Dodany: 30.01.2020 22:57|Autor: Kaya7

Książki i okolice> Książki w ogóle

Książkowe wspomnienia ze stycznia 2020

Zapraszam :)
Użytkownik: Jabłonka 31.01.2020 11:20 napisał(a):
Początkowo styczeń ;)
Drugie Odkrycie Ludzkości; Norstrilia (Linebarger Paul Myron Anthony (pseud. Smith Cordwainer)) bardzo dobra, opowiadania świetne - cudownie wykreowany świat, ciekawe pomysły - np. ten o więzi z kotami :) Polecam!
Inne pozytywne uczucia też wchodzą w grę: Korespondencja 1972-2011 (Szymborska Wisława, Barańczak Stanisław) świetna, po prostu
Szklany tron (Maas Sarah J.) dobra młodzieżowa fantastyka
Korona w mroku (Maas Sarah J.) przeciętna, i raczej już nie do kontynuacji...
Władcy łuku (Iggulden Conn) bardzo dobra, mam smaczka na kolejny tom.
Podróż zimowa (Cabré Jaume) genialna, rewelacja. Opowiadania perełki, powiązane ze sobą, luźno ale jednak... Polecam! Z DKK
Berezowska: Nagość dla wszystkich (Czyńska Małgorzata) 2,5 z DKK
Król szczurów (Clavell James) powtórka, zmiana oceny z 4 na bardzo dobrą. I mam chętkę na jeszcze...
Początek roku dobry :)
Użytkownik: Vemona 31.01.2020 12:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Początkowo styczeń ;) Dr... | Jabłonka
Oj, a dlaczego ta biografia Berezowskiej tak słabo? Kiepsko napisana?
Użytkownik: Rbit 31.01.2020 15:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Wielkie porażki militarne: Jak pogoda wpłynęła na losy wojen (Wood C. E.) (4,0)
Bzdurny polski tytuł skrywa w sobie "Mud a military history", interesującą rozprawkę o błocie w aspekcie militarnym. Od samego czytania o zmaganiach żołnierzy w śliskiej, gęstej masie można się samemu zmęczyć.

Asiunia (Papuzińska Joanna) (4,5)
Autobiograficznie o przeżywaniu wojny przez małe dziecko. Ładnie wydane, dobre ilustracje.

Czas umierania: Ostatnie dni życia mnichów (Diat Nicolas) (2,5)
Olbrzymie rozczarowanie. Na wielu poziomach. Poczynając od rozminięcia się z moimi oczekiwaniami (zamiast rozmów z umierającymi, rozmowy o zmarłych), poprzez bardzo kontrowersyjne tezy (np. akceptowania zagłodzenia się na śmierć przez chorego, kwestionowania głębokiej sedacji), aż po bzdury, że szczepionka wywołuje SM.

Damy, dziewuchy, dziewczyny: Historia w spódnicy (Dziewit Anna (Dziewit-Meller Anna)) (3,0)
Bardzo dobry pomysł, wykonanie kiepściutkie. Jak można książkę dla dzieci pisać prawie wyłącznie zdaniami wielokrotnie złożonymi. Strasznie się czyta. A na głos to już zupełna tragedia. Wyjątkowej ekwilibrystyki wymaga takie pisanie o św. Jadwidze, by nie wspomnieć o tym że została świętą. Na dodatek powielanych jest masa błędnych stereotypów (np. że w średniowieczu nie dbano o higienę).

Listy 1959-1998 (Herling-Grudziński Gustaw, Mrożek Sławomir) (5,0)
Warto, dla kilku - kilkunastu listów znakomitych. Zdecydowanie więcej tu Mrożka niż Herlinga.

Słyszałem wołanie sowy (Craven Margaret) (5,0)
Odchodzenie, umieranie, przemijanie. Pogodny, smutny stoicyzm wobec przeciwności losu. Czytelnicza perełka.

Bracia Karamazow (Dostojewski Fiodor (Dostojewski Teodor)) (5,0)
Ot, taki sobie kryminalik. Nie dla wrażliwców, bo męczą tam pieska Żuczka.
A serio to utwierdziłem się w przekonaniu, że Dostojewski to wielki pisarz, który jednakże ma dziki, azjatycki, emocjonalny tok myślenia, odmienny od europejskiego racjonalizmu.

