Dodany: 29.03.2005 21:54|Autor: blanka

Patriotyczna powieść?


Może dlatego, że "Nad Niemnem" przeczytałam jako lekturę, nie mogę pozbyć się wrażenia, że ta książka ma wręcz propagandowy charakter. Cała warstwa salonowa jest ośmieszona, ukazana jako gnuśna, znudzona, wzgardliwa w stosunku do innych. Wystarczy wspomnieć takie postacie jak Zygmuś Korczyński - niedoszły artysta-malarz, znudzony życiem Teoś Różyc (morfinista!), czy chora na "globusa" pani Emilia. Przeciwstawiona tym "cywilizowanym" - jak nieustannie podkreśla wuj Darzecki - ludziom jest warstwa najniższa, chłopi, Bohatyrowicze. Chociaż prowadzą skromne i często ubogie życie, pomimo ciężkiej pracy ukazani są jako ludzie szczęśliwi i weseli. Opisy żniw i innych prac wiejskich zachęcają wręcz do chwycenia w ręce sierpu i za przykładem Justynki rzucenia się w wir pracy. Trudno mi stwierdzić, czy Orzeszkowa kiedykolwiek miała przyjemność brać udział w pracach rolniczych, bo o tym w szkole nie uczą. Ta mitologizacja powstania, wyniesienie poległych do rangi świętych i męczenników. Jeszcze wystarczy do całości dodać Witolda, młodego zapaleńca, przedstawiciela nowego pokolenia i nowej filozofii życia, aby całkiem jasnym stały się intencje autorki, praca u podstaw, praca organiczna, etc., etc. Nawet miłość głównych bohaterów, panny z dworu i chłopa, ma swoje znaczenie.

Mimo wszystko książkę przeczytałam z przyjemnością. Fabuła jest wielowątkowa i ciekawa, a barwne opisy wzbogacają treść. Niestety! Wielu polonistów przerabiając tę lekturę nie zwraca uwagi na te walory ciekawej przecież książki.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 40033
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: antecorda 01.04.2005 20:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Może dlatego, że "Nad Nie... | blanka
Masz rację - bohaterowie "Nad Niemnem" są jakby "postulowani". Tak odczytuję intencję autorki: Witold, Justysia czy Janek są wzorcami do których mamy według niej dociągać. Nie ma się co obrażać na nią - taka była wtedy mentalność i na pewno Orzeszkowa nie miała żadnych złych zamiarów, wręcz przeciwnie! W całej swojej twórczości wielokrotnie dawała wyraz dążęniu pchnięcia na dobrą drogę swoich czytelników. Doceńmy to, proszę, choć nie musimy się pławić w zachwytach na jej twórczością.
Użytkownik: anndzi 01.07.2005 13:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Masz rację - bohaterowie ... | antecorda
Bohaterowie "Nad Niemnem" specjalnie zostali pokazani na podstawie kontrastu.Czy myślicie że arystokracja interseowała się chłopami?Oni budzili w nich wstręt,byli im obojętni.
Ja uważam "nad Niemnem" za jedną z najpiękniejszych książek.Przesycona jest patriotyzmem i miłością Orzeszkowej do ojczyzny.Potrafiła ubarwić nawet najpospolitsze drzewko i zrobiła to po mistrzowsku.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: