie córki i kochającego męża."
-> Jedzenie, picie, spanie, tycie - wszystko we własnym pokoju... Coś mi to przypomina. To już nie: "Widziałam jeden jedyny raz, jak zerwała z rutyną. W dniu gdy mąż znalazł sobie kochankę. Wywołała wtedy skandal, straciła kilka kilogramów, potłukła parę kieliszków i przez wiele tygodni jej krzyki nie pozwalały spać sąsiadom. Choć zabrzmi to absurdalnie, myślę, że był to najszczęśliwszy okres w jej życiu, bo wtedy o coś walczyła, czuła, że żyje, że jest w stanie sprostać wszelkim wyzwaniom".

"Ponieważ ludzie zawsze starają się pomóc innym po to, by poczuć się lepsi (...)."
-> Niektórzy.

"Wariatem jest ten, kto żyje w swoim własnym świecie, jak schizofrenicy, psychopaci czy maniacy. Albo inaczej: ten, kto jest inny niż reszta ludzi."
-> Siema!

"Zakochała się w nim do szaleństwa jako młoda dziewczyna, bo podobnie jak wszystkie jej rówieśnice musiała poznać smak Miłości Niemożliwej.
Tyle że w przeciwieństwie do swoich przyjaciółek, które ograniczały się do marzeń, Zedka postanowiła posunąć się dalej i zdobyć obiekt swej Miłości Niemożliwej."
-> Urodzeni zdobywcy są niezdolni do rezygnacji.

"Pewnego popołudnia, przechodząc obok pomnika Preserena, zaczęła zastanawiać się nad życiem tego wielkiego słoweńskiego poety. Kiedy miał trzydzieści cztery lata, wszedł pewnego razu do kościoła, gdzie zobaczył młodziutką dziewczynę, Julię Primić, i zakochał się w niej po uszy. Niczym średniowieczni minstrele zaczął pisać dla niej wiersze z nadzieją, że ją poślubi.
Julia pochodziła jednak z bogatej mieszczańskiej rodziny i prócz tego przypadkowego spotkania w kościele Preserenowi nie udało się nigdy więcej do niej zbliżyć. Ale właśnie to jedno spotkanie dało mu natchnienie do napisania najlepszych wierszy. Dało też początek jego legendzie. Na małym cmentarnym placu Lublany stoi pomnik poety. Kto podąży w ślad za spojrzeniem posągu, dostrzeże po drugiej stronie placu twarz kobiety wyrzeźbioną na fasadzie jednego z domów. Tam właśnie mieszkała Julia. Preseren nawet po śmierci patrzy na swą Niemożliwą Miłość.
A gdyby bardziej uparcie walczył?"
-> Popieram upartą walkę!

"(...) do ludzi nigdy nie trafia, co im się mówi, muszą odkrywać to sami."
-> Zasada nauki ;)

"(...) szaleństwo to niemożność przekazania swoich myśli."
-> Nierzadki stan.

"- (...) Ile ona ma lat?
- Dwadzieścia cztery.
- A zatem jest dorosłą kobietą, która już coś przeżyła, wie, czego chce, i potrafi dokonywać wyborów."
-> Pfff :D

"- Co to jest prawdziwe Ja? (...)
- To, kim jesteś, a nie to, co z ciebie zrobiono."
-> Nie zgubiło się po drodze?

"Młodość już taka jest, sama ustala granice wytrzymałości, nie pytając, czy ciało to zniesie - pomyślała. - A ciało zawsze znosi."
-> Powiadają niemłodzi, że "odezwie się na starość" :/

"Wariaci, podobnie jak dzieci, nie dają za wygraną, dopóki ich życzenie nie zostanie spełnione."
-> No wariatka, nie ma wątpliwości!

"Ale człowiek taki już jest - pocieszyła się Mari. - Zastępuje strachem większą część swoich emocji."
-> Nie znoszę strachu, lecz mi towarzyszy.

"Wszyscy wariaci mówią, że są normalni."
-> "Normalna" to ostatni przymiotnik, jakiego bym wobec siebie użyła.

"(...) normalność to tylko kwestia umowna. Innymi słowy, jeśli większość ludzi uważa, że coś jest właściwe, staje się to właściwe."
-> Bzdura totalna!

"Umiera się na wiele sposobów: z miłości, z tęsknoty, z rozpaczy, ze zmęczenia, z nudów, ze strachu... Umiera się nie dlatego, by przestać żyć, lecz po to, by żyć inaczej."
-> Tekst z okładki. Przy okazji: czy Wy również macie wrażenie, że Paulo to jakiś niewyżyty koleś, który ma hopla na punkcie seksu?

Z części trzeciej:

"Kto ma wielkie pragnienie, nie powinien pić zachłannie."
-> Idź do diabła ze swą radą!

"(...) jeśli cierpią wszyscy, ból jest łatwiejszy do zniesienia. Natomiast jeśli tylko niektórzy są skazani na wielkie tragedie, to w dziele Stworzenia tkwi ogromny błąd."
-> Zgadzam się.

"(...) istnieją dwa powody, które nie pozwalają ludziom spełnić swoich marzeń. Najczęściej po prostu uważają je za nierealne. A czasem na skutek nagłej zmiany losu pojmują, że spełnienie marzeń staje się możliwe w chwili, gdy się tego najmniej spodziewają. Wtedy jednak budzi się w nich strach przed wejściem na ścieżkę, która prowadzi w nieznane, strach przed życiem rzucającym nowe wyzwania, strach przed utratą na zawsze tego, do czego przywykli."
-> Ja w tamtym tygodniu, w tym przeklętym pierwszym pełnym tygodniu epidemii?

"(...) w niebie wszechwładnego Boga, który sieje rozpacz na chybił trafił, tylko po to, byśmy przez całe życie błagali Go, aby nas wyciągnął z tarapatów."
-> Uciekłam od Boga, którego nie rozumiem. Gdyby darzył dobrem, nie musiałabym rozumieć. Ale nie wykluczam, że kiedyś sytuacja się zmieni...

"(...) każdy sądzi, że panuje nad wszystkim, gdy tymczasem nie panuje nad niczym."
-> Wnerwiają mnie wszechobecne (:P) uogólnienia.

"Ilekroć zechce pan coś osiągnąć, musi pan mieć oczy szeroko otwarte i skupić się, żeby wiedzieć, czego dokładnie pan pragnie. Nikt nie trafia do celu z zamkniętymi oczami."
-> Wsłuchuję się w siebie.

"Ludzie, którzy nie mają nic do stracenia, nie myślą wcale o życiu wiecznym."
-> Zastanawiam się nad życiem doczesnym.

"Dlaczego Bóg potraktował Hioba tak okrutnie? Aby mu udowodnić, że jego natura jest z gruntu zła, że wszystko dobre, co mu się zdarzyło, było aktem łaski, nie zaś nagrodą za dobre uczynki. Popełniliśmy grzech pychy, uważając się za zanadto dobrych i dlatego spotkała nas kara."
-> Sceptycyzm ;/

"(...) Zło nigdy nie prowadzi do Dobra."
-> Zdefiniujmy? redefiniujmy? zło.

"Czyń to, co dyktuje ci serce, a Bogu się to spodoba."
-> Ufam swojemu sercu (mimo że trzy razy sprowadziło mnie na bezdroża...).

"Kto w kochaniu spodziewa się wzajemności, traci tylko czas."
-> Przestałam oczekiwać wzajemności, zaczęłam kochać.

Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam (Coelho Paulo)
Weronika postanawia umrzeć (Coelho Paulo)
Demon i panna Prym (Coelho Paulo)