Czekoladki dla Prezesa (Mrożek Sławomir) (5,0)
Prezes był w starożytności, prezes był w PRL, prezes będzie i w przyszłości. Ba! Każdy ma własnego prezesa.

Stancje (Grzegorzewska Wioletta) (3,5)
Jak na współczesną prozę polską całkiem przyzwoicie, szczególnie pod względem sprawności językowej. Ale nic ponadto.

Kościuszko: Książę chłopów (Storozynski Alex) (4,0)
Wiele bardzo daleko idących uproszczeń historycznych. Pamiętajmy jednak, że to pozycja popularyzatorska skierowana do czytelnika amerykańskiego. Jako taka się sprawdza bardzo dobrze. Krytycy zarzucają autorowi, że mitologizuje Kościuszkę. Nie zgadzam się. Czytając uważnie zauważymy, że był to typ emocjonalnego, dobrodusznego naiwniaka, który brak talentu nadrabiał pracowitością. Czy to istotnie laurka?

Leibniz: Biografia intelektualna (Antognazza Maria Teresa) (4,5)
Wiedziałem, że Leibniz był wszechstronny, ale zszokował mnie ogrom jego erudycji i zainteresowań. Człowiek, dla którego wszystko wiąże się z wszystkim, a historię genealogiczną rodu hanowerskiego rodu panującego zaczyna od stworzenia świata, właściwości skorupy ziemskiej i wykopalisk.

Drzewo do samego nieba (Terlikowska Maria) (4,0)
Literatura dziecięca z czasów, gdy jeszcze pozwalano pociechom wspinać się wysoko na drzewa. Można odczytywać na nowo, jako wychowanie aktywistów miejskich dbających o przyrodę.

Pasażerka (Posmysz Zofia) (4,0)
Literatura obozowa inna od większości innych. Autorka bazując na swoich doświadczeniach usiłuje przedstawić perspektywę niemieckiej nadzorczyni, która starała się trzymać regulaminu i "wykonywać swoje obowiązki".
Użytkownik: yyc_wanda 31.01.2020 17:13 napisał(a):
Wielka samotność (Hannah Kristin); ocena: 3
Powieść o Alasce i przemocy w rodzinie. Zaczęło się nie najgorzej, w stylu powieści obyczajowej, po czym autorka bierze niespodziewany skręt w melodramat. Nadmiar tragedii nakręcanych głupotą ludzką zamiast współczucia wzbudzał we mnie śmiech. I niedowierzenie, że można z bohaterów zrobić takie stereotypowe kukły. Ocena 3 jest naciągniętą średnią, bo pierwsza część powieści była okay. Część druga zasługuje co najwyżej na ocenę 2.

Psiego najlepszego czyli Był sobie pies na święta (Cameron W. Bruce); ocena 3,5
Cameron wie jak pisać o czworonożnych pupilach i pod tym względem lektura nie zawodzi. Gorzej z postaciami ludzkimi. Ani jedna nie wzbudziła mojej sympatii, a ich zachowanie i reakcje były często dziwaczne i denerwujące. Trudno polubić kogoś kto sam nie wie czego chce. Gdyby nie psia rodzina, powieść nie byłaby warta zachodu.

Więcej szczegółów tutaj: Przeczytane Q1, 2020
Użytkownik: misiak297 04.02.2020 01:14 napisał(a):
Odpowiedź na: * Dziesięciu Murzynków - ... | jolekp
A oto moje styczniowe lektury:

1 Dwanaście prac Herkulesa (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - powtórka, zmiana oceny z 3 na 4. Jest recenzja: "Antyczne" śledztwa Poirota
2 Sława i chwała: Tom 1 (Iwaszkiewicz Jarosław (pseud. Eleuter))
3 Sława i chwała: Tom 2 (Iwaszkiewicz Jarosław (pseud. Eleuter))
4 Sława i chwała: Tom 3 (Iwaszkiewicz Jarosław (pseud. Eleuter)) - 5 - niesamowita książka. Monumentalna. Pięknie napisana. Z plejadą świetnie nakreślonych bohaterów. Dawno nie czytałem w takich emocjach. Mam wrażenie, że długo szukałem podobnej powieści. Wspaniała rzecz.
5 Nie ma i lepiej, żeby nie było (Szvoren Edina) - 4 - jest recenzja: Bo "rodzina" to tylko słowo
6 Koleje losu (Blume Judy) - 4+ - kawał naprawdę niezłej literatury popularnej. Ameryka ciekawych lat, interesujący problem, dorastanie w cieniu kolejnych katastrof lotniczych. Przeczytałem z dużym zaangażowaniem.
7 Zatoka śpiewających traw (Fleszarowa-Muskat Stanisława) - 4 - nie była to zła powieść, ale czytałem lepsze Fleszarowej. Pomimo dobrego pomysłu, całości brakuje rozmachu.
8 Rekursja (Crouch Blake) - 4 - pomysł naprawdę niezły, gorzej z wykonaniem. A może takie science fiction nie jest dla mnie.
9 Przebudzenie (Chopin Kate) - 5 - recenzja będzie na blogu.
10 Ich siła (Wolitzer Meg) - 4+ - recenzja na blogu.
11 Sprawa Rity Gorgon: Reportaż kryminalny (Dąbrowski Roman (pseud. Romański Marek lub Dąbrowski Marek)) - 4 - interesujący reportaż, również ze względu na swoją tendencyjność.
12 Noc w bibliotece [komiks] (Dauger Olivier, Ziegler Dominique, Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - 4 - jest recenzja: Panna (Miss) Marple w komiksie
13 Morderstwo w Orient Expressie [komiks] (Eckartsberg Benjamin von, Chaiko Tsai (właśc. Feng Cai), Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - 4+ - jest recenzja: Znów w Orient Expressie
14 Pomyłka Maigreta (Simenon Georges) - 4+ - jest recenzja: Wielki chirurg, jego kobiety i morderstwo
15 Sprawa szczęśliwego hazardzisty (Gardner Erle Stanley) - 5 - powtórka bez zmiany oceny. Jest recenzja: Zaczynając od rozprawy sądowej
16 Kot, który się publiczności nie kłaniał (Braun Lilian Jackson) - 3 - coraz gorsza ta seria. Mało kryminału, więcej słów niż treści.
17 Dzieci Kazimierza (Garapich Michał P.) - 4+ - recenzja na blogu.
18 Hodowla (Ryrych Katarzyna (Dziki-Ryrych Katarzyna, Dziki Katarzyna, Ryrych-Korczyńska Katarzyna)) - 5 - recenzja będzie na blogu.
19 Tajemniczy przeciwnik (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - powtórka, zmiana oceny z 5 na 3. Jest recenzja: Para amatorów bawi się w ratowanie Anglii
Użytkownik: Monika.W 31.01.2020 18:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Ilościowo - bardzo dobrze (jak na mnie). Jakościowo - wygrywają starocie: obyczajówka Dygata z esejem w tle i klasyczna post-apokalipsa.

1. Antyszachy (Korcznoj Wiktor), ocena: 4
Opowieść o walce szachowej - Korcznoja, uciekiniera z ZSRR z Karpowem, za którym stoi system. Polecanka Rbita, wszystko jest tutaj - Szachista kontra Wielki Brat.

2. Woda wiecznej młodości (Leon Donna), ocena: 4,5
Donna Leon przestała pisać kryminały, a w tej samej scenografii i z tymi samymi bohaterami zaczęła pisać współczesne powieści obyczajowo-socjologizujące. Niech jej będzie. Wenecja i gotowanie jest tak urokliwe w jej wydaniu, że mogę to czytać.

3. Dziecko Peerelu (Sobolewski Tadeusz), ocena: 4,5
Trochę esejów, trochę felietonów, trochę wspomnień. Bardzo nierówne. Ale kilka esejów o filmach i książkach PRLu warte przeczytania: Konwicki, Różewicz, Dygat, Białoszewski. Dobrze pokazane lata 70 XX wieku, z taką beznadzieją totalną i emigracją wewnętrzną czy gdzieś obok.

4. Dworzec w Monachium (Dygat Stanisław), ocena: 5
Pokłosie Sobolewskiego - od razu zachciało mi się czytać PRLowskie książki, tak wielu spośród nich nie znam.
Prześmiewcze rozliczenie z mitami, na których budowano PRL. Kpina ze wszystkiego dookoła - z konformizmu lat 70, nadętego patriotyzmu, partyzantki, inteligencji kolaborującej z władzą ludową, nawet z hipisów.

