Dodany: 14.03.2020 15:21|Autor: mirejlle

Czytatnik: Słowo jest darem

Lektury marca 2020

13.
Dziecięce koszmary (Gardner Lisa (pseud. Scott Alicia))
Gatunek: thriller/sensacja/kryminał
Wszystko, czego wymagam od tego typu literatury zostało spełnione. Dobra rozrywka, choć trochę naciągana.
14.
Wyloguj swój mózg: Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii (Hansen Anders)
Ocena: 5,5
Gatunek: literatura popularnonaukowa
Świetny poradnik, jak działać w dzisiejszych czasach mądrze w kwestii telefonów komórkowych zwłaszcza. Jak chronić siebie i dzieci. Czego unikać, żeby to technologia służyła nam, a nie my oddawaliśmy się w posiadanie jej. Język zwyczajny, objaśnienia proste nawet dla tych, którzy o biologii nie mają pojęcia, ale nie infantylne.
Tylko korzystać. :)
15.
Folwark zwierzęcy (Orwell George (właśc. Blair Eric Arthur))
Ocena: 5
Gatunek: literatura zagraniczna
Nadrabianie klasycznych zaległości, w końcu dużo czasu wolnego...
Genialna alegoria do systemu komunistycznego, aż trudno uwierzyć, że została w ogóle wydana w tamtych latach.
Niezwykłe studium manipulacji. Ciekawe, ile jeszcze razy w dziejach ludzkości damy się nabrać na coś dla każdego.
16.
Szkoła pod baobabem (Rybałtowska Barbara)
Gatunek: literatura polska
Dalsze losy repatriantek w drodze do Polski przez Afrykę. Tamtejszą szkołę małej niesfornej Kasi i różne jej przygody opowiedziane z perspektywy małej, inteligentnej dziewczynki. Urocza, zabawna. :) Godna polecenia.
17.
Dziewczyny Sprawiedliwe: Polki które ratowały żydów (Herbich Anna (Herbich-Zychowicz Anna))
Ocena: 5,5
Gatunek: literatura faktu
Wspaniała i wzruszająca książka o poświęceniu jednego człowieka dla drugiego. W sam raz na ten czas. Niezwykłe, nie do pojęcia wydaje się to, że ludzie dla obcych często, byli w stanie tak zaryzykować. Obyśmy się nie musieli przekonywać nigdy, czy my bylibyśmy w stanie.
18.
Robimy wszystko, co w naszej mocy: Opowieści z OIOM-u (Lamas Daniela)
Gatunek: literatura faktu
Ciekawe opowieści lekarki specjalizującej się w intensywnej terapii oraz jej pacjentów. O nich samych i o skutkach długoterminowych terapii i chorobach przewlekłych. Zwłaszcza o tym, że kiedy pacjent wróci już do domu, pozornie wyleczony lub doprowadzony do najlepszego możliwego stanu zdrowia, wcale nie jest tak kolorowo. Warto. Dużo też o wpływie technologii na jakość życia ludzi.
19.
Otchłań nienawiści (Jax Joanna (właśc. Jakubczak Joanna))
Ocena: 4
Gatunek: społeczna, obyczajowa
Rozpoczęła się już w zeszłym roku moda na reportaże medyczne i na wojenne czytadełka fabularne. Weszłam w jedną i drugą, ale z tej wojennej niniejszym wychodzę. Jest to interesujący historycznie dla mnie czas, tyle że nie mogę już znieść tych podobnych do siebie, pospiesznie, byle jak zarysowanych opowieści, trochę napisanych w licealnym stylu. No nie dam rady. Przeleciałam jakoś ten drugi tom i kompletnie odpuszczam cztery kolejne.
I niby to wszystko jakoś tam się trzyma, i niby nie jest tak najgorzej napisane, a jednak nie chce mi się tego czytać i już. Ci bohaterowie raczej nijacy, te akcje przewidywalne do granic możliwości. Podziękuję.