Dodany: 2020-03-23 06:07|Autor: Pingwinek

Paulo Coelho - "Jedenaście minut"

(Czytatka zdradza co nieco.)

No cóż, u mnie 3+, ale coś mi się zdaje, że dziś nie byłabym już tak wspaniałomyślna. Po co pisać tyle na temat seksualności, jeśli się nie umie? Autor zarzuci nieraz fajną myślą, jednak to wszystko niezbyt odkrywcze albo zwyczajnie udawane, fałszywe, oszukańcze. Dawna lektura, obecnie cytaty działają na mnie w nieco inny, ekhm, sposób. I zdecydowanie krytycznie podchodzę do zajęć prostytutki (podczas gdy Paulo Coelho próbuje nadać najstarszemu zawodowi świata głębszy wymiar...)...

"Okazje są po to, by chwytać je w lot."
-> Ja mam dziurawe ręce.

"Całymi dniami słucham muzyki nadawanej przez radio, wpatruję się w ściany mojego pokoju i rozmyślam o Brazylii, wyczekując z niecierpliwością wyjścia do pracy, a gdy pracuję, nie mogę się doczekać powrotu do pensjonatu. To znaczy, że żyję w przyszłości zamiast w teraźniejszości."
-> Gdzie żyję, kiedy żyję? Czy w ogóle żyję?

"(...). los zawsze czeka na sytuacje krytyczne, by pokazać swój kunszt (...)."
-> Niekoniecznie.

"Ne jestem ciałem, w którym mieszka dusza, jestem duszą, która ma widzialną część zwaną ciałem."
-> Kim jestem?

"(...) nie istnieje miłość bez wolności i na odwrót. Tylko ten, kto czuje się wolny, kocha bezgranicznie. A ten, kto kocha bezgranicznie, czuje się wolny."
-> Można by ułożyć fajną złotą myśl - ale nie, Coelho zawsze musi przedobrzyć.

"Życie ma sens tylko wtedy, gdy mamy u swego boku kogoś, kto odwzajemnia nasze uczucia."
-> A zatem - nigdy?

"Dlaczego jej myśli krążyły wokół niego bez ustanku? (...)
«Myślę o nim w kółko, ponieważ udało mi się przed nim otworzyć». Żałosne! Czy myślała o bibliotekarce? Czy myślała o Nyah, Filipince, jedynej spośród wszystkich kobiet «Copacabany», której mogła się czasem zwierzyć? Nie, a przecież były to osoby, w których towarzystwie czuła się dobrze."
-> Chłop to chłop, ot co!

"Namiętność sprawia, że przestajemy jeść, spać, pracować. Burzy nasz spokój. Obraca wniwecz całą przeszłość.
Nikt nie lubi, kiedy jego świat rozsypuje się na kawałki. Dlatego ludzie zwykle starają się przewidzieć zagrożenie i go unikać, bo dzięki temu udaje im się podeprzeć kruchą konstrukcję, która i tak ledwo stoi. To inżynierowie minionych spraw.
Są tacy, którzy postępują inaczej: rzucają się na oślep w wir namiętności, w nadziei że ona rozwiąże wszystkie problemy. Składają na barki innych całą odpowiedzialność za własne szczęście i całą winę za ewentualne niepowodzenia. Są rozdarci między euforią, bo przydarzyło im się coś cudownego, a rozpaczą, bo jakieś niespodziewane zdarzenie wszystko zniszczyło.
Bronić się przed namiętnością, czy ślepo jej ulec? Co jest mniej niszczycielskie?
Nie wiem."
-> Dlaczego zaznaczałam w młodości durne fragmenty? :]

"Nie ma nic trudniejszego od czekania."
-> Jak to nie? Trochę zdziwko :]

"(...) marzenia i rzeczywistość to dwie sfery trudne do pogodzenia."
-> "Rence opadajo".

"(...) nie ma chyba większej przyjemności niż wprowadzać kogoś w nieznany mu świat. Odbierać mu niewinność - nie cielesną, lecz duchową, rozumiesz?"
-> Odbieranie niewinności... Już tak nie rusza?

"Pożądasz nie tego, co widzisz, lecz tego, co sobie wyobrażasz."
-> Jednego i drugiego.

"Ten, kto odkrywa człowieka, o którym marzył od dawna, pojmuje, że zmysły się budzą, zanim spotkają się ciała. Słowa, spojrzenia, czułe gesty, w tym tkwi tajemnica tańca miłości."
-> Zmysły budzą się pierwsze.

"Człowiek zakochany uprawia miłość bez przerwy, nawet wtedy, gdy tego nie robi. To nie ma nic wspólnego z jedenastoma minutami."
-> Pacz na to! Uprawiam miłość bez przerwy, ho ho!

"Każdy, kto uprawia sport, wie, że dla osiągnięcia dobrych wyników trzeba pogodzić się z codzienną dawką bólu. Na początku cierpienie zniechęca, ale z czasem okazuje się, że to tylko pewien etap na drodze do dobrego samopoczucia, aż w końcu staje się oczywiste, że bez bólu nie sposób nic osiągnąć."
-> Przestaję rozumieć koncentrowanie się na bólu.

"- Gdy uczeń osiąga coś dzięki nauczycielowi, nauczyciel również czegoś się uczy - powiedział."
-> Powiedział, co wiedział...;p

"Kiedy nie miałam już nic do stracenia, dostałam wszystko. Kiedy o sobie zapomniałam, odnalazłam samą siebie. Kiedy poznałam upokorzenie i całkowitą uległość, stałam się wolna."
-> Tekst widniał na blogu licealnej przyjaciółki (?). Kiepścizna.

"Wszystkie są przeświadczone, że świat mężczyzn kręci się tylko wokół jedenastu minut dziennie. Ale to nie tak: w mężczyźnie drzemie także coś z kobiety - pragnie spotkać bratnią duszę, by nadać swemu życiu sens."
-> Próbuję wierzyć...

"(...) Brazylijczycy są przesądni, nie wolno umawiać się w miejscu pierwszego spotkania, może to zamknąć pewien cykl i położyć kres ich historii."
-> Hm, ja również bywam przesądna.

"«Zawsze robię plany na przyszłość i zawsze zaskakuje mnie teraźniejszość» - myślała Maria."
-> Teraz też?

"Mężczyźni zawsze boją się kobiet, które im mówią: «Nie mogę bez ciebie żyć» (...)."
-> Nie chcę :(

"To dziwne, gdy mieszka się w jakimś mieście, zazwyczaj jego zwiedzanie odkłada się na później i na ogół się go dobrze nie poznaje."
-> Dziwne lecz prawdziwe!

"Miała nadzieję, że spotka mężczyznę, który poprosi ją o rękę, poślubi go, uda kilka orgazmów, osiągnie poczucie bezpieczeństwa, pozna tajemnicze dobrodziejstwo prokreacji i prędko zapomni o takich sprawach jak orgazm, łechtaczka i punkt G. Stanie się przykładną żoną i troskliwą matką, będzie dbać, by niczego w domu nie brakowało, od czasu do czasu masturbować się po kryjomu, myśląc o nieznajomym, który rzucił jej pożądliwe spojrzenie, gdy mijali się na ulicy. Będzie zachowywała pozory. Dlaczego świat tak bardzo przejmował się pozorami?"
-> Załamka, co ja potrafiłam podkreślić...

Jedenaście minut (Coelho Paulo)