5. Opowiadacze: Nie tylko Hrabal (antologia; Škvorecký Josef, Kriseová Eda, Klíma Ivan i inni), ocena: 4
Czeskie opowiadania. Po prostu czeskie. Ale miłości nie było. Nie zawsze podchodzi mi czeskość.

6. Czarna księga (Rankin Ian), ocena: 3,5
Ależ to przegadane. Ocenę podniosłam o pół stopnia za samo zakończenie - to było akurat ciekawe i zaskakujące. Mój drugi Rankin i kolejny nieudany. Temu Panu już dziękujemy.

7. Dzień tryfidów (Wyndham John), ocena 5 (audiobook)
Znalezione przez przypadek na YT, wybrane ze względu na Mamę Żakową z "Szóstej klepki", pamiętam, jak czytała podczas "zmywania" naczyń. Porządny kawał klasycznej SF, takiej post-apokaliptycznej, z zacięciem socjologicznym i analizami społecznymi. Podobało mi się bardzo.

8. Trąf, trąf, misia bela (Andryka Dagmara), ocena: 3,5
Całkiem dobra intryga czy też pomysł. Ale wykonanie jedynie rzemieślnicze. Coraz trudniej o dobry kryminał.
Użytkownik: Rbit 31.01.2020 18:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Ilościowo - bardzo dobrze... | Monika.W
Ależ narobiłaś mi ochoty na Dzień Tryfidów. Dodaję do krótkiej kolejki.
Użytkownik: Monika.W 31.01.2020 22:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Ależ narobiłaś mi ochoty ... | Rbit
Weź poprawkę na to, że ja lubię ramotki. Mają dla mnie nieodparty urok.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 31.01.2020 20:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
W styczniu i ilościowo, i jakościowo przyzwoicie, choć zaniedbałam półkę pożyczkową na rzecz półki własnej (a dokładnie rzecz biorąc, stosików przyłóżkowych zawierających to, co się na półkach nie mieści).

Stłumione głosy (Cleeves Ann) (5) [recenzja: Nawet poćwiczyć spokojnie nie można...]
Cała Orsinia: Malafrena; Opowiadania i piosenki (Le Guin Ursula K. (Le Guin Ursula Kroeber)) (4) [recenzja: Bez magii, ale kunsztownie ]
Wyloguj swój mózg: Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii (Hansen Anders) (5) [recenzja: Ceń swój mózg bardziej, niż swój smartfon!]
Przypomnij mi, kim jestem (Thomas Matthew) (3,5) [recenzja: Nie wszystko mistrzowskie, co budzi emocje]
Strupki (Jóźwik Paulina) (5,5) [recenzja: „Człowiek istnieje, dopóki pamięta”[1]]
O sobie... (Orzeszkowa Eliza) (4,5) [czytatka: Czytatka-remanentka I 20]
Oczy Eugena Kallmanna (Nesser Håkan) (4,5) [recenzja: Nawet w małym miasteczku coś się ukryje]
Gdzie jesteś, Mamo? (Wechterowicz Przemysław, Dziubak Emilia) (4) [czytatka: Czytatka-remanentka I 20]
Czujemisie (Królak Agata) (4) [czytatka: Czytatka-remanentka I 20]
Siła snów: Jak śnić świadomie i zmienić swoje życie (Robb Alice) (4) [recenzja: Czy przyśnią mi się niegroźne misie?]

Rendez-vous z Agathą Christie:
Karaibska tajemnica (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (4,5) [recenzja: Kiedy się nic nie dzieje, lepiej nie oglądać zdjęć! ]

