Dodany: 2005-04-07 13:21|Autor: ALIMAK

Książka: Ojciec chrzestny
Puzo Mario

1 osoba poleca ten tekst.

O przeznaczeniu, lojalności, przyjaźni i władzy...


Każdy zapewne słyszał o "Ojcu Chrzestnym". Głównie za sprawą filmu. Ja wprawdzie obrazu F.F. Coppoli nie widziałam (na szczęście, bo w przeciwnym razie czytanie książki nie byłoby już taką przyjemnością), ale pierwsze skojarzenia to mafia, wojna gangów, broń, zabijanie, goryle pilnujący domów, przypominających twierdze... itp., czyli zupełnie nie moje klimaty. Zawsze byłam przekonana, że jest to książka dla facetów i kobiet raczej nie zainteresuje.

Teraz wiem, jak bardzo się myliłam! Sięgnęłam po tę powieść zupełnie spontanicznie. Od tak, po prostu przeczytałam kilka pierwszych stron... i już nie mogłam odłożyć jej z powrotem na miejsce. Odłożyłam za to wszystkie inne czytadła i zagłębiłam się w historię rodziny Corleone. Byłam zachwycona i nadal jestem pod silnym wrażeniem tej książki.

To wielowątkowa opowieść o losach najpotężniejszej rodziny mafijnej w Nowym Jorku, liczącej się także w całych Stanach Zjednoczonych. Widzimy zupełnie inne oblicze mafii aniżeli to znane nam z filmów. Głowa rodu - don Vito Corleone - to szalenie mądry i odpowiedzialny człowiek, cieszy się szacunkiem i oddaniem swoich pracowników. Ponadto jest wzorowym ojcem i mężem. Ma trzech zupełnie różnych synów. Sonny jest gwałtowny i wybuchowy, często ulega negatywnym emocjom; pretenduje on do odziedziczenia interesów rodziny po śmierci ojca. Fred - spokojny, nieśmiały, we wszystkim posłuszny ojcu. Michael - kluczowa postać powieści, obserwujemy jego przemianę. Don Corleone widzi w nim swego następcę, ale on, choć oddany rodzinie, nie chce mieć nic wspólnego z interesami ojca. Pewne tragiczne wydarzenie zmusza jednak Michaela do zmiany postępowania. Coraz bardziej zaczyna przypominać swojego ojca.

Oprócz członków rodziny mamy całą gamę znakomicie wykreowanych postaci, które są w jakimś stopniu związane z rodziną.

Genialny... tak jednym słowem można określić "Ojca Chrzestnego". Polecam gorąco wszystkim! Czytanie tej książki to ogromna przyjemność, gdyż jest doskonała nie tylko pod względem tamatu, ale także formy, jest świetnie napisana. To bez wątpienia dzieło literackie! Z ogromną przyjemnością oceniłam na 6.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 72920
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 6
Użytkownik: sari 2005-11-26 18:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Każdy zapewne słyszał o "... | ALIMAK
Zgadzam się że "Ojciec Chrzestny" to powieść genialna,a tak wogóle Mario Puzo to najlepszy pisarz na świecie. Polecam wszystkie jego powieści a szczególnie O.Ch. i Sycylijczyka!!!
Użytkownik: AdoTe 2006-08-01 12:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Każdy zapewne słyszał o "... | ALIMAK
Najlepsza kasiazka jaka czytalem. Zakochalem sie w niej i nie potrafie przestac myslec o calej historii. Polecam zrobic bliskiej osobie uprzejmosc i sprawic taki prezent ;)
Użytkownik: ati 2008-05-13 12:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Każdy zapewne słyszał o "... | ALIMAK
"Ojca Chrzestnego" poleciła mi koleżanka.Zdecydowanie to nie jest powieść tylko dla facetów.Na mnie zrobiła ogromne wrażenie.U mnie ma oczywiście 6.
Użytkownik: Lenah 2008-10-12 14:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Każdy zapewne słyszał o "... | ALIMAK
Wyśmienita! Jestem w trakcie czytania. Ta książka to kawał dobrej roboty.
Jestem bardzo ciekawa jak się zakończy.
Użytkownik: ka_caroline 2009-09-17 13:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Każdy zapewne słyszał o "... | ALIMAK
Zgadzam się co do opinii, iż nie jest to książka jedynie dla facetów ;) Sięgnęłam po nią ot tak, po prostu wpadła mi w ręce i postanowiłam "spróbować" :) Muszę przyznać, że zrobiła na mnie ogromne wrażenie! Tą pozycję powinien pochłonąć każdy :) Wystawiam ocenę 6 i polecam wszystkim-szczególnie kobietom ;)
Użytkownik: Raylene 2011-05-01 12:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Każdy zapewne słyszał o "... | ALIMAK
Genialna. Oczywiście 6.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: