Dodany: 19.03.2020 13:03|Autor:

Czym jest szczęście? Czy potrafimy je zmierzyć? Dlaczego niektórzy są szczęśliwi, a inni nie? Czy istnieje jakaś skuteczna recepta na wieczne szczęście?

W oparciu o wyniki najnowszych badań Daniel Nettle stara się odpowiedzieć na pytania o istotę szczęścia i odkryć przyczyny jego niezwykłej atrakcyjności. W tym celu analizuje działanie układów mózgowych, leków zmieniających świadomość, a nawet próbuje określić wartość rynkową tego wymarzonego stanu. Mimo iż wnioski płynące z lektury są raczej pesymistyczne - wieczne szczęście okazuje się utopią - to jednak, jak przekonuje autor, samo dążenia do jego osiągnięcia ma wielką wartość i wręcz nadaje sens życiu. To nie okoliczności decydują o tym, czy jesteśmy szczęśliwi, ale przede wszystkim nasza postawa wobec życia.

"Nettle, podobnie jak filozofowie, pokazuje, że istotą szczęścia jest jego nieuchwytność i nieosiągalność. A jest tak w dużej mierze za sprawą biologicznej części naszej ludzkiej natury".

"Polityka", 10 marca 2007

Daniel Nettle
Wykłada psychologię w University of Newcastle. Jest autorem wielu książek, m.in: "Vanishing Voices" (razem z Suzanne Romaine), "Linguistic Diversity" oraz "Strong Imagination: Madness, Creativity, and Human Nature". Prowadzi stronę internetową, na której chętni internauci mogą wziąć udział w badaniach psychologicznych: www.psychresearch.org.uk.

[Prószyński i S-ka, 2007]