Własna półka:
Epoka hipokryzji: Seks i erotyka w przedwojennej Polsce (Janicki Kamil) (5) [czytatka: Czytatka-remanentka I 20]
Wieszać każdy może (Pilipiuk Andrzej (pseud. Olszakowski Tomasz)) (3,5) [czytatka: Czytatka-remanentka I 20]
Ilustrowany przewodnik po robotach i androidach Gwiezdnych Wojen (Wallace Daniel (Wallace Dan)) (4) [czytatka: Czytatka-remanentka I 20]
Londyńczycy (Winnicka Ewa) (4) [czytatka: Czytatka-remanentka I 20]
Z krwi i kości (Reichs Kathy (Reichs Kathleen J.)) (4) [recenzja: A kto jest w tej beczce?]
Nowi londyńczycy (Judah Ben) (5) [recenzja: Ten drugi, smutny Londyn]
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 01.02.2020 01:56 napisał(a):
STYCZEŃ 2020 (ΣR=Σm=2775s;𝔼m=2775)

1. W poszukiwaniu granic Ameryki: Wyprawa Lewisa i Clarka (Ambrose Stephen Edward) 5.0 recenzja w pisaniu, ważna w temacie Książki o pionierach "zdobywających" Dziki Zachód (702s)

2. Słoneczniki (Snopkiewicz Halina) powtórka z własnej półki. Część szkolno-przygodowa zachwycająca, właściwie na 6.0, niestety potwornie razi (czy tym razem bardziej?) komunistyczna propaganda - chwilami książka była poniżej wszelkiego poziomu, chętnie dałbym poniżej 2.0. Ostatecznie niech zostanie to 5.0, za świetną postać bohaterki i za takie zdanie: "(...) kłamie się nie z wewnętrznej potrzeby, tylko z przeświadczenia, że prawdę źle przyjmą (...)"[274] (294s)

3. Bastion (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)) 4.5 Apokalipsa na czasie (1165s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

4.(CSA.128.1) Prawiek i inne czasy (Tokarczuk Olga) 3.0 (299s)
5.(CSA.128.3) Prowadź swój pług przez kości umarłych (Tokarczuk Olga) 2.0 (315s)

szerzej o obu powyższych: Spotkanie z noblistką Tokarczuk
Użytkownik: epikur 01.02.2020 21:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
52. Ostatnia twierdza Hitlera: Breslau 1945 (Hargreaves Richard)
51.Czerwona zaraza: Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski? (Kaliński Dariusz)
50. Wira z Powstania: Wspomnienia (Szlachetko George, Szlachetko Danuta (pseud. Wira))
49. Powstańcy: Ostatni świadkowie walczącej Warszawy (Łucyan Magda)
48.Sprawa Hoffmanowej (Zyskowska-Ignaciak Katarzyna)
Użytkownik: ka.ja 02.02.2020 15:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
W grudniu nakupowałam mnóstwo książek, w styczniu rzuciłam się na nie jak hiena.
"Przekrój" Eilego: Biografia całego tego zamieszania z uwzględnieniem psa Fafika (Potkaj Tomasz) - bardzo dobra biografia zarówno samego Eilego, jak i jego życiowego dzieła. W dodatku pięknie wyana książka. Gdzieś w recenzjach widziałam, że ktoś się zrzymał na zbyt dokładne opisy zdjęć, ale mnie to jakoś nie przeszkadzało.

Za kryształową szybą: Przypadki rodziny Bonieckich (Fredro-Boniecka Maria) - bardzo ciekawe losy rodziny Bonieckich, choć chwilami wspomnienia się nieco dłużą. Miałam wrażenie, że do takich opowieści trzeba dobrego gawędziarza, a autorka jest zaledwie poprawna.

Inne pozytywne uczucia też wchodzą w grę: Korespondencja 1972-2011 (Szymborska Wisława, Barańczak Stanisław) - świetne! Szymborskiej tu niewiele, króciutko, ale zawsze trafnie i z wdziękiem, natomiast Barańczak zachwyca. Bardzo udany zakup.

Zabij ich wszystkich (Ostaszewski Robert) - taki sobie kryminał. Intryga nawet całkiem wciągająca, ale pewnie za miesiąc-dwa nie będę potrafiła sobie przypomnieć, o czym to było. Otóż o Śląsku.

Nuselski punk (Green Scum (pseud.)) - w zasadzie to jest opowieść o mieszkańcach nieciekawej dzielnicy, którzy za co się zabiorą, to spektakularnie schrzanią, ale nie przestają próbować. Natomiast ja się znakomicie bawiłam dzięki specyficznemu czeskiemu dowcipowi i dzięki miłym skojarzeniom z innymi dziełami literackimi - z "Końcem punku w Helsinkach" Rudisa, z "Mikrotykami" Sołtysa, trochę z Wiechem, trochę z Grzesiukiem. Mniam.

