Dodany: 04.04.2005 21:27|Autor: Alele

Gwiazda Hollywood

Podczas gdy o wielu gwiazdach nikt już nie pamięta, Pola Negri to nazwisko, które zna każdy szanujący się kinoman. Największe triumfy święciła w dobie kina niemego. Apolonia Chałupiec - dziewczynka pochodząca z małego, niepozornego miasteczka Lipno - stała się gwiazdą Hollywood.

"Paliła się do pracy. Chciała grać dużo dobrych ról. Grała wprawdzie dużo, ale role były raczej przeciętne. Brakowało jej tajemnicy, jaką niosła Szwedka Greta Garbo. Nie miała tej siły aktorskiego przebicia, jak Niemka Marlena Dietrich. Nie dysponowała tak dojrzałym warsztatem aktorskim, jak jej największa rywalka - Gloria Swanson, która umiała sobie radzić nawet w filmach miernych, o scenariuszach słabych i nic nie znaczących". (fragment książki)

Autorka opisuje barwne życie Poli, żmudną drogę do kariery, jej blaski i cienie. Książka zawiera filmografię aktorki i wiele zdjęć. Dla kinomanów, ale nie tylko.

Użytkownik: kostaryka 04.07.2007 20:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Podczas gdy o wielu gwiaz... | Alele
Witam
Bardzo zafascynowała mnie książka Wisławy Czapińskiej pt."Polita".Jestem pełna uznania dla zaangażowania i wiedzy autorki na temat mojej rodaczki bo też jestem z Lipna.Nie mogę jednak zgodzić się co do faktów zawartych w książce dotyczących babki Poli tj. Apolonii Chałupiec z domu Plewka.Wiem, ze babka Poli wcale nie wyemigrowała na Słowację i zmarła w Lipnie.Jeśli sama autorka nadal jest zainteresowana posiadanymi przeze mnie informacjami będzie mi miło je przekazać.