Dodany: 15.02.2020 07:40|Autor:

Książka: 100 Lekcji Biblii: Część I
Tytuła Magdalena
Notę wprowadził(a): Rosco

Ta wyjątkowa i warta polecenia publikacja może kojarzyć się mylnie ze szkolnym podręcznikiem. Z całą pewnością jednak każdy, bez względu na wiek, poziom wykształcenia i znajomości Biblii znajdzie dla siebie inspirujące dla własnych poszukiwań treści. Autorka analizuje rozmaite tematy podejmowane w Księdze Ksiąg i wokół tych motywów tak splata fragmenty Biblii, by w krótkich opowieściach dotrzeć do sedna rozumowania, jakim kierowali się twórcy biblijnego tekstu.

Tematyka poszczególnych lekcji (fragmentu tekstu biblijnego czytanego na Mszy Świętej lub zamieszczonego w brewiarzu) została dobrana w taki sposób, by dać współczesnemu czytelnikowi interesujący przegląd treści biblijnych i dowieść, że także i dziś Biblia może być aktualna, ciekawa czy inspirująca, niekoniecznie tylko dla wyznawców judaizmu i chrześcijan. Poszczególne tematy zostały obudowane ciekawymi informacjami – odwołaniami literackimi, plastycznymi, muzycznymi i filmowymi, a także wiadomościami z historii, geografii, obyczajowości i innymi. Każda z lekcji została zilustrowana obrazami o tematyce biblijnej i historycznej, autorstwa największych mistrzów malarstwa.

"Studiom biblijnym poświęciłem 10 lat mojego życia. Jednak nie przypominam sobie, bym kiedykolwiek miał do czynienia z pozycją podobną do tej. (…) To fascynująca lektura. (...) Autorka oparła się o solidną i fachową literaturę tematu. Potrafiła zaadaptować jej treść i przetworzyć ją w taki sposób, że jej dzieło nabrało wymiaru popularyzatorskiego".

ks. dr Jacek Molka

[Wydawnictwo Świętego Filipa Apostoła, 2016]