Pokazucha: Na gruzińskich zasadach (Budzisz Stasia) - dość wybiórcze podejście do kultury gruzińskiej, ale autorka sama przyznaje, że jej książka miała być niejako łyżką dziegciu, polemiką z zachwytami nad Gruzją.

Pokuta (Kańtoch Anna) - po dwóch poprzednich kryminałach Anny Kańtoch, które szalenie mi się podobały, bałam się tego trzeciego, bo w recenzjach widziałam głównie rozczarowanie i pretensje o obniżenie lotów. A jest naprawdę dobrze! Podoba mi się i intryga, i tło społeczne, i język.

Szczelina (Karika Jozef) - przede wszystkim zdziwiłam się szalenie, że opisana w Szczelinie historia jest oparta o fakty. Tak. Słowacy mają swój Trójkąt Bermudzki i liczne o nim opowieści. Poza tym jednak książka jest zaledwie ok. Nie poczułam jakiegoś szczególnego dreszczyku.

Kod Kathariny (Horst Jørn Lier) - bardzo porządny kryminał. Czasem przeszkadza mi styl, ale nie na tyle, żebym zapamiętała szczegóły.

Białe morze (Jacobsen Roy) - gorąco polecam, bo to jest piękna powieść. cieszy mnie, że autor nie poprzestał na dwóch tomach o Barrøy i że niebawem będę mogła wrócić na wyspę do Ingrid.

Na wskroś piękna: Historia Heleny Modrzejewskiej (Zurli Arael (pseud.)) - ach, jak lubię takie biografie! O Modrzejewskiej, jak się okazuje, nic nie wiedziałam; wyjątkowa postać.

Jak dawniej leczono czyli Plomby z mchu i inne historie (Belofsky Nathan) - samo dziełko dość chaotyczne, bałaganiarskie, w zasadzie zlepek różnych anegdot medycznych, za to materiał - pierwsza klasa! Ależ się uśmiałam! Zaraz przypomniała mi się Gaba z Jeżycjady cytująca Arystotelesa „Ci, którzy mówią głosem miękkim i bezdźwięcznym, bywają łagodni; wnioskuje się o tym z przykładu owcy. Ci zaś, którzy mówią głosem wysokim i wrzaskliwym, bywają narwani; wnioskuje się o tym z przykładu kóz”, bo i tę książkę chce się odczytywać na głos i cytować kawałek po kawałku.

Mama kłamie (Bussi Michel) - gdzieś widziałam komentarz, że postaci i wydarzenia są komiksowe; coś w tym jest, muszę przyznać. Wycięłabym spore kawałki tekstu, chwilami bowiem musiałam czytać po przekątnej, żeby śledzić intrygę, a nie tracić czas na duperele. Lektura rozrywkowa. Zakończenie niekonieczne.

Mela Muter: Gorączka życia (Prewęcka Karolina) - pięknie wydana bigrafia, ale jakaś sucha. Zabrakło mi w niej głosu samej Muter, jakichś listów (kilka jest, owszem, ale mało mi), wspomnień, czegoś ludzkiego. Fascynująca postać, a biografia taka sobie.
Użytkownik: beatrixCenci 03.02.2020 13:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
1. Był sobie chłopczyk (Winnicka Ewa) (5) - świetnie napisany reportaż o rozdzierająco smutnym przypadku, solidny materiał do przemyśleń, choćby na temat źródeł takiej postawy rodziców wobec własnych dzieci (autorka nie wspomina, żeby matka czy ojciec byli maltretowani w dzieciństwie, trochę mi tu tego zabrakło). Za cokolwiek nietrafione uważam zaś wiązanie wydarzeń z historią regionu...

2. Abecadło Kisiela (Kisielewski Stefan (pseud. Klon Teodor lub Staliński Tomasz)) (4) - zbiorek krótkich biogramów i anegdot o mniej i bardziej znanych postaciach polskiej polityki i kultury poprzedniego wieku. Niektóre komentarze celne i ciekawe, inne - nie bardzo, w sumie nie jest to lektura szczególnie pamiętna.

