Dodany: 21.03.2020 13:52|Autor: Martak180

Cyberprzemoc nastolatek

Autorka rysuje przerażający obraz rozmyślnego i uporczywego nękania, eskalacji szykanowania i hejtu, systematycznego dręczenia w szkole i w sieci. Pokazuje, co robią dzieci w Internecie bez kontroli rodzicielskiej. Ukazuje przemoc z perspektywy ofiary, oprawcy, ich rodzin. Tworzy obraz dziecka popadającego w depresję. Bohaterowie są dobrze scharakteryzowani, prawdziwi, jakby byli naszymi znajomymi. Relacje rodzice-dziecko wiernie oddają problemy matek i córek. Fabułę wzbogacają wpisy z Internetu. Tytułowa "sieć zł@" jest niezbyt gęsta. Przykładów hejtu jest w książce niewiele. Jeśli spojrzy się na „sieć” w szerszym kontekście, to jej nitki rozchodzą się w świecie rzeczywistym. Jednak tytuł sugeruje sieć wirtualną.

Rodzice chcą chronić dzieci przed złem i nie dopuszczają do siebie myśli, że mogłuby one zrobić coś złego, ale i tak się nie dowiedzą, co się dzieje w głowach nastolatków i jak ich latorośle wykorzystują media społecznościowe. Wendy James poruszyła kilka ważnych społecznie tematów. To realne problemy, choć fabuła fikcyjna. Powieść zmusza do zastanowienia się, jak wychowywać dziecko w XXI wieku w otoczeniu zdobyczy technologicznych, wirtualnego świata i mediów społecznościowych. Do zadania pytania: czy znasz swoje dziecko?

„W sieci zł@” to książka warta uwagi. Ukazuje prawdę o dzieciach i dorosłych, przestrzega przed Internetem jako narzędziem zła, ale pokazuje też jego dobre strony. Na pewno powinni ją ku przestrodze przeczytać rodzice, zanim ich dziecko wkroczy w wiek dojrzewania.

A jednak ta powieść mnie nie wciągnęła. Dawkowałam ją sobie po trochu, bo fabuła mnie nużyła i męczyła. Moim zdaniem jest nieco przegadana. Akcja rozkręca się bardzo powoli, właściwie zaczyna się w połowie książki. Jak dla mnie, zdecydowanie za mało się dzieje. Może i z tego powodu jest mało klimatycznie. Napięcie rośnie wolno. Mimo dobrego zakończenia zawiodłam się na tym thrillerze psychologicznym, gdyż nie spełnił moich oczekiwań.

Recenzja została opublikowana również na innych stronach internetowych.