3. Agonia: Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym (Kapusta Paweł) (5) - bardzo dobry zbiór reportaży o różnych bolączkach polskiej służby zdrowia, tak więc - obyśmy tylko zdrowi byli!

4. Gide André (Gide Andrzej) "Voyage au Congo. Le retour du Tchad" (4) - dziennik z wyprawy autora do Afryki w latach 1926-7, prócz przyrody autor opisał też w nim praktyki kolonialne "Wielkich Koncesjonariuszy" w Kongo francuskim wobec tubylców, co wywołało niezłą burzę we Francji po opublikowaniu zapisków i doprowadziło do pewnych zmian. Jest to więc poniekąd książka słuszna, acz także zgodna z ówczesnym "duchem epoki", więc prócz biernego podziwiania zwierząt, autor i jego towarzysze polują, a i do samych tubylców Gide ma stosunek pobłażliwo-paternalistyczny, pisząc w pewnym miejscu, że nie są oni co prawda tak głupi, jak twierdzą koloniści, ale inteligentni też nie bardzo.
Użytkownik: ktrya 08.02.2020 19:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Historia porządnej rodzin... | UzytkownikUsuniety08​242023180918
Czy przy "Człowieku tygrysie" też miałaś tak, że lektura była trudna, niekomfortowa itd., a po zakończeniu niespodziewanie uświadamiasz sobie, że mimo powyższego, a właściwie dzięki temu była to świetna książka? ;)
Użytkownik: UzytkownikUsuniety08​242023180918 13.02.2020 11:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy przy "Człowieku tygry... | ktrya
Nie, nie doświadczyłam czegoś takiego :) Natomiast od początku lektury miałam wrażenie, ze zanurzam się w dziwnym, nierzeczywistym świecie. I podobała mi się konstrukcja książki, na początku dowiadujemy się o morderstwie, na końcu zaś dlaczego do niego doszło.
Użytkownik: JERZY MADEJ 06.02.2020 18:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Lektury - STYCZEŃ 2020 r.

1. Morze potworów (Riordan Rick) (5)
2. Skarb Atanaryka (Nienacki Zbigniew (właśc. Nowicki Zbigniew Tomasz)) (4,5)
3. Uroczysko (Nienacki Zbigniew (właśc. Nowicki Zbigniew Tomasz)) (5)
4. Czarny wdowiec (Ostrowski Jacek) (5)
5. Prawiek i inne czasy (Tokarczuk Olga) (6)
6. Dwie filiżanki z arszenikiem (Kowal Jan) (4)
7. Sarkofag (Ostrowski Jacek) (5)
8. Wąż morski (Nienacki Zbigniew (właśc. Nowicki Zbigniew Tomasz)) (4) - gazetowiec
9. Твердая рука (Эмар Густав) - La Main Ferme (Aimard Gustave (właśc. Gloux Olivier)) - po rosyjsku (5)
10. Królowa pustyni (May Karol (May Karl Friedrich)) (6)
11. Szejk Tarik (May Karol (May Karl Friedrich)) (6)

W ciągłym czytaniu:

1. Biblia (antologia; < autor nieznany / anonimowy >)
2. Żywoty Świętych Pańskich na wszystkie dnie roku: Podług najwiarogodniejszych źródeł wyjętych z dzieł ojców i doktorów Kościoła św. (< praca zbiorowa / wielu autorów >)
Użytkownik: margines 08.02.2020 18:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Może trochę późno, ale jak to mawiają: lepiej późno niż później albo lepiej późno niż wcale;]

Styczeń 2020:

Skrzydłak (Ryrych Katarzyna (Dziki-Ryrych Katarzyna, Dziki Katarzyna, Ryrych-Korczyńska Katarzyna)) (5, 28 stycznia 2020) - marżin i Skrzydłak; koty. Bohaterowie literaccy czytający książki.
Slash (Osińska Natalia) (5, 24 stycznia 2020) - Bohaterowie literaccy czytający książki.
Kasia i jej kot: Tom 1 (Cazenove Christophe, Richez Hervé, Ramon Yrgane) (5, 16 stycznia 2020) - takie „wash&go (nie wyżymaj!)”, czyli 3w1, ale francuskie 3w1; koty Bohaterowie literaccy czytający książki.
Egzamin dojrzałości (Lowry Lois (Lowry Lois Ann)) (5, 9 stycznia 2020) Bohaterowie literaccy czytający książki; adopcja.
Użytkownik: ktrya 08.02.2020 19:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Tym razem nie dopadła mnie biegunka literacka, jak rok temu, ponadto poza dwiema perełkami był to miesiąc mocno przeciętny. Już widzę, że luty jakościowo będzie lepszy.

Święto nieistotności (Kundera Milan) - 4
(taka tam nieistotna książeczka)
Podróże zimowe (antologia; Perec Georges, Audin Michèle, Bénabou Marcel i inni) - 5 (powieść zbiorowa, czyli jak kolejny pisarz dopisuje swój wariant i kontynuacje historii - ciekawy eksperyment, choć można się pogubić)
Radosne gry: O grach/zabawach literackich (Martuszewska Anna) - 4
Historia myśli filmowej (Helman Alicja, Ostaszewski Jacek) - 4,5
Ewa ze swych zgliszcz (Devi Ananda) - 5,5 (Ananda Devi pisze tak... że przypominasz sobie, co to znaczy Literatura... Co prawda "Zielone sari" bardziej mnie dotknęło i chyba lepiej je zapamiętam, ale "Ewa..." jest napisana tak, że chcesz zaznaczyć każdy akapit, podziwiając konstrukcję zdań i ich wymowność. Do tego świetne opracowanie na końcu - w świetle którego nie czuję się na siłach pisać recenzji, choć bardzo bym chciała. Ponoć "Ewa..." otwiera nową frankofońską serię literacką, jeśli kolejne książki będą równie wybitne i znakomicie opracowane, to kupuję w ciemno!)
Cztery Drogi (Kinnunen Tommi) - 4
Głód: Historia nienaturalna (Russell Sharman) - 3
Antropologia postaci w dziele filmowym (< praca zbiorowa / wielu autorów >) - 4,5
Teatr 1 (Perec Georges) - 4
(2 ciekawe dramaty, pierwszy hipotetyczny, pozbawionych postaci, za to pełen możliwości złożonego procesu, jakim jest pójście do kierownika po podwyżkę; a drugi to gloryfikacja kartofla - znakomite tłumaczenie z wykorzystaniem licznych polskich określeń na to warzywo)
Wymiary życia (Barnes Julian (pseud. Kavanagh Dan)) - 4 (wraz z Bieńczykiem i Barthesem może tworzyć biblioteczkę żałobną)
Każdemu jego śmietnik: Szkice o śmieciach i śmietniskach (antologia; Chomątowska Beata, Dunin-Wąsowicz Paweł, Goerke Natasza i inni) - 5,5 (to nie tylko popularny, eko-temat, ale też zróżnicowana realizacja tegoż tematu na różne sposoby, niezwykłe literacko oraz rozpatrujące szerokie spektrum problemu od działań jednostki po rządowe inwestycje, od nadmiaru śmieci, których nie sposób zebrać, po kryzys śmieciowy, w którym śmieć ma wartość i może ratować krajową gospodarkę - skłaniają do refleksji, zaskakują i nawet dają odrobinę nadziei)
Matrioszka Rosja i Jastrząb (Jastrzębski Maciej) - 4 (jest recenzja na blogu: http://przekladanieckulturalny.pl/?p=6778 )
Obiad literacki (Żeleński Tadeusz (pseud. Boy)) - 4 (a jedzenia tu brak :(, Iwaszkiewiczówna też byłaby zawiedziona)
Potęga mitu (Campbell Joseph, Moyers Bill) - 4,5 (jedna z tych książek, które otwarła mi oczy na pewne zjawiska)
Bierut: Kiedy partia była bogiem (Lipiński Piotr) - 4
Morderstwo w szybie windy (Benjamin Walter, Brecht Bertolt (Brecht Eugen Berthold Friedrich), Thiemann Steffen) - 4 (przewrotna koncepcja na komiks jest o wiele ciekawsza niż on sam)
Zdążyć przed Panem Bogiem (Krall Hanna) - 4,5 (powtórka, z lekkim rozczarowaniem, chyba bardziej podobała mi się w liceum)